Yeni hayata geçiş noktasında her zaman aklımıza gelen soruların en başında acaba benim tecrübelerime sahip olan göçmenler veya Kanadalılar burada benim alanımda nasıl ilerlediler sorusudur. Acaba ben ne yapmalıyım ki alanımda çalışmaya başlayayım ve networking oluşturayım? Nasıl ilerlemem gerekir? Hangi bölüm bana daha yardımcı olur? Acaba hangi sertifikaları alır isem alanımda daha iyi yol alabilirim? vs…. milyonlarca soru ve malum sürekli karşılaştığımız ‘NETWORKING’ kelimesi.

Nasıl networking oluştururum?

Ben tecrübe ettiğim hikayemi sizler ile paylaşmak istiyorum. Bir gün kahvemi almış ders çalışırken ortak masada yanıma iki kadın geldi. Kendi aralarında gönüllü olarak çalışmak için mentörlük programlarına başvurduklarını ve kabul aldıklarını konuşuyorlardı. Kendileri de bu sistem ile iş bulmuşlar ve kendileri de birilerine umut olmak istiyorlardı. Aralarında bu konu hakkında konuşma yapıyorlardı.

Bu konuya Türkiye’ den aşina olduğum için kulak kesildim ve dinlemeye koyuldum. O arada da laptopta Kanada’ da bu konu hakkında nasıl yol izleniyor diye araştırmaya başladım. Sanırım bende onların dikkatini çekmiş olmalıyım ki bana ‘Merhaba, Nasılsın?’ diye sordular. Kısa bir tanışmadan sonra bana ‘TRIEC MENTORING PARTNERHIP’ programından bahsetmeye başladılar ve o kadar heyecanlı anlatıyorlardı ki, bu gözlerinden anlaşılıyordu.

Birileri ile tecrübelerini paylaşarak, onlara yardımcı olmak ve onları da Kanada’ya kazandıracakları için. Bu beni orada çok etkiledi ki hemen birlikte başvuru formunu düzenleyip formu gönderdik ve benimle aynı tecrübelere sahip, aynı yollardan geçmiş biri ile eşleşmeyi bekliyordum. Başvurunun ardından hemen başvuru onay emailinden sonra ortalama 10 gün içinde bir email aldım ve program beni Ms. Ho ile eşleştirmişti. Eşleştirmenin ikinci gününde bu sefer mentörümden bir email aldım, kendisini anlatan ve dört gözle benimle tanışmayı bekleyen sıcak ve samimi.

Benden müsait gün, zaman aralığı talep etmiş ve özgeçmişimi de eklememi rica ederek tanışma için online bir görüşme talep ediyordu. Aslında programda pandemi döneminden önce yüz yüze görüşmeler mevcut ama pandemi dönemi sebebi ile şuan online devam ediyor. Bende kendimi tanıtan e-maili ve özgeçmişimi ilettim. Çok heyecanlı idim çünkü kendi alanımda çalışan biri ile ilk defa karşılaşacaktım. Çok fazla hazırlık yaptım. Nihayetinde gün geldi ve görüştük.

Çok samimi ve gerçekten yardım etmek için elinden gelen herşeyi yapan bir danışman/mentor idi. Bana alanımdaki püf noktaların neler olduğunu, neler yapmam gerektiğini iletti ve her hafta minimum 1 saat görüşme yaptık. Tabiki sürekli telefonlaştık, mesajlaştık ve email ile iletişimde kaldık. Kendisi başvuru yaptığım işler için referans oldu, bir çok iş başvurusunda ve özgeçmişimi hazırlamada yardım etti. Nihayetinde görüşmeler daha başarılı geçmeye başlamıştı, ve iş teklifleri bile almaya başlamıştım, onun destekleri ile birçok organizasyona katıldım ve networking elde ettim.

Onun destekleri ile alanımdaki püf noktaları takip ederek kazandığım her şeyi uyguladım, evet kolay olmadı ancak sonuç verdi ve Toronto Belediyesi’ nde işe başladım ve halen işime devam ediyorum. Biliyorsunuz Kanada’ da iş bulmak bir göçmen için zor ancak eğer doğru adımları atarsanız emin olun bu adımlar sizi istediğiniz hedefe götürecektir, bu nedenle imkansız değildir.  Çok sevdiğim bir söz var ‘ Beklersen sana gelenler ile yetinirsin, ama gidersen istediğin her şeyi alırsın. ‘ Bizlerde Kanada ya bunun için gelmedik mi?

Aşağıda sizinle detaylari paylaşıyorum, dileğim herkesin gönlünden geçenlerin olması. Paylaştığım linkte tüm detaylı bilgiler mevcuttur. Eğer desteğe ihtiyacınız olur ise aşağıda bulunan hesaplardan tarafıma ulaşır iseniz sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Gelecek yazılarda görüşmek üzere.

Yazar: Tugba Arslan

@rslantugba, @torontodaneyapilir

mentoringpartnership

2 Yorumlar

 • Avatar
  Rıdvan
  Posted Haziran 7, 2021 3:19 pm 0Beğeniler

  Tuğba hanım, her yazınızda tecrübelerinizle yolumuzu aydınlatıyorsunuz teşekkür ederim. Umarım daha çok kişiye erişir paylaşımlarınız.

  • Tugba
   Tugba
   Posted Haziran 8, 2021 4:39 pm 0Beğeniler

   Kanada da yardimlasma kulturune gercekten hayran oldugum icin Kanada geyikleri sayfasida bu konuda olana sagladigi icin firsatim oldukca muhakak daha cok paylasim saglayacagim. umarim faydali oluyordur

Yorum bırak