Son zamanlarda yapılan bir ankete göre, Kanadalı milleniyaller ve Z kuşağı artık hayatı yaşamak için emeklilik çağını beklemiyorlar. Kanadalı yatırım hizmeti Wealthsimple tarafından yaptırılan Leger anketi, 25 ila 44 yaş arasındaki Kanadalıların neredeyse üçte ikisinin (74) emeklilik için geleneksel yaklaşımın – 65 yaşında çalışmayı bırakıp sonra seyahat etmek, boş zaman geçirmek ve aile ve arkadaşlarla zaman geçirmenin – artık eskimiş bir kavram olduğunu düşündüğünü buldu.

Çevrimiçi para yönetimi platformu, çalışmanın yetişkin hayatları boyunca kişisel ve profesyonel tutkuları takip etmelerine izin veren “modern bir emeklilik biçimi” için milleniyal ve Z kuşağı Kanadalıları arasında bir hırsla yansıdığını söylüyor.

Temelde, emekliliğe giden yol artık doğrusal değil, iş, seyahat, gönüllülük ve girişimcilik faaliyetlerinin bir karışımıdır.

Wealthsimple CEO’su Mike Katchen, bir basın açıklamasında, “Bu emeklilikteki yeni bakış açısı, daha zorlayıcı bir ekonomik iklimden daha fazlasıyla motive ediliyor” dedi.

“Bu, daha genç nesiller tarafından yönlendirilen bir gelecek üzerine yeni bir bakış açısı. Esneklik, kişiselleştirme ve gelecekleri üzerinde kontrol arıyorlar, geleneksel bilgeliğin kontrolünde hissetmek yerine.”

Anket ayrıca, 25 ila 44 yaş arasındaki insanlar arasında erken emekliliğin (55 yaşından önce) kendi işlerini kurmalarına, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda çalışmalarına veya bir tutku projesine girişmelerine izin veren plan olarak ortaya çıktığını buldu – temelde, başka biri için çalışmak yerine yaşamak.

Ancak, bu hedefleri gerçekleştirmek kolay değil.

Kanadalılar, artan yaşam maliyetiyle mücadele ediyorlar ve üstüne üstlük, önceki nesillerin emekliliğe ulaşmalarına yardımcı olan faktörler, ev satın almak gibi, çoğu milleniyal ve Z kuşağı için erişilemez durumda.

Son bir rapora göre, Kanada’da bir evin ortalama fiyatı iki ayda neredeyse 40.000 dolar artacak. Ve bazı Kanadalı şehirlerinde bir ev satın almak için gereken ortalama gelir can sıkıcı düzeyde.

Şubat ayında, Kanadalılar, bir Reddit konusunda emeklilik konusundaki karamsar görüşlerini ifade ettiler.

“42 yaşındayım. Mevcut gidişatımla, 275 yaşında rahat bir şekilde emekli olmayı bekleyebilirim,” diyor u/Steam20’nin gönderisinin en yüksek puanlı yorumu. Başka bir yorumda, “95 yaşında emekli olabileceğim şansa sahip olacağım,” diyor.

Ancak, bu modern emeklilik hedefi için biriktirmek imkansız değil.

Ankete göre, 25 ila 44 yaş arasındaki insanların yarısından fazlası, uzun vadeli finansal hedeflerini desteklemek için kendilerine yönelik yatırım seçeneklerine bakıyor.

Ve Wealthsimple’ın bulduğu gibi, katılımcıların aynı yüzdesi, yatırım yapmanın daha fazla esneklik ve seçenek sağladığını hissediyor.

Bu emeklilik bakış açısına katılıyor musunuz? Geleceğiniz için nasıl biriktim yapıyorsunuz?

Leger, 5-13 Şubat 2024 tarihleri arasında 1.501 Kanadalı üzerinde çevrimiçi bir anket gerçekleştirdi.

 

kaynak

Yorum bırak