Yabancı öğrencilere yönelik %50 kesintiyle karşı karşıya kalan Ontario, kolejlerin ve üniversitelerin bu yükü nasıl paylaşacaklarına karar vermeli.

Ontario Başbakanı Doug Ford, Ocak 2020’de Brampton’daki Sheridan College’da bir duyuru yapmak üzere kürsüye geliyor. Federal hükümet, Kanada’daki kolejlerde ve üniversitelerde uluslararası öğrencilere verilecek izin sayısını azaltmayı planlıyor. Ontario’da bu sayıların yarıya indirilmesi öngörülüyor. (Nathan Denette/The Canadian Press)

Başbakan Doug Ford’un hükümeti, Ottawa’nın Kanada’ya giriş izni verilen uluslararası öğrenci sayısını azaltma planları nedeniyle Ontario’nun kolejleri ve üniversiteleri için önemli bir finansman kaynağında önemli bir düşüşle karşı karşıya.

Ontario’nun kendi uzman panelinin sadece iki ay önce eyaletin kolejleri ve üniversitelerinin zor durumdaki mali durumunu ortaya koyduğu ve yükseköğretim yetkililerinin şimdi uluslararası öğrenci vize kısıtlamasının durumu daha da kötüleştireceğini belirttikleri bir ortamda, Ford hükümeti zorlu kararlar almak zorunda.

Ontario’nun yükseköğretim sektörü, yabancı öğrenciler tarafından ödenen yüksek öğrenim ücretlerine giderek daha fazla bağımlı hale gelmiş ve onları şaşırtıcı sayılara çekmiştir.

Federal veriler, son iki yılda Ontario’da yükseköğretim için verilen uluslararası öğrenci izinlerinin yaklaşık 240,000 olduğunu gösteriyor. Bu sayıların yarıya indirileceği, Federal Göç, Mülteci ve Vatandaşlık Bakanı Marc Miller’ın bu hafta açıklamasıyla öğrenildi.

Bu daha sınırlı uluslararası öğrenci tahsisini Ontario’nun üniversiteleri ve kolejleri arasında nasıl paylaşacaklarına karar verme görevi ise eyalet hükümetine ait olacak.

Ontario’nun uluslararası öğrencilerden elde ettiği gelirlere olan bağımlılığı, Liberal başbakan Kathleen Wynne döneminde ilk artışını yaşamış ve Ford döneminde büyük ölçüde hızlanmıştır. PC Partisi 2018’de iktidara geldiğinden beri, federal verilere göre Ontario için verilen uluslararası öğrenci öğrenim izinleri sayısı iki katına çıkmıştır.

Aynı dönemde, Ontario’daki kolejler ve üniversitelerin, Higher Education Strategy Associates adlı danışmanlık firmasının araştırmasına göre, enflasyon ayarlı olarak hesaplandığında, eyalet hibeleri ve yerli öğrenim ücretlerinden elde ettikleri toplam yıllık gelirleri yüzde 31 düşmüştür.

‘Geçim Sıkıntısını Hafifletmenin Kolay Yolu’

Firmanın başkanı Alex Usher, eyalet hükümetinin uluslararası öğrencilerin hızlı bir şekilde artmasını açıkça teşvik ettiğini belirtiyor.

Usher, CBC News ile yaptığı bir röportajda, “Benim bakış açıma göre, Ontario dünya standartlarında kurumlar istiyor, hem üniversiteleri hem de kolejleri, sadece bunun için ödemeye istekli değil,” dedi. Usher, uluslararası öğrencilerden elde edilen gelirin “geçim sıkıntısını hafifletmenin kolay yolu” olduğunu söylüyor.

Eyaletin uzman paneli de bu trendi, kasım ayında yayımlanan raporunda belirtti.

Higher Education Strategy Associates’ın başkanı Alex Usher, Ontario’daki birkaç kamu destekli kolejin, özel kariyer kolejlerinin düzenlediği programlara kayıtlı uluslararası öğrencilerden elde edilen gelir sayesinde ayakta kaldığını belirtiyor. Bu öğrenciler, federal hükümetin planladığı değişikliklere göre artık çalışma izni için uygun olmayacaklar. (Martin Trainor/CBC)

“Çoğu kolej ve üniversite, yalnızca yerli öğrencilerle finansal olarak ayakta kalabilecekleri bir noktayı aştı. Finansal olarak sadece uluslararası öğrencilerden elde edilen gelirle sürdürülebilirler,” raporun belirttiği.

Ontario’daki üniversitelerde, uluslararası öğrencilerin 2021-22’deki lisans programlarında toplam kayıtların yaklaşık altıda birini oluşturduğu belirtiliyor. Bu döneme ait verilerin bulunduğu en son yıl. Bu 69,000 uluslararası lisans öğrencisinin yanı sıra yüksek lisans ve doktora programlarında, örneğin, başka 23,000 yabancı öğrenci bulunmaktadır.

5 Yılda Yabancı Öğrenci Kaydı Üç Katına Çıktı

Ontario’nun kolejleri, uluslararası öğrencilerin öğrenim ücretlerine daha da acil bir şekilde bağımlıdır:

Ontario’nun kolejlerinde kayıtlı uluslararası öğrenci sayısı, 2021-22’de (en son istatistiklerin mevcut olduğu yıl) 110,000’i aşarak, beş yıl öncesine göre üç katına çıktı.

