Çoğu yerde, sorun kar değil, güneş ışığı eksikliğidir.

Kışın gri havası ve kısa günleri hissedenler için Ocak, yılın en kasvetli ayı olarak görülüyor.

Tatiller geçip gitti, beraberinde Aralık ayını geçirmemize yardımcı olan Hallmark filmleri ve festivallerden peynir tabakları da gitti. Günler kısa ve kasvetli, birçok insan artan harcamaların ardından maddi sıkıntı yaşıyor – ve kendinizi yeniden keşfetme baskısı, en azından egzersiz ve yeni hobiler aracılığıyla kendinizi geliştirme veya yeni yılda içki içmeme sözü verme baskısı zaten var.

“Bunaltıcı ocaklar” terimini türetmemizin bir sebebi var. Buna ek olarak, Kanada’nın birçok bölgesinde bu kış karın önemli ölçüde az olduğu gözlemleniyor (ve kayak gibi eğlenceli kış etkinliklerinin eksikliği), hava durumu genel olarak bir üst düzey iklim bilimcisine göre “çok kasvetli, tehditkâr, morose ve bunaltıcı” olarak tanımlandı.

TikTok’taki “kış nerede” etiketi 1.4 milyon görüntülemeye sahip ve bu özel kışın ne kadar bunaltıcı olduğuyla dalga geçen birçok video olmasına rağmen, zihinsel sağlık uzmanları sorunun ciddi olduğunu uyarıyor.

Kanada Ruh Sağlığı Derneği (CMHA) Kamu Politikası Ulusal Direktörü Sarah Kennell, CBC News’e bir e-postada, “Kış blues’u düşündüğünüzden daha yaygındır” dedi. “Daha karanlık, kısa günler enerjimizi emebilir ve bizi halsiz ve motivasyonsuz hissettirebilir. Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız, yalnız değilsiniz,” dedi.

CMHA’ya göre, Kanada’da yaşayan insanların yaklaşık %60’ı “kış blues”unu hissettiklerini bildiriyor, bu durum karanlık ve soğuk hava ile ortaya çıkan hüzün, mutsuzluk veya olumsuz ruh hallerinin hafif semptomlarına denk geliyor.

İkinci olarak, hava durumu dışında klinik depresyonun bir alt kategorisi olan mevsimsel duygu durum bozukluğu (SAD) yaşayanların oranı yüzde iki ila üç arasındadır.

Güneşsiz Kış Günlerinde Ruhsal Çöküntü

“Oh, dışarısı sıcak! Gezegen ölüyor,” diyor Dean Martin, ünlü Let it snow! Let it snow! Let it snow! şarkısının popüler remiks versiyonunda. Bu versiyon, TikTok’ta Nova Scotia kullanıcısı dahil olmak üzere 3.831’den fazla kez paylaşıldı. Özellikle 1 Ocak’ta paylaşılan ve “şu anda Nova Scotia’daki herkes” yorumu yapılan o video, şu anda neredeyse 173.000 görüntülenmeye sahip.

Güney Ontario’dan bir TikTok kullanıcısı, bir videosunda güneşi en son ne zaman gördüğünü 300 gün önce olduğunu espri yapıyor.

“Bir günde üç tane D vitamini hapı alıyorum. Yine de depresifim.” Toronto’daki Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Merkezi’nde psikiyatrist ve uyku uzmanı olan Dr. Michael Mak, ruh halini etkileyenin kar veya karın eksikliği değil, ışık maruziyeti miktarı olduğunu söylüyor.

Bu, özellikle Toronto gibi bazı şehirlerde yaşayanlar için harika bir haber değil; ki Toronto, Aralık ayının tamamı için sadece 24 saat boyunca açık gökyüzü gördü. Calgary ise CBC’nin iklim gösterge tablosuna göre 1880’lerden beri Aralık ayında en çok yağışı gördü. “Toronto’da, geçmiş yıllara kıyasla ortalama olarak daha az ışığımız olduğu görünüyor. Çok kasvetli, kapalı bir hava oldu,” diyor Mak. “Mevsimsel depresyonun nedeni güneş ışığına maruz kalmanın eksikliği.”

Güneş ışığını taklit eden parlak ışık terapi makinelerinin ruh halini yükseltmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Tüm Sebep Hava Mı Yoksa Başka Bir Şey Mi?

Dr. Raymond Lam, Vancouver’daki British Columbia Üniversitesi Psikiyatri Profesörü ve Depresyon Araştırmaları B.C. Liderlik Kürsüsü’nde, ılıman sıcaklıkların mevsimsel depresyon üzerinde çok fazla fark yaratmasını beklemeyeceğini söyledi. Lam, kışın gün ışığının daha kısa olmasıyla tek ilişkinin bu olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, Lam, mevsimsel semptomlara sahip kişilerin farklı başa çıkma mekanizmaları olduğunu söyledi. “Bazıları … kışı ‘kucaklamak’ için kış aktivitelerine katılamamaktan dolayı biraz kötü hissedebilir” dedi. “Ancak diğerleri için kar ve kötü hava koşullarının izolasyon etkileri, depresif semptomlarını kötüleştirebilir, bu nedenle ılıman sıcaklıklar semptomlarına yardımcı olabilir.”

Ancak, birçok TikTok kullanıcısı not ettiği gibi, karanlık ruh hali pek çok kişi için doğrudan hava durumuyla ilgili değil; daha çok iklim değişikliğiyle ilgili. Dean Martin’in ses kaydını kullanan orijinal TikTok videosuna yanıt olarak, bir yorumcu şunları yazdı: “Yapabileceğiniz tek şey dünyanın yanışını izlemektir.”

Başka biri ise şunları yazdı: “Buzullar yavaşça ölüyor ve türler hala veda ediyor.” 2022’de, Kanadalı gençlerin neredeyse %80’i, 16 ila 25 yaş arasındaki 1.000 genç üzerinde yapılan bir ulusal anketle, iklim değişikliğinin genel ruh sağlıklarını etkilediğini bildirdi, dedi CMHA’nın Kennell’ı.

“Özellikle gençler olmak üzere birçok Kanadalı, gezegenin geleceği konusundaki çevre kaygısı ve üzüntüden giderek daha fazla etkilenmeye başladı” dedi.

 

kaynak

Yorum bırak