Hayatınızda büyük bir değişiklik için hazırsınız, daha önce hiç çalışmadığınız yeni bir alana (ya da ülkeye) geçiş yapıyorsunuz (ya da çoktan yaptınız). Bu büyük değişim için heyecanlısınız, ama birden duvara çarptığınızı hissediyorsunuz. Ya nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz ya da iş arama planlarınız istediğiniz gibi gitmiyor. Yeni göçmenlerin hayatlarını yeni bir çevrede kurarken aşmaları gereken en büyük zorluklardan biri ilgilendikleri ve kendilerini güçlü hissettikleri alanda bir iş bulmak. Akademik araştırmalar yeni göçmenlerin sistematik ayrımcılık ve önyargılar sebebiyle iş ararken ve kariyerlerinde ilerlemeye çalışırken ciddi sorunlar yaşadığını gösteriyor. Çok korkutucu ve hayal kırıklığı yaratıcı bir durum değil mi? Sizi çok iyi anlıyorum. Ben ve yakın çevremden pek çok kişi aynı aşamalardan geçti. 2018 yılından beri kariyer gelişimi alanında yeni göçmenlerle çalışırken yüzlerce farklı kişinin hikayesine tanıklık ettim.

Yeni bir iş piyasasına girmek, belirsizlikler ve zorluklarla dolu, zorlayıcı bir süreç. Gerçekten sizin işinize yarayacak tavsiye ve öneri eksikliğinin yanı sıra bazen de en büyük sorun gürültü kirliliği. Bu zorlu sürecin gölgesinde zaten göç travması ile boğuşurken ilk adımı atma motivasyonunu bulmak da oldukça zor. Kariyerinizin erken aşamalarındaysanız deneyiminiz yeterli bulunmuyor olabilir. Öte yandan deneyimli bir çalışan olarak ise yeni bir sektörün inceliklerini anlamak için zamanla yarışıyor olabilirsiniz.

İşim gereği teknoloji sektörü ve kurumsal hayatta çeşitlilik ve göçmen dostu politikaları arttırmak için çalışan, kendisi de yeni bir iş piyasasına girmenin zorluklarını başarıyla aşmış insanlarla nasıl başarılı olduklarını konuşuyorum. Hepsinin tavsiyelerini değerlendirip gruplandırmaya çalıştığımda üç temel temanın ortaya çıktığını görüyorum: kapsamlı araştırma, bağlantıların önemi ve gelişim odaklı bir zihniyet benimsemek. Haydi birlikte bunların ne anlama geldiğini inceleyelim:

●     Yeni İş Piyasasındaki Gereksinimleri Anlayın:

Yeni bir iş piyasasına girişin en kritik adımlarından biri detaylı araştırma yapmak. Hedefiniz olan endüstrinin veya ülkenin kendine has gereksinimleri olacağını unutmadan gelişmeleri, trendleri ve beklentileri anlamak için araştırma yapmak çok önemli. Ancak işverenler tarafından aranan becerileri, nitelikleri ve sertifikaları anlarsanız, kendinizi doğru becerilerle donatabilir ve yeteneklerinizi işverenlere en ilgili şekilde sunabilirsiniz. Detaylı araştırmalar yaparak özgeçmişinizi özelleştirebilir, hedefiniz olan rollere en uygun deneyimlerinizi ve becerilerinizi nasıl vurgulayacağınızı öğrenebilir ve kendinizi güçlü bir aday olarak konumlamak için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Ayrıca, yerel pazar dinamiklerini araştırmak, maaş pazarlıklarını yönetirken, iş görüşmelerinde işvereni etkilemek ve yükselen sektörlere ve şirketlere odaklanmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde potansiyel fırsatları belirleyebilir ve iş arama stratejinizi buna göre adapte edebilirsiniz. Dahası, ilham verici işletmeler, şirketler veya projelerle karşılaşmak motivasyonunuzu artıracak ve “ideal şirketler” listenizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

