Üniversiteler arası çekişmeler gerçekten de var olan bir şey, özellikle de kampüs yaşamı ve spor açısından ancak eğitim de bu çekişmelerde çok önemli bir rol oynuyor.

Times Higher Education, 2023 için dünyanın en iyi üniversiteleri listesini yayınladı. Kanada’dan birkaç üniversite listeye girmeyi başardı. Hatta bir üniversite, girilmesi gerçekten büyük bir olay olan ilk 20’ye bile girdi.

Sıralama, 13 tane dikkatlice hazırlanmış performans göstergelerine göre belirlenmiştir. Bu göstergeler dört ana alandadır. Bu alanlar; öğretim, araştırma, bilgi transferi ve uluslararası görünümdür.

Rapora göre dünyanın en iyi üniversiteleri, birinci sırada Oxford Üniversitesi (İngiltere), ikinci sırada Harvard Üniversitesi­ (ABD), üçüncü sırada ise Cambridge Üniversitesi(İngiltere) ve Stanford Üniversitesi (ABD) yer almakta.

 

Kanada’nın En İyi Üniversitesi Hangisi?

Sıralamaya göre Kanada’nın en iyi üniversitesi, önceki dönemlerde de birçok kez ülkenin en iyi üniversitesi unvanına kazanmış olan Toronto Üniversitesi seçildi.

Toronto Üniversitesi, 104 ülke ve bölgeden sıralamaya giren 1,799 okul arasından 18. olarak seçildi. Hatta, Cornell (85.9), UCLA (85.8) ve UCL (85.7) gibi prestijli okulları 100 üzerinden aldığı 87.4 puanla geride bıraktı.

Kanada’dan listeye giren diğer üniversiteler ise, 40. sırada yer alan British Columbia Üniversitesi (75.7), 46. sırada olan McGill Üniversitesi (73.0) ve 85. sırada bulunan McMaster Üniversitesi (65.1).

 

Kanada’nın En Düşük Sıralamaya Giren Üniversiteleri Hangileri?

Kimse için güzel haber olmasa da, Kanada’dan birkaç üniversite listenin sonlarına çok yakın konumda bulunmakta. Hatta bu üniversitelerden bir tanesi Toronto’da bulunan çok popüler bir üniversite.

Sıralamaya dahil olan 31 Kanada üniversitesinden, Alberta’da bulunan Lethbridge Üniversitesi en düşük sıralamada yer almakta. Lethbridge Üniversitesi, 18.4-24.3 skor aralığında neredeyse listenin sonuna yaklaşmış olup, 1,201-1,500 sıra aralığında bulunmakta.

Ne yazık ki, eski adı Ryerson Üniversitesi olan Toronto Metropolitan Üniversitesi de çok uzakta yer almıyor. Kanada’nın en kötü okulu olmayı kaçırmış olsa da, sondan ikinci sırayı Northern British Columbia Üniversitesi ve Lakehead Üniversitesi ile birlikte kendine almış bulunmakta.

Eski adı Ryerson Üniversitesi olan Toronto Metropolitan Üniversitesi, 29.8 ile 33.9 arasında bir puan ile 800-1,000 sıralama aralığında bulunmakta.

Raporda, “Bu yılki sıralama, 15.5 milyondan fazla araştırma yayınında bulunan 121 milyondan fazla alıntıyı analiz etti ve dünya çapında 40.000 akademisyenin anket yanıtlarını içeriyor” diye ekliyor. “Genel olarak, veri gönderen 2.500’den fazla kurumdan 680.000’den fazla veri noktası topladık.”

Kaynak

Yorum bırak