Kanada’nın federal ekonomik göç programlarının üçünü (Federal Skilled Worker, Canadian Experience Class ve Federal Skilled Trades) kapsayan Express Entry sisteminde uygunluğunuz olabilmesi için en az 1 yıl programın belirlediği şartlarda iş deneyiminiz olması gerekiyor. Diğer taraftan pek çok uluslararası öğrenci çok erken yaşlarda Kanada’ya gelmiş olduklarından kendi ülkelerinde iş deneyimleri bulunmuyor ve Express Entry uygunluğuna sahip olabilmek için en az 1 yıl nitelikli Kanada iş deneyimi kazanmaları gerekiyor. 

Bu yazıda mezunların hiç iş deneyimi olmadan kalıcı oturum izni başvurusu yapabilecekleri Ontario Eyalet Aday Programlarından (OINP) biri olan Employer Job Offer: International Student programından bahsedeceğim. Bu program Express Entry ile entegre değil, yani PR başvurusu aşaması için herhangi bir puanlama sistemi mevcut değil. Diğer taraftan adaylık süreci için yazının ilerleyen bölümlerinde detaylarını okuyacağınız puanlamaya dayalı bir sistem bulunuyor.

Diğer eyaletlerde de mezunları kapsayan benzer programlar bulunmakta. Ontario bu programlar arasında işveren uygunluk kriterleri açısından en zorlayıcı olanı diyebiliriz, ancak kriterleri karşılayan ve size bu program kapsamında iş teklifi vererek kalıcı oturum izni sürecinizi desteklemek isteyen bir işvereniniz olması halinde henüz Kanada deneyimi kazanmadan ve hatta hiç iş deneyiminiz olmadan kalıcı oturum izni başvurusu yapmanız mümkün. Bu programda işverenin iş teklifinde bulunmak için LMIA (Labour Market Impact Assessment) başvurusu yapması gerekmiyor. 

Yazının kolay okunabilir olması açısından program şartlarını ve detayları başlıklar halinde ele alacağım.  

Kanada eğitimine ilişkin şartlar:

En az iki yıllık bir bölümden (degree ya da diploma) mezun olma şartı var. 1 yıllık bölümler yalnızca kabul şartı bir derece (degree) sahibi olmak ise kabul ediliyor. Kabul şartlarında ‘degree or diploma’ ya da ‘degree or work experience’ gibi seçenekler belirtildiyse o programın uygunluğu ne yazık ki olmuyor. Bölüm 2 yıllık bir sertifika bölümü ise 1 yıllık bölümler için olan ‘degree’ şartı yine geçerli.

Eğitimin Ontario’da olması şartı yok. Bu sayfada uygunluğu olan okullar listesini bulabilirsiniz. Ayrıca eğitiminizin yarısından fazlasını Kanada’da yaşarken tamamlamış olmalısınız.

Regule edilen meslekler: İş teklifi Ontario’da zorunlu bir lisans veya yetki gerektiren bir meslek içinse, bu programa başvurduğunuzda Ontario’daki ilgili düzenleyici kurumdan geçerli bir lisansa veya yetkiye sahip olmanız gerekir.

Başvuru süresi:

Okul bitirme belgenizi aldıktan sonraki iki yıl içinde bu programa başvurunuzu yapmalısınız. Örneğin, dereceniz, diplomanız veya sertifikanız 1 Haziran 2020 tarihliyse, bu programa 1 Haziran 2022’de veya öncesinde başvurmuş olmanız gerekir.

İşveren uygunluk şartları:

 • İşyeri en az üç yıldır faaliyet gösteriyor olmalı
 • En son tamamlanan mali yıl için ciro şartı:
  • Greater Toronto Area için (Toronto Şehri, Durham, Halton, York ve Peel bölgeleri) yıllık toplam ciro en az $1,000,000 olmalı
  • Greater Toronto Area dışı için: min. $500,000 
 • Tam zamanlı Kanada vatandaşı ya da PR çalıştırma şartı:
  • Greater Toronto Area için (Toronto Şehri, Durham, Halton, York ve Peel bölgeleri) 5 kişi
  • Greater Toronto Area dışı için 3 kişi

İş teklifine ilişkin şartlar:

NOC 0, A ya da B, tam zamanlı, mevsimlik olmayan, kalıcı pozisyon (iş sözleşmesinde bitiş tarihi olmayacak)

Teklif edilen işin ücreti, çalışacağınız bölgenin standartlarında, o meslek için asgari ücret düzeyini karşılamalı veya daha yüksek olmalı. Mesleklerin asgari ücret bilgisine https://www.jobbank.gc.ca/trend-analysis bağlantısından ulaşabilirsiniz.  