●     İş Ağınızı Genişletin ve Güçlü Profesyonel İlişkiler Kurun:

Yeni bir alana geçiyorsanız veya yurtdışında ilk işinizi arayan yeni bir göçmen iseniz, bu tavsiyeyle sık sık karşılaşacaksınız. Ancak networking (iş bağlantıları kurmak ve ağınızı genişletmek) gerçekten kritik bir taktik. Endüstri uzmanları ve işe alım yöneticileri her fırsatta bağlantıların önemini vurguluyor çünkü insanların işe alma kararları nasıl almayı sevdiklerini biliyorlar: güven. Burada dikkat edilmesi gereken konu işverenlerin var olan işleri sadece tanıdıklarına vermeyi tercih etmeleri değil fakat işi başarıyla yapacağından emin oldukları ve hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadıkları kişilere güvenmelerinin ne kadar zor olduğu gerçeği. Bir adayı sadece 1 saat mülakata alarak ona önemli projeler emanet etmek korkutucu olabilir. Bu sebeple kendi alanınızdan kişilerle bağlantılar kurmak ve proaktif olarak etkinliklere katılmak uzun vadede faydalarını gösterecek bir strateji olacaktır. İnsanlara şirketleri/rolleri hakkında bilgi almak istediğinizi söyleyip nazik ve hedefe yönelik bir yaklaşımla yaklaştığınızda, birçok kişinin size olumlu yaklaşacağını göreceksiniz. Sektörünüzden yeni insanlarla tanışıp kısa görüşmeler yaparak çok faydalı tavsiyeler alabilir, onların rehberliğinden faydalanabilir, fazla duyulmayan haberleri ilk siz duyabilirsiniz. Unutmayın ki ağ kurma uzun vadeli bir yatırımdır ve bu bağlantıları beslemek, gizli iş fırsatlarını açabilir ve kariyer yolculuğunuz boyunca sürekli destek sağlayabilir.

 

●     Gelişim Odaklı Bir Zihniyet Benimseyin:

Göç gibi pek çok değişimin aynı anda yaşandığı süreçler dayanıklılık ve dirayet gerektirir. Yeni bir iş piyasasına giriş yaparken de bu duruşu benimsemek ve zorlayıcı koşullar karşısında pozitif bir bakış açısı korumak adaylara çok büyük avantajlar sağlayabilir. Bu sürecin kolaylaşacağı anlamına geliyor? Hayır. Fakat zorluklarla mücadele ederken ne kadar büyüdüğünüze, geliştiğinize ve yeni deneyimler kazandığınıza odaklanabilir misiniz? Kesinlikle evet. İş arayanlar, karşılaştıkları zorlukları benimseyip onları büyüme fırsatları olarak görebildiklerinde kariyer hedeflerine tutarlı bir şekilde odaklanabilir ve yeni deneyimlere açık olabilirler. Var olan becerilerinizin ve deneyimlerinizi yeni piyasaya nasıl taşıyabileceğinizi anlayın ve de adaptasyon sürecinin sonunda bu becerileri en iyi nasıl kullanabileceğinizi fark edin.

Hem akademik, hem profesyonel anlamda bu alandaki bilgilerim hem de yaşanmış deneyimimle yeni bir göçmen olarak iş aramanın ne kadar zor ve korkutucu bir süreç olduğunu herkes kadar iyi biliyorum. Konfor alanımızın dışına çıkmak ve yeni şeyler denemek kolay değil fakat bazen de büyüyüp gelişebilmenin tek yolu. Zorlandığınızda bu yola neden çıktığınızı hatırlamak bazen bize devam edecek gücü verir. Zorluklara rağmen hayallerinizin peşinden koşmanın size nasıl hissettirdiğini fark etmenizi öneriyor ve doğru stratejiler belirleyerek profesyonel hedefleriniz yolunda çalışmaya devam etmeniz için sizi yüreklendiriyorum.

Sorularınız için benimle web sitem üzerinden ya da [email protected] adresine mail atarak iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırak