Kanada’nın her bölgesi, Kelt müziğinden dünyanın en büyük kış karnavalına kadar çeşitli ve kapsamlı kutlamalara ev sahipliği yapıyor. Yıl boyunca dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken en iyi 9 festival, kaçırmamanız gerekenler listesinde yer alabilir.

Winterlude, Ottawa – Şubat

Kış, Kanadalılar tarafından sevgiyle kucaklanıyor ve kutlanıyor. Winterlude, ilk olarak 1979’da yapılmış ve o zamandan beri her yıl Şubat ayında Ottawa-Gatineau’da düzenleniyor. Festivale her yıl ortalama 600.000 ziyaretçi katılıyor. Üstelik hazırlıklar 800 gönüllünün yardımlarıyla gerçekleşiyor.

42 yıllık Winterlude festivali için şubat ayının ilk üç hafta sonu başkent Ottawa’da bu kutlamalara ayrılıyor. Hem açık hem de kapalı mekanlarda canlı müzik ve eğlenceler yapılıyor ama asıl öne çıkan Rideau Canal Skateway. 

Her kış Ottawa’nın donmuş Rideau Kanalı, yaklaşık 8 kilometre uzunluğuyla dünyanın en büyük buz pateni pistine dönüşüyor. Donmuş yol, hem ulaşım hem de eğlence aracı olarak kullanılıyor.

Festivalin 2022 yılı için tarihleri de belli. Winterlude festivalinin 4-21 Şubat arasında yapılması planlanıyor. Duyurular ve güncellemeler festivalin resmi web sitesinden yapılıyor.

Québec Winter Carnival, Québec Şehri – Şubat

Québec Kış Karnavalı, Québec sakinleri için 1894’ten beri etkinlik takvimlerinde öne çıkan bir olay. Dünyanın en büyük kış karnavalı ve her yıl ocak ayının sonundan şubat ayına kadar kutlanıyor. Québec şehrinin tarihi ve kültürel karakterini de göz önünde bulundurarak çok çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Karnavalda kendi sarayı olan kırmızı kuşaklı kardan adam maskotu Bonhomme gibi bir klasik haline gelmiş kişileri ve etkinlikleri bulunuyor.

Devasa buz heykelleri Québec Kış Karnavalı’nın popüler eserlerinden biri. Diğer öne çıkan etkinlikler arasında gece geçit törenleri, kardan heykeller, paten kayma, buz kaydırağı ve kürekçilerin ilerlemek için genellikle buzu kırmak zorunda kaldıkları Saint Lawrence Nehri boyunca çılgın kano yarışları yer alıyor.

Festival alanının içinde eğlence parkları ve çocuklar için özel olarak oluşturulan aktiviteler de bulunuyor.

Karnaval kutlamalarına her yıl yaklaşık bir milyon kişi katılıyor. Etkinliğin 2022 yılındaki tarihleri ise 4-13 Şubat olarak belirlenmiş. Festivalin internet sitesinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Montreal International Jazz Festival, Montreal – Haziran

Guinness Dünya Rekorları tarafından gezegendeki en büyük caz festivali” olarak kutlanan Montreal International Jazz Festival ilk olarak 1979 yılında yapıldı.

Her haziran ayında araç trafiğine kapalı şehir merkezinde düzenlenen festival, 30  ülkeden yaklaşık 3.000 müzisyeni ağırlıyor ve toplamda 10 gün sürüyor. Festivalde dörtte üçü ücretsiz olmak üzere yaklaşık 500 konser sunuluyor. Sadece cazın değil, diğer müzik türlerinin de en büyük isimlerinin yer aldığı bu festivalde her yıl iki milyonun üzerinde müziksever yer alıyor. Festivalde aynı zamanda sanatçılara 8 farklı dalda ödül sunuluyor.

