Kanada eyalet aday programları en fazla merak edilen ekonomik göç programı seçeneklerinden. Bu programları anlayabilmek ya da başvuru yapabilmek için merkezi bir sistemin bulunmuyor olması ve sekseni aşkın alternatif bulunması eyalet aday programlarını herkesin konuştuğu ama yalnızca konuyla çok ilgili, okuyan ve araştıran kişilerin bilgi sahibi olduğu seçenekler haline getiriyor. Diğer taraftan programlarda olan değişiklikleri takip etmek ek bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor.

Express Entry’de 600 Puan Getirecek, Kanada’da Bulunmuş Olmayı ya da İş Teklifi Almayı Gerektirmeyen 7 Eyalet Aday Programı

Bu yazı dizisine Kanada’da iş deneyimi, Kanada iş teklifi ya da Kanada’da bulunuyor olmayı gerektirmeyen programlarla başlıyorum. Bunun nedeni sıklıkla Kanada dışından ‘nasıl PNP başvurusu yapabilirim’ şeklinde sorular alıyor olmam. Bu yazıda alternatiflerin olduğunu ama bu alternatiflerin neden herkese hitap edemediğinin anlaşılmasını hedefliyorum.

Bu programlar Express Entry ile entegre olduklarından ön koşul olarak başvuru sahibinin Express Entry kapsamında bulunan programlardan en az birinin uygunluk kriterlerini karşılaması ve Express Entry havuzunda olması gerekiyor. Ayrıca eyalet aday programının kendi uygunluk şartlarını da bilmek şart. Aşağıdaki yazıda her bir maddede bu programlarla ilgili kısa bilgileri bulabilir, ayrıntılı bilgi ve tüm uygunluk kriterleri için gerekli linklere ulaşabilirsiniz.

1- Ontario French Speaking Skilled Worker Stream:

Seçim Neye Göre Yapılıyor?: Ana seçim kriteri CLB 7 seviyesinde Fransızca dil yeterliliğine sahip olunması. Aynı zamanda en az CLB 6 seviyesinde de İngilizce yeterliliği belgelemek gerekiyor.

Direkt başvuru yapılabilir mi?: Hayır, davet alınırsa başvuru yapılabiliyor.

Başvuru süreci özeti: Express Entry profili > OINP daveti > OINP başvurusu > Başvuru onaylanırsa OINP adaylığı > Express Entry’de +600 puan > Express Entry başvuru daveti > PR başvurusu

Ayrıntılı bilgi ve tüm uygunluk kriterleri için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

2- Ontario Human Capital Priorities Stream:

Seçim Neye Göre Yapılıyor?: Ontario’nun ihtiyaç duyduğu meslekler listesinde olunması.

Direkt başvuru yapılabilir mi?: Hayır, davet alınırsa başvuru yapılabiliyor.

Başvuru süreci özeti: Express Entry profili > OINP daveti > OINP başvurusu > Başvuru onaylanırsa OINP adaylığı > Express Entry’de +600 puan > Express Entry başvuru daveti > PR başvurusu

Ayrıntılı bilgi ve tüm uygunluk kriterleri için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Ontario PNP ile ilgili notlar: Bu programlardan davet alabilmek için Federal Skilled Worker adaylarının iş deneyimini son 5 yıl içinde kazanılmış olması gerekiyor. Express Entry uygunluk kriterlerinde bu süre 10 yıl. Canadian Experience Class adaylarının bu programdan davet alabilmesi için ise Kanada iş deneyiminin son 3 yıl içinde kazanılmış olması gerekiyor. Bu şart zaten Canadian Experience Class adayı olmak için de mevcut. French Speaking Skilled Worker programından davet alabilmek için Fransızca’nın birinci yabancı dil olarak seçilmesi gibi bir gereklilik belirtilmiyor.

