Kanadalılar Kasım Ayında Yüksek Fiyatlarla Karşılaştı: Konut, Seyahat ve Gıda Harcamalarında Artış!

Kanadalılar, Kasım ayında, Statistics Canada’nın en son Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) güncellemesine göre, gıda, seyahat ve konut için oldukça yüksek miktarlarda para harcadı.

Federal veri ajansı, Salı günü raporunu yayımlayarak TÜFE’de yıllık %3,1’lik bir artış olduğunu belirtti.

Seyahat turları için daha yüksek fiyatlar TÜFE üzerinde yukarı yönlü baskı uygulasa da, diğer sektörlerde yıllık bazda fiyatlar daha yavaş arttı. Bu, gıda, cep telefonu hizmetleri ve petrolü içerir.

“Gıda ve enerji hariç tutulduğunda, TÜFE Kasım ayında %3,5 arttı ve bu, Ekim ayında %3,4’lük bir artışı takip ediyor,” dedi Statistics Canada. Konutla ilgili olarak, ipotek faiz maliyetleri %29,8 artarken, kira %7,4 arttı.

Mağazalardan alınan gıda da %4,7 daha pahalıydı.

Statistics Canada, konut ve gıda maliyet değişikliklerini Kasım ayındaki yıllık artışın “en büyük katkıda bulunan faktörler” olarak adlandırdı.

“Bu, market fiyatlarının yıllık bazda beşinci ardışık ayda yavaşladığına işaret ediyor; alkolsüz içeceklerin fiyatları (-0,6%), taze sebzelerin (+2,5%) ve diğer gıda hazırlıklarının (+6,4%) fiyatlardaki yavaşlamaya en çok katkıda bulunanlar oldu. Gıda fiyatları, çeşitli uluslararası ve iç faktörler tarafından sürdürülmeye devam ediyor,” raporun açıklamasında belirtiliyor.

Et fiyatları yüzde 5 arttı; korunmuş sebzeler ve sebze hazırlıkları biraz daha pahalı hale geldi (yüzde 5.8).

Mağazalarda şekerleme fiyatlarının yükseldiğini fark ettiyseniz, haklısınız. Şeker ve şekerleme ürünleri, yıllık yüzde 8.3 artışla fiyatlandı.

Aylık bazda durum biraz daha sakin göründü.

TÜFE, Ekim’e kıyasla yüzde 0.1 arttı. Benzin fiyatları yüzde 3.5 düştü, bu olumlu bir işaret olsa da, Ekim’de yüzde 6.4’lük bir düşüşle neredeyse iki katı kadar düşmüşlerdir.

Ekim ayında olduğu gibi, hizmetlerin maliyeti Kasım ayında yıllık bazda yüzde 4.6 arttı.

“Kasım ayında seyahat turları fiyatları, özellikle Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki destinasyon şehirlerinde düzenlenen etkinliklere bağlı olarak, Ekim’e kıyasla yıllık bazda hızlandı (+26.1%)” diyor Statistics Canada.

Mobil servis fiyatları, mevsimsel promosyonlar, Black Friday satışları ve bonus veri teklifleri nedeniyle düşüş gösterdi.

“Kasım ayında cep telefonu planına kaydolan tüketiciler, bunu 2022 Kasım’ında yapanlardan yüzde 22.6 daha az ödedi,” dedi federal ajans.

kaynak

Yorum bırak