TR to PR başvuruları, kampüs dışı çalışma, teknoloji çalışanları, otel karantinası ve uçağa binemeyen uluslararası öğrenciler…

TR to PR Başvuruları Hala Devam Ediyor

Kanada Göçmenlik Bakanlığı (IRCC) geçici oturumdan kalıcı oturuma geçişi sağlayan beş program üzerinden başvuruları kabul etmeye devam ediyor. 15 Haziran itibariyle, sağlık çalışanları için ayrılmış olan 20,000 kontenjandan 1,916’sı, diğer zaruri meslek çalışanları için ayrılmış olan 30,000 kontenjandan 14,250’si dolmuş durumda. Fransızca yeterliliği belgeleyebilen adaylar için olan programların kontenjanı sınırsız ve ayrıca başvuru sayısı oldukça düşük. Sağlık çalışanları: 47 başvuru; Diğer zaruri meslekler: 453, mezunlar: 341. İngilizce yeterliliği belgeleyen mezunlar için olan program pek çoğunuzun bildiği üzere açıldıktan bir gün sonra 40,000 başvuru sınırına ulaştı. Tüm bu programlar 6 Mayıs’ta açıldı ve kontenjanları dolduğunda ya da 5 Kasım’da kapanacaklar, hangisi önce olursa.

 

IRCC, Kampüs Dışı Çalışmayla İlgili Bir Güncelleme Yayınladı

9 Haziran’da Kanada Hükümeti, son akademik dönemlerinde yarı zamanlı ders yükü olan öğrencilerle ilgili talimatlara açıklamalar getirdi. Açıklama, ‘son dönemlerinde yarı zamanlı ders yükü olan öğrencilerin, eğitim programları süresince tam zamanlı öğrenci statüsünü korumuş olmaları şartıyla, son dönemlerinden önceki ara tatillerinde tam zamanlı çalışmalarına ve son akademik dönemde haftada 20 saate kadar kampüs dışında çalışmalarına izin verilir’ şeklinde oldu.

 

Teknoloji Çalışanları İçin Kanada’nın En İyi On Şehri Açıklandı

Dünyanın en büyük ticari emlakçısı olan CBRE Research’ün raporuna göre, Kanada şehirleri ‘teknoloji sektörünün gelişmesi için gereken en güçlü nitelik kombinasyonuna ve en önemlisi yüksek teknoloji istihdamı konsantrasyonuna sahip.’ Uzmanlar, teknoloji pazarının derinliğini, canlılığını ve işverenler ve potansiyel çalışanlar için çekiciliğini, ayrıca yeteneklerin mevcudiyetini, işgücü kalitesini ve brüt işletme maliyetlerini ölçmek için 13 ölçüm kullandı. Toronto, Ottawa, Vancouver, Waterloo ve Montreal, sıralamada en üst sıraları koruyor. Calgary, Victoria, Halifax, Quebec City ve Hamilton da Kanada’da teknoloji işleri bulmak için en iyi yerler arasında.

 

Bilim Kurulu, Kanada Hükümetine Otel Karantinasını Sona Erdirmesi Tavsiyesinde Bulundu

Kanada hükümetine tavsiyede bulunan bilim kurulu, virüsün kuluçka süresi çok daha uzun olduğu için zorunlu üç günlük otel konaklamasına son verilmesini tavsiye etti. Kurul ayrıca evde karantina politikasının devam ettirilmesini tavsiye etti. 22 Şubat’tan bu yana, Kanada’ya gelen tüm hava yolcularının varışta üç gün boyunca hükümet tarafından onaylanmış bir otelde kalmaları gerekiyor. Daha sonra COVID-19 testi yaptırmaları ve negatif sonuç alındıktan sonra 14 günlük zorunlu karantina sürelerini tamamlamaları zorunluluğu var. Bu önerinin dikkate alınması Kanada’nın seyahat sınırlamalarını hafifletebilir.

 

Kanada Uçağına Binmelerine İzin Verilmeyen Öğrenciler Oldu

Son zamanlarda Kanada’da pandemi durumu gittikçe iyiye gidiyor. Yüksek öğrenim kurumları, güz döneminde bazı dersleri ‘çevrimdışı’ hale getirme planlarını açıkladılar. Birçok uluslararası öğrenci, halihazırda Study Permit onayları olduğu için Kanada’ya gelmek için hazırlıklara başladı. Ancak bazı uluslararası öğrenciler, derslerinin başlama tarihine dört haftadan daha uzun bir süre kala Kanada’ya gelmek isterken uçaklarına kabul edilmediler. Türkiye Kanada Büyükelçiliği Twitter hesabından “uluslararası öğrenciler, okullarının başlamasına dört haftadan daha uzun bir süre kala Kanada’ya gelme planı yapmamalılar, çünkü çok erken seyahat ettikleri için girişleri reddedilebilir veya uçağa binmelerine izin verilmeyebilir” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Yorum bırak