Kanada Göçmenlik Bakanı Uluslararası Öğrenciler ve Çalışma İzni Sahipleri için yeni bir ‘TR to PR’ Programı Üzerinde Çalışıyor

Kanada Göçmenlik Bakanı Sean Fraser, CBC News: The House with Chris Hall’da bu hafta sonu yayınlanan röportajda, uluslararası öğrencileri ve çalışma izni sahiplerini yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu.

Bakan Fraser öncelikle geçen sene uygulanan TR to PR programının pandemi döneminde sınırların kapanması zorunluluğuna cevaben bir strateji değişikliği olarak, hali hazırda Kanada’da geçici olarak bulunan kişilerin kalıcı hale gelebilmesi için uygulanmış olduğunu söyledi.

Bakan, şu anda yeni bir program üzerinde çalıştığını ve bu programın:

  • çıkış noktasının geçen seneki TR to PR programı gibi ‘acil bir duruma cevap vermek’ olmadığını,
  • göreve başladığında aldığı yetkilendirme mektubunda bulunan yükümlülüklerden biri olduğunu ve
  • uluslarası öğrenciler ve çalışanlar için PR’a giden net ve kalıcı bir yol sağlayacağını ifade etti.

Bakanın bu açıklaması bize, şu anda üzerinde yoğun olarak çalışılan bu programın geçen seneki TR to PR’dan farklı olacağını ve geçici bir politika yerine öğrenci ve çalışanlara PR için net bir yol sağlayan ‘kalıcı bir program’ olarak açıklanacağını söylüyor.

Bakan geçen ay Avam Kamarası tarafından onaylanan bir önergeyle bu program için 120 gün gibi kısa bir çalışma süresi olduğunu ifade ederken programın ne zaman başlayacağına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Yorum bırak