Geçen ay federal hükümet, kira ödeme geçmişinin kredi puanlarına dahil edilmesini istediğini duyurdu. Başbakan Justin Trudeau, 27 Mart’ta kiracılara yardımcı olmak için bir dizi girişimi duyurduğunda, “Kiracılar önemlidir, ve genç Kanadalılar kazandıkları paranın büyük bir kısmını kira için harcıyorlar. Biz bunun çok daha fazla önem taşıması gerektiğini düşünüyoruz,” dedi.

Geçen haftaki bütçesinde Ottawa, bankaları, finans teknolojileri şirketlerini ve kredi bürolarını, kiracıların kira ödeme geçmişlerini raporlamak için tercihli araçları başlatmaya öncelik verme çağrısında bulundu.

Equifax, kira ödemelerinin kredi puanlarına dahil edilmesinin kredi ve ana akım finansal hizmetlere erişimi daha da kolaylaştıracağını belirtti.

“Hükümetin açıklaması, Equifax Canada dahil bazı şirketler tarafından olumlu karşılandı, kiracılar için savunucular ise bu durumun çift yönlü bir kılıç olabileceğini belirtti.

Kâr amacı gütmeyen Prosper Canada’nın CEO’su Elizabeth Mulholland, birçok insanın daha yüksek kira maliyetleriyle mücadele ettiğini ve her zaman kira ödemelerini yapamayabileceğini söyledi.

Bu nedenle, kira verilerini kredi bürolarıyla paylaşmak isteyip istemediklerine insanların kendilerinin karar vermesinin önemli olduğunu belirtti Mulholland

“Eğer bunu genel bir şekilde dahil ederseniz, bu birçok düşük gelirli ve savunmasız insan için sorun olabilir,” dedi.

Başbakanın Önerisi Karışık Tepkilere Neden Oldu

20 Nisan’da yayınlanan bir videoda Trudeau, “Yıllardır zamanında ödüyorsanız, bu kredi puanınıza yansımalıdır. Yakında yansıyacak,” dedi. “Kira ödemelerinizi kredi puanınıza raporlayabileceğiniz kuralları değiştireceğiz, böylece daha iyi bir ipotek alabilir ve kendi yerinizi daha erken alabilirsiniz.”

 

 

Bazı çevrimiçi kullanıcılar bu önerilen değişikliklere destek veriyor.

“Bir planın konut erişilebilirliği veya ev sahipliği konusunu ele almak için harekete geçtiğini duymak güzel,” diyor bir kullanıcı, “Kurallarda değişiklik yapmak, bireylerin ve ailelerin ev sahibi olma hedeflerine ulaşmaları için yeni fırsatlar açabilir.”

Ancak internet kullanıcıları, bir engelin sadece kredi puanları olmadığını, aynı zamanda “karşılanamaz kira” öderken peşinat için birikim yapmanın da zor olduğunu belirttiler.

 

kaynak

kaynak

Yorum bırak