Kanada Sigorta Bürosu, sigortalı kayıpların ikinci yıl üst üste 3.1 milyar doları geçtiğini bildirdi.
Geçen Mayıs ayında yoğun yağışın ardından, Humberto Pinochet, Baie-Saint-Paul, Quebec’teki sanat stüdyosu ve evine su baskın yaparken çaresizce izledi.

“Pinochet, su seviyesinin giderek yükseldiğini görebiliyordum.”

Evini tamamen kaybetti ve geçen sonbaharda yıkıldı.

Baie-Saint-Paul’deki gibi seller, Kanada Sigorta Bürosu’nun yeni bir raporuna göre, 2023 yılındaki aşırı hava olaylarından kaynaklanan sigorta taleplerini rekor seviyeye çıkaran dördüncü en yüksek toplamı oluşturdu.

Toplamda, Kanada’da aşırı hava olaylarından kaynaklanan sigortalı kayıplar ikinci yıl üst üste 3 milyar doları aştı.

Rapor, iklim değişikliği tarafından daha sık ve şiddetli hale getirilen hava ile ilgili felaketlerin büyüyen ekonomik maliyeti ve ev sahipleri için artan sigorta maliyeti konusundaki endişeleri vurguluyor.

Bazı durumlarda ev sahipleri, hiç kapsama alınamıyor.

B.C. Orman Yangınları Listenin Başında Geliyor

Rapora göre, Shuswap ve Okanagan, B.C.’deki orman yangınları, sigorta taleplerinin en maliyetli kaynağıydı.

Ancak ülke genelindeki fırtınalar, sel ve yangınların karışımı, sigortalı kayıplar açısından dördüncü en pahalı yılı oluşturdu.

“Bu kayıpların sadece tek bir olay türünden gelmediğini belirtmek önemlidir,” diyor grup klima değişikliği ve federal konular başkan yardımcısı Craig Stewart.

“Bunlar, sellerden, orman yangınlarından, dolu fırtınalarından, kasırgalardan ve gerçekten de kıyıdan kıyıya meydana geliyor ve artıyor.”

2023’te sigortalı kayıplar açısından en pahalı olan 5 hava felaketi şu şekilde:

Kaynak: Insurance Bureau of Canada (CBC)

Genel olarak, en pahalı beş yıldan dördü (enflasyona göre ayarlandı) son on yıl içinde yaşanmıştır; tek istisna, Quebec’te yıkıcı bir buz fırtınası yaşanan 1998 yılıdır.

Bu yaz birçok topluluğu kasıp kavuran orman yangınlarına rağmen, sel olayları hala en pahalı hava ile ilgili olaydır.

1.5 Milyon Ev Sigortasız

Bazı bölgelerde yüksek sel olasılığı, sigorta şirketlerini kapsama sunmaktan kaçınmaya itmiştir, dedi Stewart.

“İnsanlar açıkçası ülke genelinde sel düzlüklerinde yaşıyorlar,” dedi.

“Zaten sel sigortası piyasasında bir değişim görüyoruz. Ülke genelinde sadece uygun fiyatlı sel sigortası alamayan yaklaşık 1.5 milyon ev bulunmaktadır.”

Genel olarak, Kanada İstatistiklerine göre, 2018 Nisan 1’den 2023 aynı ayına kadar geçen beş yıllık dönemde ev sigortası ve ipotek sigortası ortalama yüzde 33 arttı.

Stewart’ın grubu, federal hükümeti yüksek riskli alanlarda kapsama sağlayacak ulusal bir sel sigortası programı oluşturmak için baskı yapmaktadır. Bunun ne zaman hayata geçirileceğine dair kesin bir zaman çizelgesi bulunmamaktadır.

Acil Durum Hazırlıkları bakanının sözcüsü Joanna Kanga, federal hükümetin “düşük maliyetli sel sigortası programının geliştirilmesi ve uygulanması konusunda eyaletlerle, sektör paydaşları ve yerli temsilcilerle iletişime geçmeye devam ettiğini” söyledi.

Federal hükümet, 2022’de ilk iklim uyum stratejisini duyurdu, hedefi toplulukları hava felaketlerine karşı daha dirençli hale getirmekti. Bölgenin belgeselini yapan tanınmış sanatçı Pinochet, evinin iki nehir arasındaki alçak bir bölgede sel düzlüğünde bulunması nedeniyle sel sigortası alamadığını söyledi. Sonunda belediye, mülkiyeti satın almak için devreye girdi ve o, bir felaket yardım programının bir parçası olarak bir ödeme aldı. Pinochet şimdi suya daha uzak bir yerde kirada oturuyor. “Olanları kabul ediyorum. Ve yeni yerimde mutlu olmaya ve çalışmalarımı sürdürmeye çalışacağım,” dedi.

Adaptasyon İçin Tasarruf

Federal hükümetin bir planı, mülk sahiplerinin kapsama sahip olmasını sağlamak için gereklidir, ancak Kanadalıların kendilerini korumak için önlemler almaları gerekiyor, dedi Anabela Bonada, Waterloo Üniversitesi İklim Adaptasyonu Üzerine Intact Centre’da bir araştırma görevlisi.

“Örneğin, eğer yangın tehlikesi olan bir bölgede yaşıyorsanız, evinizin etrafındaki bitki örtüsünü sürdürmek sadece evinizden 1.5 metre uzaklığa kadar yanıcı herhangi bir malzeme bulundurmamak, oluklarınızı temizlemek, ölü yaprakları temizlemek, hepsi evinizi yangından korumaya başlayacak,” dedi.

“Eğer sel bölgesindeyseniz, bir ters su valfi, bir drenaj pompası takabilirsiniz ve bu gerçekten evinizi korumaya yardımcı olabilir,” ekledi.

“İnsanların bu tehlikelerden kendilerini korumak için yapabileceği çok şey var.”

Sigortalı kayıplar, aşırı hava olaylarının neden olduğu zararın sadece küçük bir kısmını yansıtmakta ve hükümetlerin adaptasyon önlemlerine daha fazla kaynak aktarma ihtiyacını vurgulamaktadır. Kanada İklim Enstitüsü Araştırma Direktörü Ryan Ness’in ifadesine göre, enstitü tarafından yapılan bir rapor, iklim adaptasyonuna yapılan her bir doların, tasarruf edilen maliyetler açısından 13 ila 15 dolar getireceğini tahmin etti. “Ön tarafta yapılan küçük bir yatırım, kendisini birçok kez fazlasıyla geri ödeyebilir,” dedi, CBC Radio’nun Kelowna, B.C. sabah programı Daybreak South’te.

kaynak

 

Yorum bırak