Geçtiğimiz gün bilim dergisi PNAS’ta yayınlanan bir deney, paranın gerçekten mutluluğu satın alabileceğini gösterdi. Araştırmaya göre, bilim insanları 200 kişiye bir kerelik 10.000 dolar vermenin etkilerini inceledi ve sonuçları oldukça şaşırtıcı çıktı.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi ilginç bir araştırmaya imza attı. Bilim insanları 3 düşük gelirli ülkeden (Brezilya, Endonezya ve Kenya) ve 4 zengin ülkeden (Avustralya, Kanada, ABD ve Birleşik Krallık) alınan 300 katılımcı üzerinde çalıştı.

Araştırma kapsamında katılımcıların 200’ünün hesabına 10 bin dolar yatırıldı. Altı ay boyunca izlenen katılımcılar normal hayatlarına devam eden ve para almayan 100 kişilik grupla karşılaştırıldı. Çalışmanın sonunda para alan gruptakiler, parayı nasıl harcadıklarına bakılmaksızın kendilerini daha mutlu hissettikleri söyledi.

10 BİN DOLARLA KENDİLERİNİ MUTLU HİSSETMİŞLER

Şimdi herhangi bir belirli satın alma türünün en fazla mutluluğa yol açıp açmadığını inceliyorlar. En büyük mutluluğu ise bekleneceği gibi üç düşük gelirli ülkeden bulunan katılımcılar yaşadı.

Ünlü bilim dergisi PNAS’ta yayınlanan araştırma makalesi parayla mutluluğun satın alınabileceğini gösteren ilginç bir örnek. Katılımcı olup 10 bin dolar alanlar kendilerini piyangodan para çıkmış gibi mutlu hissetmiş.

Yorum bırak