Geçen yaz, Calgary genelinde belirlenmiş 58 piknik alanında şarap, bira ve alkollü içeceklerin tüketilmesini yasal hale getiren bir pilot uygulama başlatıldı. Şehirden alınan rakamlara göre, masalara yapılan 1.500’den fazla rezervasyonla, pilot uygulama başarısını kanıtladı.

Belediye Meclis Üyesi Gian-Carlo Carra konuyla ilgili şunları söyledi: “Eğer bu durumu sürekli karanlığa itip, ahlaksızlık olarak adlandırmazsak ve ölçülü bir şekilde, sağlıklı bir topluma entegre edebilirsek, toplum olarak daha iyi bir konuma gelebiliriz.”

Calgary pilot uygulamasını Mayıs ayında genişletti ve diğer şehirler de onun izinden gitmeye başladı. Vancouver ve Edmonton da geçen yıl başlattıkları benzer uygulamaları bu ilkbaharda genişlettiler.

Her üç şehir de alkol tüketimini 11.00 ve 21.00 saatleri arasında sınırlandırdı. Vancouver’da halk plajları, parklar, oyun alanları ve havuzlar ise alkol tüketiminin izin verilmediği alanlar olarak yer aldı.

Elbette bu uygulamanın tehlikeli durumlara yol açabileceğini, bazı insanların alkolün etkisiyle uygunsuz davranışlarda bulunabileceğini ve hatta şiddete başvurabileceğini düşünenler var.

Toronto Belediye Meclisi geçtiğimiz ay, parklarda içki içilmesine izin vermemek adına oy kullandı ve personelinden konuyu daha detaylı incelemesini ve 2023’te rapor vermesini istedi.

Toronto Belediye Meclis Üyelerinden Stephen Holyday durumla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Birçok insandan şehir parklarında meydana gelen, çirkin ve toplum için problem yaratan şeyler hakkında şikayetler duydum. Bunların bir kısmı da yasadışı içki içmeyle körükleniyor tabi.”

Konu hakkında çok çeşitli görüşler var. Kimileri bu tarz uygulamaları insanların sosyalleşebilmesi adına alınmış doğru bir karar görse de, kimileri de alkol konusunda fazla özgürlüğün alkol tüketimini artıracağı görüşünde. Bazılarına göre ise parklarda alkol tüketimine izin verilen alanların ayrılması şart.

Kaynak: CBC

Yorum bırak