Geçen hafta ve bu hafta IRCC’den iki önemli duyuru geldi. Bunlardan ilki uluslararası öğrencilerle ikincisi de ebeveyn sponsorluğu ile ilgili oldu.

Kanada Göçmenlik Bakanı Sean Fraser, öğrencilerin 20 saat olan çalışma saati sınırının geçici olarak kaldırıldığını duyurdu. Uygulama 15 Kasım 2022’de başlayacak ve 31 Aralık 2023’te sona erecek. Bu uygulamayla Kanada’da bulunan ve öğrenim izinlerinin parçası olarak kampüs dışında çalışma izni olan uluslararası öğrenciler, haftada 20 saat kuralıyla sınırlandırılmayacak. Halihazırda öğrenim izni başvurusunda bulunmuş olan kişiler de başvurularının onaylanması halinde bu geçici değişiklikten yararlanabilecekler.

Bu değişiklikle beraber öğrencilerin okullarını aksatmadan çalışma saatlerini düzenlemeleri gerekliliğini vurgulamak gerekiyor. Okulun aksaması ve derslerden kalınması halinde öğrenciler yeni ders alamama ya da akademik uzaklaştırma alma gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyorlar ve mezuniyet sonrası çalışma iznine uygunluklarını kaybetme ihtimali ortaya çıkıyor. 

Yapılan bu açıklamada Bakan Fraser aynı zamanda Study Permit uzatma başvuruları için başlatacakları bir pilot uygulamadan bahsetti. Uzatma başvuruları ilk Study Permit başvurularından daha yüksek bir onay oranına sahip olduğu için bu pilot uygulamaya dahil edilen bazı başvurular dakikalar içinde onay alabilecek. Pilot uygulamanın başarılı olması durumunda, işlem sürelerinin azaltılmasına yardımcı olmak ve memurların daha karmaşık uygulamalara odaklanmasına olanak sağlamak için kapsamı genişletilecek.

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar:

  • Dil okulu öğrencileri bu uygulamadan faydalanamayacak çünkü hali hazırda çalışma izinleri bulunmuyor.
  • Bu geçici uygulama için öğrencilerin ek bir başvuru yapmalarına gerek olmayacak. 
  • Öğrenciyken kazanılan iş deneyimi daha önce de olduğu gibi Express Entry’de Kanada iş deneyimi olarak sayılmayacak. 

Bugün yapılan duyuru ise, ebeveyn sponsorluğu ile ilgili oldu. IRCC, 2022 yılında bu program için 23,100 PR ya da Kanada vatandaşını ebeveynlerine ya da büyükanne ve büyükbabalarına sponsor olmak için başvuru yapmaya davet edeceğini açıkladı. Sponsorluk başvurusu yapabilecek olan kişiler önceki yıllarda olduğu gibi çekilişle seçilecek. Ancak bu çekiliş hali hazırda 13 Ekim-3 Kasım 2020 tarihlerinde bu program için ön başvuru yapmış olan kişiler arasından yapılacak, yani yeni ön başvuru alınmayacak. Bu açıklama daha önceden ön başvuru yapmamış olan ve bu programla ilgili duyuruyu heyecanla bekleyen PR ya da Kanada vatandaşlarını hayal kırıklığına uğrattı diyebiliriz. Bu kişilerin 2023 yılında açılacak olan kontenjanla ilgili duyuruyu beklemeleri gerekecek. Hali hazırda ön kayıt havuzunda olan 155,313 potansiyel sponsordan şanslı olanlar Ekim ayının ortasında başvuru daveti alacaklar.

Yorum bırak