Birçok federal departman, işe alım süreçlerine yapay zeka araçlarını entegre ederek modern yöntemlere adapte oldu.

 

Hazine Kurulu Başkanı Anita Anand, federal hükümetin, federal hükümet departmanlarındaki iş başvurularında yapay zekanın ayrımcılık yapmasını önlemek için çalışacağını belirtti.

CBC News ile yapılan geniş kapsamlı bir yıl sonu röportajında, Anand, işe alımda AI araçlarının kullanımıyla ilgili endişeleri kabul etti.

Anand, hükümetin işe alım sürecinde AI kullanımına ilişkin sorulduğunda, “Her zaman açık bir şekilde belirtmemiz gereken bir şey var ki o da bir kişinin gizliliğinin her zaman gizlilik yasalarına uygun bir şekilde saygı görmesi gerektiğidir ve işe alım uygulamalarımız ayrımcılık yapmamalı ve eşitlik duygusuyla donatılmalıdır” dedi.

“Kuşkusuz, ben de bir ırksal olarak tanımlanmış bir kadın olarak, bunu çok derinden hissediyorum… İşyerinde AI kullanımının herhangi bir şekilde mevcut yasalara uygun olması ve ayrımcılık yapmama konusunda ahlaki bir sınavdan geçebilmesi için güvence altına alınması gerekiyor.”

 

Bazı hükümet departmanları, işe alım süreçlerine yapay zeka araçları entegre etmeye başladı. Ulusal Savunma Bakanlığı, NDP Milletvekili Matthew Green’in sorduğu bir soruya verdiği yanıtta, Knockri adlı bir yapay zeka destekli beceri değerlendirme aracını yüzlerce önceden kaydedilmiş iş görüşmesinde kullanarak “işe alım sürecinde önyargıyı azaltmak ve adaleti teşvik etmek” amacıyla kullanıldığını belirtti.

“Bakanlık, Knockri’nin adayın cevaplarının konuşma metnine dönüştürülen içeriğini analiz etmek ve bunları belirlenmiş performans göstergeleriyle karşılaştırmak için makine öğrenimi kullandığını” yazdı.

Anand, Kanada Radyo’nun yaptığı bir araştırmadan bir aydan daha kısa bir süre sonra CBC News ile konuştu. Araştırma, birkaç hükümet departmanının, çalışanlara verilen cep telefonları veya bilgisayarlardan veri çıkarılmasında kullanılabilecek teknolojiler satın aldığını ortaya koymuştu.

Anand, hükümetin kendi çalışanlarına casus yazılım kullandığı yönündeki herhangi bir iddiayı reddetti.

“Bu, bir soruşturma veya bir şeyin yanlış gittiğine dair bir inanç durumu dışında kullanılır” dedi Anand. “Rutin olarak kullanılamaz.”

Hükümet tarafından belirlenen yapay zeka yönergeleri

Eylül ayında Anand, iş yerinde ChatGPT gibi üretilmiş yapay zeka araçlarını kullanmak isteyen kamu görevlileri için yeni yönergeleri başlattı. O dönemde, hükümetin, yapay zekanın kullanımıyla ilgili olası sorunlara, örneğin önyargı veya ayrımcılık gibi durumlara karşı koruma amacıyla izleme yapacağını söyledi.

Ancak geçen hafta Global Affairs, bir İnuit kadını temsil etmek amacıyla sosyal medya hesabında yayınladığı bir yapay zeka tarafından oluşturulan resim nedeniyle özür dilemek zorunda kaldı.

Anand, Global Affairs’ın, Hazine Kurulu tarafından geliştirilen araçları kullanabileceğini söyledi. Bu araçlar arasında yapay zeka yönergeleri ve Algoritmik Etki Değerlendirmesi (AIA) süreci bulunmaktadır.

“Bahsettiğimiz algoritmik etki değerlendirme aracını kullanmanın mükemmel bir durum olduğunu düşündüğümüz bir durum” dedi. “AIA aracı, bir dizi sorudan oluşur ve bu soru dizisi, iş yerinde yapay zeka kullanılırken sorulmalıdır. Bunlar yasal, politika ve etik düşünceleri yansıtmaktadır.”

Anand, ayrıca Kanada’nın yapay zekanın uzun vadeli kullanımına yönelik düzenlemelerdeki boşlukları doldurmayı istediğini belirtti.

“Şüphesiz ki yapay zeka, dönüştürücü bir teknolojidir,” dedi. “Buna ek olarak, örneğin otonom araçlar gibi otonom makinelerin ortaya çıkmasıyla, mevcut düzenlemelerin uzun vadeli olarak uygun ve geçerli olup olmadığını sormamız gerekiyor.”

Anand, federal hükümetin AI destekli araçları kullanma yolunda ilerlerken, Kanadalıların her zaman gerçek bir kamu görevlisiyle konuşma seçeneğine sahip olmaları gerektiğini söyledi.

“Her zaman gerçek bir kişiyle konuşabileceğiniz bir telefon numarası bulunmalıdır,” dedi. “Bu temel önem taşır. Bireysel çalışanların hiçbir şekilde istihdamdan etkilenmesini beklemiyorum. Güçlü yeteneklere ihtiyacımız var.”

Federal hükümet, şu anda komitede olan C-27 yasa tasarısı aracılığıyla, AI’nın federal düzenlemelere tabi şirketlerde kullanımına yönelik bir çerçeve benimsemeye çalışıyor. Anand’a, yasanın federal hükümet departmanları ve Taç Şirketleri için de geçerli olup olmaması gerektiği sorulduğunda, kararsız bir yanıt verdi.

“Amacımız, bir Hazine Kurulu bakış açısıyla, yapay zeka ile ilgili yönergelerin gereksinimle uyumlu olmasını sağlamaktır. Ve tabii ki, C-27 tasarısı bunu daha geniş ekonomi için yapıyor” dedi. “Ancak, birçok işletme gibi birçok işletme, yapay zeka alanında en iyi uygulamalar için Kanada hükümetine bakar.”

Anand’ın önümüzdeki yıl üzerinde çalışacağı en büyük projelerden biri, Kanada’nın Eski Yaş Güvenliği (OAS), Kanada Emeklilik Planı ve işsizlik sigortası gibi avantajları sunmak için kullandığı yaşlanan teknolojiyi yeniden düzenlemeye yönelik büyük bir çabadır.

Anand, hükümetin haziran ayında 600.000 yabancı OAS alıcısını yeni platforma aktardığını söyledi. Gelecek yıl, hükümetin OAS ve işsizlik sigortası ödemelerinin dağıtımını iyileştirmek için programın ikinci aşamasını başlatmayı planladığını belirtti.

“Arastırmalar, vatandaşların hükümetimize olan güveni ile aldıkları hizmetler arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteriyor” dedi Anand. “Bu nedenle, 45 yıldan fazla süredir kullanılan sistemlerin değiştirilmesinde somut ilerleme kaydetmeyi bekliyoruz.

kaynak

Yorum bırak