2022 yılında 42.’si yapılacak olan festival, 30 Haziran-9 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek ve etkinliğe katılacak sanatçılar da şimdiden belli. Ayrıntılar için festivalin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

The Calgary Stampede, Calgary – Temmuz

Calgary Stampede, dünyanın en büyük rodeo sporlarından birine ev sahipliği yapıyor. İlk Stampede etkinliği 1912 yılında düzenlendi ve bugüne kadar varlığını devam ettirdi.

1923’te, her yıl düzenli olarak yapılan bir etkinlik haline geldi. O günden beri her Temmuz ayında bir milyondan fazla kişi kovboy şapkalarını takıyor ve 10 günlük Calgary Stampede’nin tadını çıkarmak için bu etkinliğe gidiyor.

Festivalde geçit töreni, sahne şovları, konserler ve tarım yarışmaları da bulunuyor. “Dünyanın En Büyük Açık Hava Şovu” olarak nitelendiriliyor ve binlerce gönüllü tarafından organize ediliyor. Hatta 2008’de Calgary Stampede, ProRodeo Onur Listesi’ne alındı.

Stampede sırasında şehir bir parti atmosferine bürünüyor; ofis binaları ve vitrinler kovboy temalarında boyanıyor, halk batı kıyafetleri giyiyor ve şehir genelinde düzenlenen etkinlikler arasında yüzlerce gözleme kahvaltısı ve barbekü yer alıyor.

Festival, önümüzdeki yıl 8-17 Temmuz 2022 tarihlerinde yapılacak. Canlı müzikten çeşit çeşit yemeklere kadar bir çok farklı etkinlik bulunuyor. 2022 etkinliklerinin güncel bilgileri için festivalin sayfasını takip edebilirsiniz.

Celebration of Light, Vancouver – Temmuz

Celebration of Light, Kanada’da her yıl düzenlenen müzikal havai fişek yarışması. Vancouver’ın en büyük ve en iyi bilinen festivallerinden biri. Aynı zamanda dünyanın en uzun süredir devam eden açık deniz havai fişek yarışması. 

İlki, Ateş Senfonisi ismiyle 1990 yılında yapıldı ve hala yarışmaya yıllık 1,4 milyon kişi katılıyor. Her yaz üç gece boyunca, ulusal ve uluslararası ziyaretçiler yerel yemekleri tatmak, canlı müzik performanslarını deneyimlemek ve havai fişeklerin mükemmelliğine dalmak için Vancouver’a geliyor. Gösteriyi izlemek için en iyi nokta ise, English Bay Plajı.

Festival kar amacı gütmeyen Vancouver Havai Fişek Festivali Topluluğu tarafından yönetiliyor.

2022 Celebration of Light yarışması 23, 27 ve 30 Temmuz’da yapılacak. Gelişmeleri festivalin resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

Toronto International Film Festival, Toronto – Eylül

Toronto Uluslararası Film Festivali (TIFF), dünyanın önde gelen film festivallerinden biri. Öyle ki, Cannes ve Sundance Film Festivali ile neredeyse bir tutuluyor. Toronto’da galası yapılacak birçok filmin Altın Küre ödüllerine ve Oscar’a aday gösterilmesi nedeniyle, Toronto Uluslararası Film Festivali, ödül sezonunun başlangıcı olarak biliniyor.

1976 yılında kurulan TIFF, ilk başta dünyanın dört bir yanındaki film festivallerinden en çok saygı duyulan filmlerin gösterildiği bir etkinlikti. Daha sonra 1978 yılında Toronto Uluslararası Film Festivali olarak düzenlenmeye başlandı. Bugün, yılda 480.000’den fazla insanı çeken, dünyanın en büyük halka açık film festivallerinden biri.

Festivalin 2022 yılındaki etkinliklerinin tarihleri henüz açıklanmadı. Fakat internet sitesinden gelişmeleri takip edebilir, TIFF Bell Lightbox’ta, festival tarihleri dışındaki programlara katılabilirsiniz.

