Yeni yapılan dünyanın en huzur verici ve oturup kafanızı dinleyebileceğiniz ulusal parkları sıralamasında Kanada’nın Banff Ulusal Parkı ikinci sıraya yerleşirken Jasper Milli Parkı dördüncü sıraya yerleşti.

money.co.uk tarafından yürütülen ve Narcity ile paylaşılan çalışmada hangi ulusal parkların insanın bedensel ve ruhsal iyilik hali üzerine pozitif etkisi olduğu araştırıldı.

Her park; ne kadar yeşil alana sahip olduğu, kaç göle sahip olduğu, bulundurduğu bitki ve hayvan çeşidi, hava kirliliği oranı, ziyaretçi sayısı ve yürüyüş yapmak gibi yaparken anı yaşayabileceğiniz aktivite sayısına göre sıralandı.

Birinci sıraya yerleşen park ise İsviçre Ulusal Parkı oldu. Yeni Zelanda’nın Fiordland Ulusal Parkı ise üçüncü sıraya yerleşti. 5.sıraya yerleşip listede ilk beşi tamamlayan park da Türkiye’nin Göreme Milli Parkı oldu.

Ayrıca ilk 15’te Amerika’nın Yellowstone parkı, Güney Afrika’nın Kruger parkı ve İtalya’nın Cinque Terre parkı bulunuyor.

Tabii bu Banff ve Jasper parklarının bu tarz listelere ilk girişleri değil. Yakın zamanda Banff, seyahat edilecek en iyi yerler sıralamasında ciddi bir ikon haline gelmiş yerleri ezdi geçti. Jasper parkı ise 2021’de Kanada’nın en iyi ulusal parkı olarak gösterildi.

Kaynak: Narcity

Çeviren: Hande Akay 

Yorum bırak