Higher Education Strategy Associates’in tahminine göre, kolejlerin uluslararası öğrenci ücretlerinden elde edeceği gelir bu yıl yaklaşık 3.3 milyar dolar olacak; buna karşılık eyalet hükümetinden gelen fonlama 1.9 milyar dolar ve yerli öğrenci ücretleri 1 milyar dolar olacak.

Uluslararası öğrenci sayısı, artık en az dokuz Ontario’nun 24 kamu destekli koleji arasında yerli öğrencilerden daha fazla.

Bir devlet denetçisi raporuna göre, Ontario, diğer tüm eyaletlere göre öğrenci başına daha az finansman sağlamaktadır.

Ontario’daki kolej ve üniversitelerdeki uluslararası öğrenciler Immigration, Refugees & Citizenship Canada tarafından Ontario yükseköğretim öğrencilerine verilen öğrenim izinleri:

Kaynak: Immigration, Refugees and Citizenship Canada (CBC)

Alain Roy, 140 kamu destekli yükseköğretim kurumunu temsil eden Colleges and Institutes Canada’nın uluslararası ortaklıklar başkan yardımcısı, Ontario’nun kolejlerinin hükümet finansmanındaki eksiklikleri ve yerli öğrenim ücretlerindeki kesintileri telafi etmek için uluslararası öğrenci çekimine güvendiğini belirtiyor.

Roy’a göre, uluslararası öğrenci vizesi programı ve mezuniyet sonrası çalışma izinlerine yapılan değişiklikler büyük etkiye sahip olacak. Roy, “Ülke genelindeki kolej rektörlerinden gelen erken sinyaller, ancak aynı zamanda Ontario’dan, bu durumun program kapanmalarına, kampüs kapanmalarına yol açabileceği yönünde. Kesinlikle birçok işten çıkarmayı da beraberinde getirecek,” dedi.

Belirli Öğrencilere Artık Çalışma İzni Yok

Özellikle savunmasız durumda olanlar, Ontario’nun kamu kaynaklı 15 kolejinde sunulan ancak özel firmalar tarafından yürütülen programlar olacak.

Kamu kolej-özel sektör ortaklıkları olarak bilinen bu programlar özellikle uluslararası öğrencilere yöneliktir ve onlara kamu koleji tarafından verilen bir diploma veya sertifika sağlar. Ontario’nun denetçi genel raporuna göre, 2020 sonbaharında bu tür programlara kayıtlı 24,000 uluslararası öğrenci bulunmaktaydı.

Bu öğrencilere mezuniyet sonrası Kanada’da çalışma izni veriliyordu, ancak Miller pazartesi günü bunun artık geçerli olmayacağını açıkladı. Sault College’ın başkanı David Orazietti, bu değişikliğin Toronto ve Brampton’daki yaklaşık 2,800 uluslararası öğrenciye Trios College tarafından sunulan özel programları “etkili bir şekilde kapatma” riski taşıdığını belirtiyor.

Orazietti, federal hükümetin bu kamu koleji programlarına sadece özel ortaklar tarafından sunulduğu için hedef almasının adil olmadığını söylüyor.

Kolejin Bütçesinin %30’u

Ontario’da bu kaynaklara ihtiyaç duyan birçok kamu koleji var ve açıkçası bu, dengeli bir bütçe veya açık verme farkını ortaya koyuyor,” dedi Orazietti bir röportajda.

Programların Sault College’ın yıllık 125 milyon dolarlık bütçesinin yaklaşık %30’unu oluşturduğunu belirtti. Usher, bu programların birçok Ontario kolejini ayakta tuttuğunu söylüyor.

“Bu parayı alırsanız, eyalet genelinde söyleyebileceğimiz birkaç kolejde ciddi sorunlar olacak,” diyor. CBC Radio’nun Metro Morning programında yapılan bir röportajda, Miller, kamu koleji-özel sektör ortaklıklarının Kanada’da kalıcı ikamet elde etme umuduyla kayıt yaptıran insanlar arasında “biraz kontrolden çıkmış bir tren” haline geldiğini söyleyerek bu hamleyi savundu.

O, yabancı öğrencilerin patlamasını kolejler yerine eyalet hükümetine bağlıyor.

Ford Hükümeti Ne Yapacak?

“Yıllardır Kanada genelindeki yükseköğretim sistemine yönelik eyaletlerden önemli ölçüde yetersiz finansman yapılmıştır. Kurumlar akıllıca davranarak yurtdışından öğrenci çekmişlerdir,” dedi Miller.

Tüm bu sorunlarla karşı karşıya kalan Ford hükümeti nasıl bir tepki verecek?

CBC News, Ontario’nun Kolejler ve Üniversiteler Bakanı Jill Dunlop ile bir röportaj talep etti, ancak talep reddedildi. Dunlop’un açıklamasında, eyaletin federal hükümetin değişiklikleri hakkında bilgiyi yeni aldığını belirtti.

“Daha ileriye yönelik bir plan geliştiriyoruz ve tüm olası seçenekleri gözden geçiriyoruz,” dedi Dunlop’un açıklaması. “Yükseköğretim kurumlarımızla yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.”

 

kaynak

 

Yorum bırak