Edmonton Folk Festival-Edmonton – Ağustos

1980 yılında bir personel ve 300 gönüllü ile başlayan Edmonton Folk Festival (EFMF), büyüyerek ve olgunlaşarak dünyanın önde gelen halk festivallerinden biri haline geldi. Şimdi 2700’den fazla gönüllü ile en iyi halk müziğini Kanada’ya getirmeye kendini adamış durumda.

Festival kadrosu, Edmonton, Kanada ve dünyanın dört bir yanından en iyi halk müziği sanatçılarını içeriyor. Festival kar amacı gütmeyen bir topluluk ve müzik kalitesi olağanüstü iken bilet fiyatları oldukça uygun.

Her yıl Ağustos ayının ikinci hafta sonu, Alberta bölgesindeki Edmonton şehrinde kutlanıyor ve 4 gün sürüyor. Festivalin gündüz saatlerinde, atölye çalışmaları ve konserlere ev sahipliği yapan altı aktif sahne var. Karnaval yemeklerinden vejetaryen ve dünya mutfağına kadar düzinelerce çeşit var.

Önümüzdeki yıl 4-7 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin detaylarına Edmonton Folk Festival sitesinden ulaşabilirsiniz.

Celtic Colours International Festival-Nova Scotia – Ekim

Celtic Colours, Ekim ayında dokuz gün boyunca düzenlenen bir Kelt müziği festivali. İlki 1997 yılında düzenlendi ve Kelt dünyasının her yerinden yüzlerce müzisyeni ağırladı. Celtic Colours, düzenlenen yüzlerce etkinlikle, Cape Breton Adası’nın yaşayan geleneksel kültürünün eşsiz bir kutlaması.

Celtic Colours, her ekim ayında dokuz gün boyunca Nova Scotia’daki keyifli Cape Breton adasında düzenleniyor. Kelt kültürü ve müziğinin ada çapındaki bu eşsiz kutlaması, Kuzey Amerika’daki örneklerinin en büyüğü. Festivalde düzinelerce konseri kapsamlı atölye çalışmaları, görsel sanat sergileri yapılıyor.

Festivalin resmi web sitesinde 2022 organizasyonlarının, 7-16 Ekim tarihleri arasında yapılacağı açıklandı. Ayrıntıları buradan takip edebilirsiniz.

Canada Day, Ottawa ve Ülke Çapında -Temmuz

Kanada’nın 1867 İngiliz Kuzey Amerika Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle bir ülke olması, kolonilerin birleştirilerek tek bir devlet altında toplanması 1 Temmuz tarihinde “Kanada Günü” olarak kutlanıyor. Ülkenin en büyük etkinlikleri bu günde gerçekleştiriliyor. Kanada’nın bir ucundan diğer ucuna kadar düzenlenen etkinliklerin yanında dünyanın çeşitli yerlerinde, yurtdışında yaşayan Kanadalıların katıldığı organizasyonlar yapılıyor.

Kanada Günü, özellikle popüler basında gayri resmi olarak “Kanada’nın doğum günü” olarak anılıyor. Bu önemli günde tüm ülkede geçit törenleri, karnavallar, festivaller, barbeküler, hava ve deniz gösterileri, havai fişek etkinlikleri ve ücretsiz müzikal konserler yapılıyor.

Festivalde genel olarak bir tema bulunmuyor ve topluluklar kendi kutlamalarını düzenleyerek birçok etkinliği ülkeye yayıyorlar. 1 Temmuz ulusal tatil olduğu için resmi törenler başkent Ottowa’da yapılıyor ve büyük ölçekli gösteriler burada yoğunluk gösteriyor. Fakat 1 Temmuz’da Kanada’nın neresine giderseniz gidin bir kutlama ve eğlence havası hakim oluyor. O gün, herkesi ve her yeri kırmızı-beyaz renklerde ve akçaağaç yaprağı ile süslenmiş bir şekilde görebilirsiniz.