Bir küçük doğum meselesi…

Tam da artık Kanada’da yaşamaya  karar verdiğimizde, hamile olduğumu öğrendim. Bu güzel ülkenin bize artık kapandığını düşündüğüm, bir daha yurt dışı gibi bir olasılığımızın zor olduğunu fark ettiğim, artık hiç bir yere gidemeyiz dediğim anda eşim Kanada’da doğum yap diye bir fikirle çıkageldi.

Hali hazırda ne bir vizemiz, ne bir birikimimiz vardı elbette,zira yaşımız çok büyük değil birikim yapacak fırsatımız da olmadı pek… Üstelik doğum aşırı masraflı olduğu gibi, bu hizmeti sağlayan şirketler de oldukça tuzlu meblağlar istiyorlardı.Yine de biz iki çılgın düştük Kanada yollarına, ne de olsa büyük hayaldi bizimkisi, ikimizinde Kanada deyince gözlerinin içi parlıyor,iç geçiriyorduk çünkü…

Geldiğimizde ne kiralanmış bir evimiz,ne bir doktor, ne de bir hastane ile anlaşmıştık. Kolay vize alabilelim diye ayarladığımız dil kurslarıyla öğrenci olarak iki valiz alıp,kalkıp geldik. Ufak bir ayrıntıyı atlamayayım tabi, tüm bunlar olurken artık tam altı aylık hamileydim. Karnım hemen hemen burnumda dil kursuna da gittim…

İnanması güç gelebilir size doktoru ayarlamadan ne cesaret de diyebilirsiniz. Şimdi olsa yapar mıydım inanın ben de bilmiyorum ama yaptık. Yalnız başımıza,iki kişi,üstelik burada olduğumuz gibi, anne babalıkta da tecrübesiz iki kişi…Ne bir büyügumuz, ne de bir el vardi bize uzanan , zaman zaman arayıp sorabildiğimiz bir kaç ufak tanışıklık… Şimdi geri dönüp baktığımda iyi ki gelmişiz, iyi ki kendimize, yapabileceklerimize güvenmişiz ve iyi ki yalnız olmaktan korkmamışız diyorum.

Koskoca Kanada bizi ara sıra yutarmış gibi olsada direndik bugünlere geldik. Şimdi kızım 2 yaşında ve biz hayatımıza artık burada devam ediyoruz. Zorlanıyor muyuz ara sıra ama artık daha dirayetliyiz.

Şimdilik burada bırakayım. Detayları, nasıl kaldığımızı, hangi zorlukları atlattığımızı, parasızlıklarımızı,yaptığımız onca şeyi ve atlattığımız badireleri kısacası,burada üçüncü yılımıza gelene kadar geçtiğimiz meşakkatli yolları tek tek anlatacağım beklemede kalın.

Sevgiler

Yazar: Gözde Eski Baran

Kişisel instagram hesabım @withbabyintoronto ve @gzdeski

Yorum bırak