Ontario PNP’nin Express Entry havuzundaki kişiler için yaptığı davet turları hakkında bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

3- Alberta Express Entry Stream

Seçim Neye Göre Yapılıyor?: Alberta’nın ekonomik gelişimini ve çeşitliliğini destekleyen bir meslekte çalışıyor olmak. AINP şansı artıran değil azaltan meslekleri paylaşıyor. Bu maddenin sonunda bulunan bağlantıdan programın sayfasına giderek bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Direkt başvuru yapılabilir mi?: Hayır, davet alınırsa başvuru yapılabiliyor.

Başvuru süreci özeti: Express Entry profili > AINP daveti > AINP başvurusu > Başvuru onaylanırsa AINP adaylığı > Express Entry’de +600 puan > Express Entry başvuru daveti > PR başvurusu

Notlar: Alberta’dan iş teklifi almış olmak, Alberta’da iş deneyimi kazanmış olmak, Kanada’da yüksek öğrenim görmüş olmak ve Alberta’da ikamet eden PR statüsü sahibi ya da Kanada vatandaşı bir ebeveyn, çocuk ya da kardeş olması gibi faktörler kişilerin şansını artıran faktörler olarak belirtiliyor. Her ne kadar istenen minimum Express Entry puanı 300 gibi düşük bir puan olsa da alım sayısının az olmasından dolayı şansı artıran faktörler var olmadıkça bu programdan davet alma olasılığı çok düşük.

Ayrıntılı bilgi ve tüm uygunluk kriterleri için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

4- Saskatchewan International Skilled Worker

Seçim Neye Göre Yapılıyor?: Saskatchewan’ın Expression of Interest (EOI) puanlama sisteminden en az 60 puan almak gerekiyor. Kişiler bu puanla Saskatchewan PNP’nin aday havuzuna giriyor ve yüksek puanlı kişilerin eyalet adaylığı başvurusu daveti alma şansı oluyor.

Direkt başvuru yapılabilir mi?: Evet.

Başvuru süreci özeti: Express Entry profili & Saskatchewan Expression of Interest (EOI) Profili Oluşturma > Aday havuzuna giriş > Başvuru daveti > Başvuru > Başvuru onaylanırsa SINP adaylığı> Express Entry’de +600 puan > Express Entry başvuru daveti > PR başvurusu

Notlar: Bazı diğer eyaletlerde olduğu gibi Saskatchewan’da PR ya da vatandaş statüsünde olan yakın bir aile bireyinin olması, Saskatchewan’da iş deneyimi ya da öğrenim görmüş olmak ve iş teklifi gibi faktörler kişilerin puanını artırıyor. Seçilebilmek için kişinin mesleğinin Saskatchewan’ın “excluded occupations” listesinde olmaması gerekiyor. Ayrıca çekilişlerde hedeflenen meslek gruplarını da (in-demand occupations) Saskatchewan PNP’nin web sitesinde bulmak mümkün.

Ayrıntılı bilgi ve tüm uygunluk kriterleri için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

5- Nova Scotia Labour Market Priorities:

Seçim Neye Göre Yapılıyor?: Eyalette yüksek talep gören bir meslekte deneyime sahip olunması. Çekiliş arşivinde yapılmış olan çekilişleri, hedeflenen meslek gruplarını ve uygunluk kriterlerini görmek mümkün. Bu maddenin sonundaki bağlantıdan ulaşacağınız sayfadan ‘archive of criteria’ seçeneğine tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Direkt başvuru yapılabilir mi?: Hayır, davet alınırsa başvuru yapılabiliyor.

Başvuru süreci özeti: Express Entry profili > NSOI daveti  > Nova Scotia Labour Market Priorities Stream başvurusu > Başvuru onaylanırsa Nova Scotia eyalet adaylığı > Express Entry’de +600 puan > Express Entry başvuru daveti > PR başvurusu

Notlar: Hemşirelik gibi düzenlemeye tabi mesleklerde kişinin Kanada’da belirli bir eğitim ve/veya akreditasyon sürecinden geçmesi gerekiyor. Örneğin bu programda davet alan hemşireler Kanada şartlarında “registered nurse” olan hemşireler.

