Yabancı öğrenciler Kanada’nın eğitim sisteminin büyümesi ve gelişmesi için hayati öneme sahip. 2019-2020 akademik yılında yabancı öğrenciler -lise sonrası eğitimde- tüm öğrencilerin %18’ini oluşturuyordu. Bu da 2015-2016 akademik yılından beri %7’lik bir büyüme anlamına geliyor.

Eğitim danışmanlığı hizmeti veren ApplyBoard şirketinin CEO’su Martin Basiri’nin Toronto Star gazetesine vermiş olduğu röportajda da belirttiği gibi öğrencilere dünyanın her yerine ulaşma imkanı vermek hem Kanada hem de tüm dünya için güç ve zenginlik anlamına geliyor.

Ontario’daki kolejlerde Kanadalı öğrenci kayıtlarında 2012-2013 akademik yılından beri %15’lik bir düşüş kaydedildi. Bu durum yalnızca Ontario’da değil Kanada’nın genelinde görülen bir trend haline geldi. Kanada eyaletleri içinde yalnızca Prens Edward Adaları ve Alberta’da Kanadalı öğrencilerin 2015-2016 ve 2019-2020 akademik yılları arasında lise sonrası eğitim kayıtlarında bir artış gözlendi. Her 10 eyaletten 9’unda 2019-2020 akademik yılında yabancı öğrenci kayıtlarında bir önceki akademik yıla oranla en az %10 artış gözlendi. 2015-2016 akademik yılından 2019-2020’ye kadar olan süreçte uluslararası öğrencilerin üniversite kayıtları %40 arttı.

388.000’in Üstünde Yabancı Öğrenci

2019-2020 akademik yılında Kanadalı üniversiteler 388.000’in üstünde yabancı öğrenciye kapılarını açtı. 2015/16-2019/20 akademik yılları arasında uluslararası öğrenci kayıtlarında %14’lük bir büyüme görüldü. Uluslarası öğrencilerin kayıtlarında yaşanan bu hızlı artış Kanada üniversitelerinin tüm dünyadan öğrencilere ulaşma konusunda global çapta bir başarı ve güce ulaştığının göstergesi. Aşağıdaki grafikte 5 yıl içinde yabancı öğrencilerin (international) üniversiteye kayıtlarında Kanadalı öğrencilere (domestic) oranla gerçekleşen hızlı büyümeyi görebilirsiniz.

ApplyBoard

Kaynak: Statistics Canada

Eğitim Alanında Diğer Ülkelerle Rekabet Artıyor

Kanada’nın eğitim alanındaki bu gücünün ve büyümesinin getirdiği pek çok avantaj olsa da bu aynı zamanda diğer ülkelerle olan rekabetinin artması anlamına geliyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden Amerika’nın uluslararası öğrencilerle olan ilişkisini güçlendirmeye kararlı. Avustralya üniversiteleri ise 2022’de sınırlarını öğrencilere açtıktan sonra kayıtlarda büyük bir canlanma bekliyor.

Artması beklenen bu rekabetin karşısında Kanada üniversitelerinin, olumlu gidişatı devam ettirebilmesi adına uluslararası öğrencilere sağladıkları desteği ve bu alandaki yenilikleri sürdürmeleri gerekiyor. Aynı zamanda hükümetin de üniversitelere destek vermesi önemli. Yani hükümete okullara ayrılan fon stratejisinin, devlet kolejlerinde derece istemeyen programların ve program onay süreçlerinin geliştirilmesi gibi görevler düşüyor. Hükümetin okullara vereceği bu destekler okulların kendini geliştirmesi, piyasanın ve öğrencilerin taleplerine cevap vermesi açısından önemli.

Kaynak: ApplyBoard

Eğer siz de Kanada’da eğitim almak istiyorsanız güvenilir bir eğitim danışmanından birebir bilgi almak ve Kanada’daki eğitim hayatınızı başlatacak ilk adımı atmak için aşağıdaki linke tıklayarak Eğitim Bilgi Formu’nu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanımız uygun olan ilk zamanda sizinle iletişime geçecektir.

Yorum bırak