Kuzey Amerika genelinde konut erişilebilirliği üzerine yapılan yeni bir rapor, Toronto sakinleri için harika haberler içeriyor; her zaman Amerika’ya taşınma hayali kuranlar için.

Son birkaç yıldır Kuzey Amerika genelindeki konut piyasaları yükselen faiz oranları ve düşük envanterden etkilendi. Ancak, Kanadalı alıcılar özellikle daha küçük ortanca gelirler nedeniyle etkilendi, Zoocasa’nın bir raporuna göre. 2021’de, ABD’deki ortanca hane geliri 75.149 USD ve Kanada’da 54.074 USD (73.000 CAD) idi ve iki ülke arasındaki fark, ulusal ortalama ev fiyatlarını incelediğimizde daha da belirgin hale geliyor.

Rapora göre, 2022’de Kanada’daki ortalama ev fiyatı hala ABD’den 30.000 dolar daha yüksekti, bu da Kanadalıların ortanca gelirinin 20.000 dolar daha düşük olmasına rağmen.

Kuzey Amerika’daki 40 şehrin konut erişilebilirlik düzeyini karşılaştırmak için Zoocasa, ortanca ev fiyatlarını, ortanca gelirleri ve maksimum erişilebilirliği analiz etti.

Rapor, konut açısından Toronto’dan daha uygun olan New York City, Miami, Nashville, Phoenix, Dallas, Houston ve Philadelphia gibi büyük ABD şehirlerini buldu.

Genel olarak, San Francisco’nun, ortanca gelirli hanelerin maksimum erişilebilirliği ile ortalama ev fiyatı arasındaki en büyük farka sahip olduğu tespit edildi ve bu fark şaşırtıcı bir şekilde 644.338 dolar.

“Ancak, analiz ettiğimiz tüm şehirler arasında, San Francisco’nun en yüksek ortanca gelire sahip olduğu ve bu da ev alıcılarının daha fazla alım gücüne sahip olduğu anlamına geliyor. San Francisco’daki ortanca gelirli haneler, ortalama 612.162 dolarlık bir evi karşılayabilir, bu liste üzerindeki en yüksek rakam ve Vancouver ve Toronto’daki ortanca gelirli hanelerin karşılayabileceği miktarın neredeyse iki katıdır,” rapor not ediyor. Toronto’nun ortanca geliri Dallas ile karşılaştırılabilir olsa da, emlak ajansı Toronto’daki ortanca ev fiyatının 718.519 dolar karşısında sadece 393.650 dolar olduğunu buldu.

“Bu, Dallas’taki maksimum erişilebilirlik ile ortalama ev fiyatı arasındaki farkın sadece 107.093 dolar olmasına neden olurken, Toronto’da, farkın Dallas’ın üç katından fazla olduğunu rapor devam ediyor.

“Toronto’daki ortanca geliri kazanan haneler, 355.892 dolarlık evleri karşılayabilirler, bu da ortalama ev fiyatından 362.627 dolar daha azdır.”

Buna rağmen, Kanada için her şey kötü haber değil, çünkü Calgary, Winnipeg, Edmonton, Saskatoon ve Saint John’daki ortanca gelirli kişiler, ilgili her şehirdeki mevcut ortanca ev fiyatını karşılayabilirler.

 kaynak

 

Yorum bırak