Kanada Göçmenlik Bakanlığı (IRCC) 5 Nisan 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile Kalıcı Oturum izni (Permanent Residence) başvuru ücretlerinin tamamında artış uygulayacağını duyurdu. Yeni başvuru ücretleri 30 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak. Buna göre, 30 Nisan 2022 ve sonrasında Kalıcı Oturum izni başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru ücretini artış yapılan tarife üzerinden ödemesi gerekecek. Artışın ekonomik, izin sahipleri, aile ve insani sınıf kategorilerinde yapılacak olan Kalıcı Oturum izni başvurularının tamamını kapsadığı belirtildi.

Kanada Göçmenlik Bakanlığı 2002 yılından bu yana ilk defa 2020 yılında kalıcı oturum izni başvuru ücretlerinde, enflasyon gerekçesi ile artış gerçekleştirmişti. Bakanlık 2020 yılında yaptığı artış ile; ayrıca bundan böyle her iki senede bir enflasyona uygun olarak artış gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Unutmamak gerekir ki, başvuru ücretlerinin eksik ya da hatalı yatırılması başvurunuzun yapılmamış sayılmasına yol açabilir ve ciddi zaman, hak kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle özellikle artışın gerçekleştirildiği Nisan ayı ve sonrasında başvurunuzu yapmadan önce güncel ücret miktarını bir kez daha kontrol etmenizi ve buna uygun ödeme yapmanızı tavsiye ederiz.

Yeni ve eski ücret karşılaştırmalı tablosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/news/notices/increase-permanent-residence-fees-april-2022.html

Yorum bırak