Bir aile için hangi şehirde ve o şehrin hangi semtinde kök salmak istediği çok önemli bir karar. Gözönüne alınması gereken konular, riskler, aile bireylerinin alınacak veya kiralanacak evden kişisel beklentileri çoğu zaman ev arayışını çok yorucu ve hatta sinir bozucu bir hale getirebiliyor. — hatta geçmişte aile içinde karar aşamasında patlak veren küçük kavgalara da şahit olduk, ama bu detay aramızda kalsın tabi 😉 —

Toronto Kanada’nın en bilinen birkaç şehrinden biri ve çok kültürlü bir mozaik sunması, (nispeten!) eğlence mekanlarının çokluğu ve iş/finans hayatının merkezi olması ile ünlü. Bu noktalar bekar, genç kesim için çok çekici olsa da GTA ve Toronto emlak piyasası genç aileler ve hatta yatırımcılar için bile bir yön çizmede çok zorlayıcı olabiliyor. Büyük bir şehire taşınmak, yerleşmek detaylı bir araştırma ve planlama gerektiriyor. Hepimizin bildiği gibi ev alıp-satmak ciddi masraflı bir süreç ve ilk aldığım yer uymazsa hemen satar, başka yere taşınırım demek hiç akılcı değil, hatta bazı aileler için imkansız.

Gözönüne Alınması Gereken Kritik Noktalar

Toronto’da hayalinizdeki evi aramaya başlarken bazı önemli noktalar ve dikkat edilecek detaylar var. Daha önce Toronto’da yaşamış, birçok kere taşınmış da olsanız, ilk eviniz de olsa bazı noktaları öncelikli hale getirmek gerekiyor: Örneğin hedef bölgenin aileye uygun bir semt olması çok kritik.

Bununla kastettiğimiz temelde şu noktalar aslında:

•         Okullara, üniversitelere, kreşlere ve kütüphanelere yakınlık

•         Evin fiyatı veya kirası

•         Yakındaki parklar ve eğlence merkezleri

•         Yürüyüş, bisiklet ve toplu taşıma skorları

•         Semtin dokusundaki ev tipleri (müstakil, yarı müstakil, towhhouse, condo daire, vb.)

•         Sokakların genel yapısı (daha çok sakin, küçük sokaklar mı, yoksa büyük ve işlek caddelerden mi oluştuğu)

Aile olarak hayatınızın hangi aşamasında olduğunuz tabi ki bu öncelik sırasını değiştirecektir. Mesela küçük çocuklu aileleler okula, kreşe, parklara yakınlık ararken, eğlence merkezleri, üniversiteler geri planda kalacaktır. Ya da az çocuklu genç aileler condo veya townhouse tipi evlere yönelirken, daha geniş aileler büyük, müstakil ev peşinde olacaklardır.

Ya da örnek olarak York Mills semti en prestijli okullara, parklara yakınlığı, güzel condo ve müstakil ev seçenekleri ile çok cazip bir seçenek iken, aynı zamanda en pahalı semtlerden biri olma özelliği de taşıyor, birçok alıcı için ulaşılamaz durumda.

Özetle her alıcı ve aile farklı olduğu için emlak danışmanınız ile birlikte sizin için cidden olmazsa olmaz, kritik beklentilerin üzerinden geçtiğinizden emin olmanız gerekiyor. Tabi son olarak bu beklentileri bütçe süzgecinden geçirmek de şart.

Toronto’da 5 “Aile Dostu” semt

1. Bloor West Village

Bloor West Village Toronto’nun ve GTA’in en bilinen semtlerinden biri. Şehir merkezine yakınlığı ve nispeten Avrupai havasıyla cazip bir adres. Tabi High Park gibi bir “vahaya” yakın olması da çok önemli.

High Park

339 acre (~1400 dönüm) alana yayılmış olan Toronto’nun en büyük parkı birçok aktiviteye ve keyifli detaylara evsahipliği yapıyor. Yürüyüş, bisiklet, paten, buz pateni gibi dört mevsim boyunca farklı aktiviteler sunarken çok çeşitli ağaçları/bitkileri, köpeklere özel alanları herkese farklı bir cazibe sunuyor.

Diğer önemli özellikleri

Semtin sakin ve güvenli sokakları çocuk yetiştirmek için ideal bir ortam sunuyor. Toronto merkezdeki tüm eğlence ve sportif faaliyetlere 10-15 dakika mesafede bulunması, toplu taşımaya, Gardiner Expressway çevreyoluna ve Humber River’a yakın olması büyük avantajlar. Çok sık uçak mı kullanıyorsunuz? Havaalanı 30 dakika mesafede.

Birçok restauranta ve mağazaya evsahipliği yapan Bloor Street sizi şehrin yoğun iş hayatından uzak, farklı bir dünyaya götürüyor. Eğitim kalitesi yüksek okullar ve parklar, kütüphaneler, hepsi yürüyüş mesafesinde.

Fiyat seviyesi

Ortalama Müstakil Ev Fiyatı: $1.9 milyon
Ortalama İkiz Ev Fiyatı: $1.5 milyon
Ortalama Condo Daire Fiyatı: $640 bin

2. Riverdale

Toronto’nun en geniş semtlerinden biri de Don River’in hemen doğusunda yeralan, bol miktarda yeşil bir çevre sunan Riverdale. Nispeten eski müstakil evler ile yeni yapılmış Condo dairelerle dolu sokaklar herkese göre bir alternatif sunuyor. Bu çok aile-dostu semt Monarch Park ve Riverdale Collegiate Institute’a yakınlığı ile çocuk yetiştirmek için benzersiz bir çevre sunar.

