Ottawa – Kanada Merkez Bankası, Çarşamba günü faiz kararını duyuracak; merkez bankasının faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği spekülasyonlarıyla birlikte.

Genel olarak, finansal piyasalar, bankanın ana kredi faiz oranını çeyrek puanlık bir düşüşle indireceğini bekliyor, ancak bu görüş evrensel değil, bazıları beklemeyi tercih ediyor. “Mevcut yüksek faiz oranlarının artık gerekli olmadığına dair kanıtlar devam ediyor,” dedi RBC Cuma günü bir müşteri notunda.

Ancak, Kanada’da faiz indirimi için durum nispeten net olsa da, BOC’un gelecek haftadan sonraki ek kesintilerin hızı konusunda temkinli bir ton kullanması muhtemeldir.

Eğer Kanada Merkez Bankası, çarşamba günü faiz oranlarını düşürmeyi tercih ederse, bu, COVID-19 pandemisinin merkez bankasını ana faiz oranını neredeyse sıfıra indirmeye zorladığı Mart 2020’den bu yana ilk faiz indirimi olurdu.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem, faiz indiriminin mümkün olabileceğini ancak kararın ekonomik veriler tarafından yönlendirileceğini belirtti. Merkez bankasının görmek istediği şeyi gördüğünü ancak fiyat istikrarına doğru ilerlemenin sürdürüleceğinden emin olmak için bunu daha uzun süre görmek istediğini söyledi.

Ekonomistler, Kanada’nın fiyat artışındaki belirgin yavaşlamadan özellikle cesaret aldılar.

Nisan ayındaki yıllık enflasyon oranı, Mart ayındaki %2,9’a kıyasla %2,7 olarak gerçekleşti.

Volatile fiyatları dışlayan çekirdek enflasyon ölçüleri de son aylarda istikrarlı bir şekilde azaldı.

Faiz kararı, geçen hafta Statistics Canada’nın ilk çeyrekteki ekonomik büyümeyi Kanada Merkez Bankası’nın beklentilerinin altında kaldığını gösteren bir raporun ardından geldi. Rapor ayrıca 2023’ün dördüncü çeyreğindeki büyüme okumasını aşağı yönlü revize etti.

Ancak, Nisan ayındaki iş raporu, istihdamın ayda 90.000 arttığını ve bir yıldan fazla bir süredeki en büyük istihdam artışını işaret ettiğini gösterdi.

Eğer Kanada Merkez Bankası çarşamba günü faiz oranlarını indirmezse, bunu gelecek ay yapması geniş çapta bekleniyor.

Bu Canadian Press tarafından 3 Haziran 2024 tarihinde ilk kez yayımlandı.

kaynak

Yorum bırak