Son zamanlarda Toronto çevresinde hizmete girmesi planlanan önemli sayıda apartman kompleksi, piyasada yaşanan düşüş nedeniyle belirsiz bir süre için durdurulmuş durumda.

Geçen yıl yüksek faiz oranları ve yaşam maliyeti artışları satışları olumsuz etkiledikten sonra tek ailelik evlere, malikanelere ve ikinci el konutlara olan ilgi artıyor gibi görünse de, aynı alıcı dönüşü yeni konutlar için yaşanmıyor – yatırımcılar arasında genellikle popüler olan bir konut türü.

Bu yılın ilk birkaç ayında GTHA’daki yeni konut birimlerinin satış sayısının 15 yılın en düşük seviyesine düşmesi, geliştiricilerin projeleri tamamlamak için hem fon hem de güven açısından sıkıntıya girdiğini gösteriyor.

Bu hafta gerçek emlak uzmanları Urbanation’dan gelen yeni bir rapora göre, son iki yılda açılması beklenen 60 konut topluluğu, azalan satışlar nedeniyle “inşaat faaliyetini ciddi şekilde etkilediği” için şu anda belirsiz bir süre için askıya alınmış durumda.

Bu binalar, piyasaya sürülmesi beklenen 21,505 birimden oluşuyor ve ön inşaat döneminde birim satın alan herkes şu anda belirsizlik içinde ve artan ev fiyatlarıyla karşı karşıya.

Özellikle 2024’ün ilk çeyreğine bakıldığında, Urbanation, ön inşaat dönemindeki birimlerin yalnızca %50’sinin ön satışa çıkarıldığını belirtiyor, ki bu, inşaat finansman gereksinimlerinin %70’inin oldukça altında.

Ayrıca, geçen yılın aynı dönemine göre, ön satışa çıkarılan birimlerin yüzde 61’i olduğu zaman dilimine göre düşüş yaşandı. Bir önceki yıl ise bu rakamın %85 olduğu bir dönemdeyiz.

Sonuç olarak, inşaat başlangıçları ciddi bir şekilde düşmüş durumda. Şirket, GTHA’da inşaatına başlanan 2,361 yeni konutun, geçen yılın aynı dönemine göre %52 azaldığını belirtiyor.

Bölgede henüz tamamlanmamış herhangi bir aşamadaki konut sayısı şu anda 91,590 birim, ancak bu yıl şimdiye kadar yüksek bir tamamlanma sayısına sahip olduğumuz için aslında en kötü durumda değiliz, toplamda 12,132 birime ulaşıyoruz.

Ancak, dikkat çekmek gerekir ki, artık çoğu yeni konut Toronto şehir sınırları içinde değil, 905 bölgesinde bulunuyor. Urbanation’ın önümüzdeki birkaç çeyrekte piyasaya sürülmesi planlanan bir lansmana yönelik pazarlama materyallerini yayınladığı 56 projede bulunan toplam 17,076 birimden, %70’i 905 alan kodunda bulunuyor. Bu en son analiz, bu yılın ilerleyen zamanlarında beklenen düşük mortgage faizlerinin işleri düzelteceğini öngörüyor, ancak yeni konut piyasasındaki faaliyetin “mevcut envanterin üstesinden gelme ve son zamanlarda yayımlanan çeşitli hükümet politikalarını sindirme” sürecinde muhtemelen sakin kalacağını belirtiyor.

 

kaynak

Yorum bırak