Riverdale Park

Riverdale Park semtin en ilgi çekici bölgelerinden biridir. Kışın kızak kaymaya müsait eğimli bölümleri, baharda yürüyüş patikaları, yazın her tür sporun yapılabildiği alanları ile her zaman farklı faaliyetlerle doludur.

Her tarafının yeşilliklerle çevrili olması yanında Don Valley Parkway’e Gardiner Expressway’e ve Lakeshore Boulevard’a kolay ulaşım vardır. Tabi tüm bu güzellikleri bırakıp başka bir yere gitmeniz gerekiyorsa!

 

Fiyat seviyesi

Ortalama Müstakil Ev Fiyatı: $1.2 milyon
Ortalama İkiz Ev Fiyatı: $1.1 milyon
Ortalama Condo Daire Fiyatı: $500 bin

3. Rockcliffe-Smythe

Toronto’nun başka bir güzel semti de Rockcliffe-Smythe bölgesidir. St. Clair Ave. yakınlarındaki bu semt kolay ulaşılabilen ve nispeten daha uygun fiyatlarıyla cazip bir seçenektir. Toronto’ya yeni gelen aileler için çok sayıda parkı ve okullarıyla birçok avantaj sunar.

Sakin sokakları, parkları, sayısız faaliyet olanakları ile tam olarak sıcak bir mahalle havasındadır. İster bir kütüphane veya yüzme havuzu arıyor olun, isterseniz tenis kortu veya golf sahasına ulaşmak isteyin, hepsini burada bulabilirsiniz.

Ulaşım

Her yere yürümek isteseniz de Rockcliffe-Smythe semti yüksek transit skoruyla içinde birkaç otobüs hattı barındırır. Eğer toplu taşıma bana göre değil derseniz bol miktardaki bisiklet yollarının da tadını çıkartabilirsiniz.

Fiyat seviyesi

Ortalama Müstakil Ev Fiyatı: $900 bin
Ortalama İkiz Ev Fiyatı: $850 bin
Ortalama Condo Daire Fiyatı: $500 bin

4. Davisville Village

Toronto şehir merkezinin biraz üst tarafında yeralan bu semt her tür aile için değişik konut seçenekleri içerir. Bir yandan eğlence ve spor faaliyetleri için ideal bir ortam sunarken, parklar bol, devlet ve özel okulları da çok kuvvetlidir. Bir diğer avantajı da canlı gece hayatı, restaurantları, barları ve tiyatroları olmasıdır. Etrafta bakımlı müstakil evlerin yanında yeni yapılmış yüksek katlı Condo binaları da görmek mümkündür.

Merkezi konum

Bayview Avenue, Eglinton Street ve Yonge Street ile sınırlanmış bu bölgenin şehrin hem merkezine, hem de kuzeydeki üst bölümlerine kolay ulaşım avantajı vardır. Tam merkezde bir spor müsabakasına da gidecek olsanız, ya da kuzeydeki bir arkadaş ziyaretine de niyetlenseniz tüm bunların tam ortada bulunuyorsunuz diyebiliriz.

Bu semtte emlak fiyatları son yıllarda hızla artsa da, benzer semtlere göre biraz daha uygun fiyatlı olma özelliğini korumakta. Küçük aileler veya bekarlar için daha güneydeki şehir merkezine göre daha düşük bütçeli birçok Condo daire seçeneğini bulmak mümkündür.

Fiyat seviyesi

Ortalama Müstakil Ev Fiyatı: $1.9 milyon
Ortalama İkiz Ev Fiyatı: $1.4 milyon
Ortalama Condo Daire Fiyatı: $700 bin

5. Leslieville

Son olarak, bu aile-dostu semt Queen Street’in doğu tarafını içine alır. Küçük, esnaf tipi kahve dükkanları, eğlence olanakları, Toronto’nun Greenwood Park’ına evsahipliği yapan bölge aileler için çok cazip bir seçenek. Yaz aylarında Ontario Gölü kıyısındaki sahiline gitmek ise çok kolay.

Semt sakinleri ve ziyaretçiler Leslieville içindeki mağazalara, restaurantlara, vintage kıyafet ve eşya satan dükkanlara, barlara gece, gündüz akın ederler. Evlerin sıcacık havası, ağaçlıklı sokakları Toronto şehir merkezinden çok daha farklı bir hava hissettirir ve ruhunuzu beslemenize yardımcı olur.

Yüksek transit skoru

Yüksek transit skoru ile toplu taşımaya, bisiklet yollarına, yürüyüş parkurlarına çok kolay ulaşabileceğinizi görürsünüz.

Önemli bilgiler

Ortalama Müstakil Ev Fiyatı: $1.4 milyon
Ortalama İkiz Ev Fiyatı: $1.2 milyon
Ortalama Condo Daire Fiyatı: $800 bin

 

Diğer aile dostu semtler

Belki biraz daha uzak olmaları ya da bütçenin çok yüksek olması sebebiyle ilk 5 listemize giremeyen, ama bize göre yine de aileler için çok cazip alternatif semtleri şöyle sıralayabiliriz:

·   Yorkville

·   Lawrence Park’ın güneyi

·   Danforth Village

·   Humber Valley Village

·   Bedford Park

·   York Mills

Yorum bırak