Tam da artık Kanada’da yaşamaya  karar verdiğimizde, hamile olduğumu öğrendim. Bu güzel ülkenin bize artık kapandığını düşündüğüm, bir daha yurt dışı gibi bir olasılığımızın zor olduğunu fark ettiğim, artık hiç bir yere gidemeyiz dediğim anda eşim Kanada’da doğum yap diye bir fikirle çıkageldi ve hamileyken Kanada’ya gelmek böylece masaya yatmış oldu.

Hali hazırda ne bir vizemiz ne bir birikimimiz vardı elbette, zira yaşımız çok yok ve birikim yapacak fırsatımız da olmadı pek. Üstelik doğum aşırı masraflı olduğu gibi, bu hizmeti sağlayan şirketler de oldukça tuzlu meblağlar istiyorlardı. Yine de biz iki çılgın düştük Kanada yollarına, ne de olsa büyük hayaldi bizimkisi; Kanada deyince ikimizin de gözlerinin içi parlıyor, iç geçiriyorduk ve hamileyken Kanada’ya gelmek serüveni böylece başlamış oldu.

Hamileyken Kanada’ya Gelmek

Geldiğimizde ne kiralanmış bir evimiz ne bir doktor ne de bir hastane ile anlaşmıştık. Kolay vize alabilelim diye ayarladığımız dil kurslarıyla öğrenci olarak iki valiz alıp, kalkıp geldik. Ufak bir ayrıntıyı atlamayayım tabi, tüm bunlar olurken artık tam altı aylık hamileydim. Karnım hemen hemen burnumda dil kursuna da gittim.

İnanması güç gelebilir size doktoru ayarlamadan ne cesaret de diyebilirsiniz. Şimdi olsa yapar mıydım inanın ben de bilmiyorum ama yaptık. Yalnız başımıza,iki kişi, üstelik burada olduğumuz gibi, anne babalıkta da tecrübesiz iki kişi… Ne bir büyüğümüz ne de bir el vardı bize uzanan , zaman zaman arayıp sorabildiğimiz bir kaç ufak tanışıklık… Şimdi geri dönüp baktığımda iyi ki gelmişiz, iyi ki kendimize, yapabileceklerimize güvenmişiz ve iyi ki yalnız olmaktan korkmamışız diyorum.

Koskoca Kanada bizi ara sıra yutarmış gibi olsa da direndik ve bugünlere geldik. Şimdi kızım 2 yaşında ve biz hayatımıza artık burada devam ediyoruz. Zorlanıyoruz ara sıra ama artık daha dirayetliyiz.

Şimdilik burada bırakayım. Detayları, nasıl kaldığımızı, hangi zorlukları atlattığımızı, parasızlıklarımızı, hamileyken Kanada’da nasıl doktor bulduğumuzu, yaptığımız onca şeyi ve atlattığımız badireleri kısacası, burada üçüncü yılımıza gelene kadar geçtiğimiz meşakkatli yolları tek tek anlatacağım, beklemede kalın!

Sevgiler

Yazar: Gözde Eski Baran

@withbabyintoronto & @gzdeski

Serinin ikinci bölümüne de mutlaka göz atın:

Bir Küçük Doğum Meselesi – Bölüm 2