Trudeau, Fiona Kasırgası’nın geride bıraktığı zararı gördükten sonra daha sağlam bir altyapı gerektiğini söyledi

Justin Tredeau Salı günü, Fiona Kasırgası’nın en etkili olduğu noktalardan olan Nova Scotia eyaletini ve Prince Edward Island’ı ziyaret etti. Kasırganın vermiş olduğu hasarı görünce bölgede daha sağlam altyapı çalışmaları yapılması gerektiğine karar kıldı.

“Her zaman öğrenilecek dersler vardır” diyen Trudeau, üzerine “Ne yazık ki küresel ısınmanın etkilerini çok daha sert şekillerde göreceğiz. Bu yüzden karşımıza çıkacak her şeye hazırlıklı olmamız gerekiyor.” diye ekledi. 

Sonrasında kendisine yönlendirilen, “Artan fırtınalar doğrultusunda daha sağlam inşaat kuralları getirilmesinin vakti gelmedi mi?” sorusuna, “Ailelerin bu seviyede bir kaygı yaşamak zorunda kalmamalarını nasıl sağlayacağımız, kesinlikle bu kuralları beklentiler doğrultusunda düzenleyeceğimiz bir konuşmanın parçasıdır.” diye cevap verdi.

Birçok evin zarar görmesine sebep olan ve bıraktığı zararın toparlanmasının aylar belki de yıllar sürmesi beklenen kasırganın, iki kişinin de hayatına son verdiği iddia ediliyor.Can kayıplarının bir tanesi Newfoundland and Labrador eyaletinde diğeri ise Nova Scotia eyaletinde yaşandı.

Kasırga uzun bir süre boyunca 180,000’den fazla evin elektriksiz kalmasına sebep oldu. 

Ottowa için elektrik hatlarının yer altına gömülmesinin vakti artık gelmedi mi diye sorulduğunda, Trudeau “Daha dayanıklı bir altyapı oluşturmanın yollarını bulmaya çalışıyoruz.” diye cevap verdi.

Salı günü Canada Uzay Ajansı, Prens Edward Adası’nın iki farklı uydu görüntüsünü yayınladı. Fotoğraflardan ilki 21 Ağustos’ta çekilmiş, ikincisi ise saatte 140 kilometre hızı aşan Fiona fırtısının adaya gelmesinden bir gün sonra yani 25 Eylül’de çekilmiş. 

İkinci fotoğraf adanın etrafındaki mavi suların kum ve topraktan ötürü olan renk değişimi göstermekte.

Ajans, tweet’inde, “Fırtınanın ve fırtınadan ötürü oluşan dalgaların su tabanındaki kumları yüzeye çıkardı ve sahile kadar getirdi.” diyerek paylaştıkları iki fotoğrafı açıkladı.

Prince Edward Island Başkanı Dennis King, fırtınanın birçok süt ahırına, balıkçı teknesine ve patates deposuna zarar verdiğini belirtti. Ayrıca birçok midye ve istiridye çiftliğinin de zarar gördüğünü ekledi.

King, “Şu ana kadar hiç görmediğimiz derecede bir zarar gördük. Etkilerini hepimiz hissediyoruz ve hepimiz şu an çok hassasız.” dedi. 

Ayrıca King, Justin Trudeau ile görüşüp daha fazla miktarda finansal destek istediğini de söyledi.

Kaynak

Yorum bırak