Kanada genelinde 9.000’den fazla Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı (CBSA) çalışanı, sendikalarından yapılan bir açıklamaya göre, grev eylemi lehine oy kullandı.

Kanada Kamu Hizmetleri İttifakı, sendika üyelerinin yüzde 96’sının 10 Nisan ile 23 Mayıs tarihleri arasındaki oylama döneminde iş eylemi yapma lehine oy kullandığını söyledi.

Muhtemel iş eylemi, yoğun yaz sezonu yaklaşırken Kanada giriş limanlarında seyahat ve mal taşımacılığında “önemli aksamalara” yol açabilir. Bu pazarlık turunda çalışanlar, diğer Kanada kolluk kuvvetleriyle uyumlu adil ücretler, esnek (tele-çalışma ve uzaktan çalışma) iş seçenekleri, daha iyi emeklilik faydaları ve disiplin, çalışma saatleri ve teknolojiyle ilgili değişiklikler etrafında korumalar için mücadele ediyorlar.

CBSA çalışanları 2021 yılında iş eylemi yapmış ve bu, havaalanları ve sınır geçişlerinde ticari sınır ötesi trafiğinde büyük gecikmelere yol açmıştı. 36 saat süren pazarlıkların ardından bir anlaşmaya varıldı.

“İş eylemi her zaman son çaredir, ancak bu güçlü grev yetkisi, üyelerimizin adil bir sözleşme sağlamak için gerekeni yapmaya hazır olduğunu vurguluyor,” dedi PSAC Ulusal Başkanı Chris Aylward bir basın açıklamasında.

“2021’in tekrarlanmasını istemiyorlarsa, Hazine Kurulu ve CBSA masaya, kilit konularımızı ele alan adil bir teklif ile gelmeye hazır olmalı.”

CBSA çalışanlarının grev oyu vermesine yanıt olarak, Kanada Hazine Kurulu Sekreterliği (TBS), hükümetin çalışanlar için “adil ve makul” bir anlaşmaya varmaya “tamamen kararlı” olduğunu söyledi.

“Zaten kamu hizmetinin yüzde 80’inden fazlasıyla yenilenmiş anlaşmalar imzaladık ve sendika iyi niyetle müzakere etmeye hazırsa, Sınır Hizmetleri grubu çalışanları için de aynısını yapabiliriz,” diye belirtti TBS.

Grev eylemi gerçekleşirse, TBS, ön hat sınır hizmetleri çalışanlarının yüzde 90’ının zorunlu olduğunu ve grev sırasında hizmet sağlamaları gerekeceğini kaydetti.

Olası grev eylemi gelecek ay kadar erken bir tarihte gerçekleşebilir.

Yorum bırak