Bildiğiniz üzere bu yılın başından bu yana yapılan Express Entry çekilişleri yalnızca en az bir yıl nitelikli Kanada iş deneyimi olan kişileri, yani bu sistem kapsamında yer alan üç programdan biri olan Canadian Experience Class adaylarını kapsıyor. Geçtiğimiz yıl da pandeminin başından yaz sonuna kadar olan çekilişlerde bu trendi görmüştük. Bu yıl Express Entry taban puanlarında çok ciddi puan düşüşlerine tanık olduk. Önce bunun nedenini anlayalım:

Express Entry aday havuzunda üç ayrı ekonomik göç programından PR başvurusu yapmak isteyen adaylar yer alıyor: Federal Skilled Worker, Canadian Experience Class ve Federal Skilled Trades. Bu adayların bazılarının yalnızca tek bir program için, bazılarının ise birden çok program için uygunluğu var. Havuzda hangi program için kaç aday olduğunu bilmiyoruz ama belirli tarihlerde havuzun tümünde bulunan aday sayısını ve bu kişilerin puan aralıklarını görebiliyoruz. Örneğin 30 Ağustos 2021 tarihinde havuzun durumu özetle şu şekildeydi:

Toplam aday sayısı: 172,131
Havuzda 401 puan üzerinde olan kişilerin sayısına bakalım:
401-450: 40,267
451-460: 9,339
461-470: 10,538
471-480: 11,415
481-490: 4,218
491-500: 1,500
501-600: 2,584
601-1200: 540

Havuzdaki kişi sayısı ve onların puan dağılımları ile bu yılın başından bu yana gerçekleşen çekilişlerdeki taban puan düşüklüğü bize havuzda ağırlıklı olarak Federal Skilled Worker adayı olduğunu gösteriyor. Zaten yıllık alım sayılarına bakarsak en yüksek alımın Federal Skilled Worker kategorisinden yapıldığını da görebiliriz.

Peki hala Canadian Experience Class çekilişleri devam ederken 19 Ağustos çekilişinde 403 olan taban puan birden bire nasıl 462’ye yükseldi?

Bu durumun iki nedeni var:

1- 19 Ağustos çekilişinden sonra 30 Ağustos haftası beklenen çekiliş gerçekleşmedi. Yani son iki çekiliş arasında iki hafta yerine dört hafta oldu. Tabii bu esnada havuz dolmaya devam etti ama havuzdan herhangi bir çıkış gerçekleşmedi.
2- Bir süredir 5-6 bin kişilik çekilişler olurken bu sayı özellikle son üç çekilişte azaldı ve bugünkü çekilişte 2 bine düştü, yani havuzdan çekilen kişi sayısında düşüş oldu.

Böylelikle bu son turda havuzun tümünden bir çekiliş gerçekleşmemiş olsa da taban puan bu nedenlerden dolayı yükseldi.

Peki bundan sonra neler olacak? Bu konuda söyleyeceklerimiz tahminden öteye geçmeyecek olmakla birlikte sene başından bu yana devam eden Canadian Experience Class çekiliş trendinin şekil değiştirdiğini gözlemliyoruz ve bu da bize seyahat sınırlamalarının da esnemesiyle beraber Federal Skilled Worker çekilişlerinin geri dönebileceğini düşündürüyor. Diğer taraftan, Federal Skilled Worker çekilişleri geri dönmeden önce bir kere daha büyük Canadian Experience Class çekilişi olmasını da umut ediyoruz. Ayrıca Express Entry yakın gelecekte farklı değişiklikler de görebilir – bu da seçimlerden sonraki süreçte şekilleniyor olacak.

Photo by Tim Gouw on Unsplash

Yorum bırak