Ayrıntılı bilgi ve tüm uygunluk kriterleri için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

6- Newfoundland and Labrador Priority Skills

Seçim Neye Göre Yapılıyor?: Eyalette yüksek talep gören bir meslekte deneyime sahip olunması. Eyaletin, sonucu puanlanan bir soru listesi var ve bu soruların yanıtlanması neticesinde en az 60 puana ulaşılması gerekiyor, başvuru ancak bu şekilde yetkililer tarafından incelemeye alınıyor. Talep gören mesleklerin listesine bu maddenin sonunda göreceğiniz ikinci bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Direkt başvuru yapılabilir mi?: Evet.

Başvuru süreci özeti: Eyaletin sisteminde ‘expression of interest’ başvurusu > Aday güçlü bulunursa davet verilmesi > Eyalet adaylığı başvurusu > Başvuru onaylanırsa Newfoundland and Labroador eyalet adaylığı > Express Entry’de +600 puan > Express Entry başvuru daveti > PR başvurusu

Notlar: Bu programdan eyalet adaylığı almak için Express Entry adayı olma zorunluluğu yok, ama kişinin Express Entry uygunluğu varsa bu yolla PR başvurusu daha hızlı sonuçlandığı için daha avantajlı.

Ayrıntılı bilgi ve tüm uygunluk kriterleri için bu linki ve bu linki ziyaret edebilirsiniz.

 7- Prince Edward Island Express Entry

Seçim Neye Göre Yapılıyor?: Seçim PEI’ın puanlama sistemindeki kriterlere göre yapılıyor. Puanlama sisteminde üst sıralarda olan adaylar eyaletten davet alabiliyorlar. PEI’da yaşayan ve çalışan adaylara öncelik veriliyor.

Direkt başvuru yapılabilir mi?: Evet.

Başvuru süreci özeti: Express Entry profili & Prince Edward Island Expression of Interest sisteminde profil oluşturulması > Başvuru daveti > Eyalet adaylığı başvurusu > Başvuru onaylanırsa PEI eyalet adaylığı > Express Entry’de +600 puan > Express Entry başvuru daveti > PR başvurusu

Notlar: Geçerli bir iş teklifi, hali hazırda PEI’da çalışıyor olmak, PEI’da yaşayan PR ya da vatandaş statüsünde yakın aile bireyleri, PEI’da yüksek öğrenim görmüş olmak gibi faktörler kişilerin şansını artırıyor.

Ayrıntılı bilgi ve tüm uygunluk kriterleri için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere Kanada dışından iş teklifi olmadan eyalet aday programlarına başvurmak, eyalet adaylığı alarak Express Entry’de 600 ek puan almak mümkün ama bu programların sayısı iş teklifi gerektiren programlara göre oldukça az. Bu yazıda Express Entry ile entegre, Kanada’da bulunmuş olmayı ya da iş teklifi almayı gerektirmeyen eyalet aday programlarından bahsettim. Bir sonraki yazıda başka bir filtreleme yaparak farklı bir grup eyalet aday programı hakkında bilgi vereceğim. Takipte kalmaya devam edin!

Önemli not: Bu bilgiler yazının yazıldığı tarihteki güncel bilgilerdir. Eyalet aday programlarının uygunluk kriterleri değişebilir, mevcut programlar kapanabilir ya da yeni programlar açılabilir. Bu nedenle eyalet aday programları ile ilgilenen kişilerin bilgilerin güncelliğini programların resmi sayfalarından kontrol etmelerini tavsiye ederim.

Kanada’ya herhangi bir göçmenlik programı ile gelmeyi düşünüyorsanız Kanada Geyikleri için yazdığım diğer yazılar da size yardımcı olabilir. Tüm yazılara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Pexels