Bugün Toronto saatiyle 14.00’te Kanada Göçmenlik Bakanı Sean Fraser, Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenen aile bireyleri ve Kanada’da geçici olarak ikamet eden Türk ve Suriyeliler için yeni önlemler açıkladı.

29 Mart – 25 Eylül 2023 tarihleri arasında geçerli olacak tedbirler şunları içeriyor:

  • Özellikle aile üyeleri Kanada’da bulunan ve Türkiye ya da Suriye’de depremden etkilenen kişilerin yapacakları ya da halihazırda yaptıkları başvurulara öncelik verilecek.
  • Halihazırda Kanada’da bulunan Türk ve Suriye vatandaşları IRCC işlem ücreti ödemeden kalış sürelerini uzatma başvurusunda bulunabilecekler.
  • Halihazırda Kanada’da bulunan Türk ve Suriye vatandaşları üç yıla kadar geçerli olabilecek açık çalışma iznine başvurabilecekler.
  • Kalıcı oturum izni başvurusu yapmış olanlar için geçerli bir pasaporta sahip olma gerekliliği geçici olarak kaldırılacak.
  • Türkiye’de bulunan Kanada kalıcı oturum izni sahipleri ve Kanada vatandaşları ‘seyahat dokümanı başvurularında (statüye göre ‘travel document’ ya da pasaport) ücret ödemeyecekler.

Bu tedbirler kapsamında yapılabilecek başvurular hakkında daha fazla bilgi önümüzdeki haftalarda IRCC’nin web sitesinde yayınlanacak; biz de aktarılan detaylar doğrultusunda bilgi paylaşımı yapıyor olacağız.

Yorum bırak