“Food Hall TO, Mültecilere ve Yeni Gelenlere Ücretsiz Bir Konukseverlik İşine Giriş Fırsatı Sunuyor”

(Ethan Lang/CBC)

Kuzey York’taki bir yiyecek alanı, Kanada’ya yeni gelenlerin restoran sektörüne girmelerine yardımcı olacak bir eğitim sahasına dönüştü.

Kuzey York Merkezi’ne yaklaşık bir blok mesafede, beş farklı kiosktaki çeşitli mutfaklar sunan Food Hall TO, resmi olarak 5 Nisan’da açıldı. Bu fırsatı sunan ise Toronto Şehri ve Doğu Ucu’nda gıda programları düzenleyen kar amacı gütmeyen Feed Scarborough.

Food Hall TO’nun baş mentoru Tracey Fowler, “Bu birçok yönden bir yiyecek alanı, ancak aynı zamanda bir sınıf” diyor. Ontario’nun güneyinde uzun bir yiyecek hizmetleri kariyerine sahip olan Fowler, 12 yıl boyunca Centennial College’da restorancılık dersleri vermeden önce Food Hall TO’da “öğrenci girişimcileri” yönlendirmektedir. Programın, bir işleyen mutfakta gerçek bir eğitim sunduğunu belirtiyor.

Kiosklar, Kanada’ya yeni gelmiş olan ve kendi yiyecek işlerini nasıl yöneteceklerini öğrenmek isteyen Feed Scarborough’un müşteri ve gönüllüleri tarafından işletilmektedir. Feed Scarborough, alanı şehirden kiralamakta ve bıçağı nasıl düzgün tutacağından maliyetleri yönetmeye ve malzemeleri nasıl sipariş edeceğine kadar tüm konularda satıcıları eğiten mentorlar sağlamaktadır.

(Ethan Lang/CBC)

“Şu anda bu girişimcileri restoran sektöründe kariyerlerini ilerletmeleri için mentorluk yapıyoruz; belki kendi işlerini kurmalarına yardımcı oluyoruz ya da sektörde iş bulmalarına destek oluyoruz,” dedi bir röportajda.

“Çünkü şu anda, COVID’den beri işler yavaşladı ve bu roller için bir ihtiyaç var, ve ben onların kısa sürede iş bulacaklarını düşünüyorum.”

Mülteciler ve Yeni Gelenler İçin Yeni Bir Fırsat

Programa katılan ilk beş satıcı arasında, vegan bir yiyecek kamyonu ve catering markası üzerinde çalışan Hintli bir çift, yiyecek alanına başvurmadan önce hiç pişirme deneyimi olmayan Bangladeşli bir mülteci ve yerel halk için yemek pişirerek ve yeni gelen meslektaşlarıyla çalışarak yeni bir topluluk duygusu bulduğunu söyleyen Karayip Barbeküsü yapan Kongo’lu bir mülteci bulunuyor.

Geçen yıl Kenya’daki zulümden kaçarak Kanada’ya gelen Sylvester Kamau, program aracılığıyla edindiği eğitim ve bağlantıların, yeni bir ülkede kendi işini kurmasına olanak tanımasını umduğunu belirtiyor.

“Bu fırsat karşıma çıktı ve onu yakalamak zorundaydım,” diyen Kamau, bir momo ve bau kiosku işletiyor. Kamau, Fowler gibi deneyimli profesyoneller tarafından Vietnam yemeklerini yapmayı öğretildi ve kendi girişimine Kenya ve Vietnam mutfağını katmak istediğini belirtiyor.

Beş mevcut satıcı, kioskalarını altı aylık bir süre için işletecekler. Sonunda, bir sonraki altı ay için “sınıfta” kalmak veya mentorlarla işletme konusunda çalışmak için seçenekleri olacaklar.
Program, kendi yiyecek işlerini başlatmak isteyenlere mali ve profesyonel yardım sağlamayı amaçlayan başarısız bir şehir öncülüğündeki proje olan Flip Kitchens’in yeniden başlatılmasıdır.

Orijinal programın bir parçası olarak, satıcılar CaterToronto adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluştan mentorluk karşılığında alanlarında kira ödüyorlardı. Ancak satıcılar, bu destekleri alamadıklarını ve işletmelerinin bu nedenle başarısız olduğunu söylediler. Program kapanmış ve Feed Scarborough, yeni Kanadalılara yönelik hafif değiştirilmiş bir programla devreye girdi. Feed Scarborough şimdi şehre azaltılmış bir kira öderken, satıcılar hiçbir şey ödemiyor ve kaydoldukları süre boyunca bir ödenek alıyorlar. Yiyecek satışlarından elde edilen gelir programın kendisine geri dönüyor.

Kar amacı gütmeyenin bulunduğu Willowdale mahallesini temsil eden Lily Cheng adlı konsey üyesi, Food Hall TO altında canlanan alanı ziyaret etme şansı bulduğunu ve dönüşümden çok memnun olduğunu belirtiyor.

“Daha önce yer alan satıcılar, vaat edilen koçluk ve mentorluğa sahip değillerdi,” dedi. “Bu yüzden yalnızca gitmeleri gerekiyordu, ki bu inanılmaz derecede zordu.”

Satıcılar şikayette bulunduğunda, Cheng’e göre, şehir kaynakları ve bağlantılar sağlamak için çalıştı ve hatta ödedikleri kira miktarını önemli ölçüde azalttı, ancak bu programı sürdüremedi.

Suman Roy. (CBC)

Feed Scarborough kurucusu Suman Roy, Kanada’ya Hindistan’dan 20 yıl önce geldiğinden beri restoran sektöründe olduğunu ve yeni bir ülkeye uyum sağlamanın ne kadar zor olduğunu bildiğini söylüyor. Toronto’da daha fazla göçmenin ayakta durmakta zorlandığı bir dönemde, Food Hall TO’nun yeni gelenlere kendi işlerini başlatma fırsatı vereceğini umduğunu belirtiyor.

“Gerçekten onlara Kanada rüyasını yaşama fırsatı vereceğiz,” diyor Roy.

“Ve elbette o yolculukta onlara yardım edeceğiz.”

 

kaynak

Yorum bırak