İş teklifi, işverenin mevcut faaliyetleriyle uyumlu olmalı ve devam eden faaliyeti sürdürmek veya büyütmek için pozisyona ihtiyaç duyulmalı.

Programa başvurmanın işveren için herhangi bir maliyeti yok. 

Programdan son iki yıl içinde kaç kişi başvuru daveti aldı?

2022 yılı bugüne kadar 1,388 kişi başvuru daveti aldı.

2021 yılı boyunca 2,290 kişi başvuru daveti aldı.

OINP havuzunda bekleme süresi: Belirli bir süre yok. Çekilişlerin OINP tarafından duyurulmuş belirli bir rutini yok. Davet alan kişi sayısı programa ayrılan kontenjan kapsamında belirleniyor. Her bir program için ayrılmış olan kontenjan OINP tarafından önceden duyurulmuyor.

Başvuru sürecinin adımları (program şartlarını karşıladığınızı ve sürecin olumlu ilerlediğini düşünürsek):

1- İş teklifi (hali hazırda çalıştığınız yer de olabilir.)

2- OINP havuzuna girilmesi

3- Yapılan çekilişte puanınızın taban puanın üzerinde olması halinde OINP’ten davet

4- 14 gün içinde Ontario adaylık başvurusu

5- Adaylık alınması (bu noktada ‘work permit support letter’ da geliyor, çalışma izninin bitiyor olması halinde çalışma izni başvurusu yapılabilir)

6- 6 ay içinde PR başvurusu (Express Entry’den farklı bir PR portalı üzerinden)

PR başvurunuz sonuçlanana kadar ünvan ve görevler, maaş, çalışma saatleri ve çalışılan lokasyonda herhangi bir değişiklik olmaması gerekiyor. 

Terfi de dahil olmak üzere iş teklifinin koşullarında değişiklik olursa OINP’ye bildirilmeli. Terfi durumunda, OINP’ye revize edilmiş iş teklifi ve maaş bordrosu ibraz etme şartı bulunuyor. OINP, bu talebi değerlendiriyor ve adaylık koşullarının karşılanmaya devam ettiğini doğrulamak için daha fazla bilgi ya da belge isteyebiliyor.

İşlem süresi:

Başvuru daveti alıp adaylık başvurusu yaptıktan sonra: 60-90 gün arası

Adaylık aldıktan sonra 6 ay içinde PR başvurusu yapma şartı

PR başvurusu işlem süresi: 15-19 ay 

(Bu işlem süreleri yazının yazıldığı tarihte OINP ve IRCC tarafından paylaşılan sürelerdir.)

Puanı belirleyen faktörler:

1.İş teklifinin NOC beceri seviyesi (A, B)

2.İş teklifinin NOC türü (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9)

3.Teklif edilen saatlik ücret

4.Kanada deneyimi (şart değil ama ek puan getiriyor): Süre, NOC beceri türü, gelir

Bu programda puan faktörlerinden olan Kanada iş deneyimi için öğrenciyken kazanılan iş deneyimi sayılıyor. Örneğin öğrenciyken haftada 2 sene boyunca haftada 15 saat çalıştıysanız 1 yıl iş deneyimine denk gelir ve bu programda ‘Kanada deneyimi süresi’ faktöründen 4 puan alırsınız. Bu çalışmanın skilled work olma şartı bulunmuyor. Aynı durum Kanada deneyimi ile elde edilen kazanç için de geçerli. Son 5 yıl içinde 1 yıllık gelirinizin $40,000 ve üzeri olmuş olması halinde de 3 puan elde edersiniz. Eğer 1 yıl Kanada iş deneyimi NOC skill level A ise artı olarak 3 puan alırsınız. (Yazının bitiminde detaylı puanlama faktörlerini görebilirsiniz.)

5.Eğitim: En yüksek eğitim seviyesi, eğitim alınan alan, Kanada eğitimi

6.Dil yeterliliği 

7.İş teklifinin alındığı yer

8.Kanada eğitiminin alındığı yer

Şimdi iki örnek profil ele alalım:

Örnek 1-

Deniz 25 yaşında. Türkiye’den lisans derecesi var. Toronto’da 2 senelik Business-Marketing eğitimi aldı. Türkiye’de hiç iş deneyimi yok. Mezun olduktan sonra Marketing co-ordinator olarak çalışmaya başladı. Saatlik $21 kazanıyor. İşvereni işe başladıktan bir süre sonra bu programda Deniz’i destekleyeceğini söyledi. Şirket tüm kriterleri karşılıyor. Deniz’in IELTS puanı: Reading: 7, Listening: 8, Speaking: 7, Writing: 7

Deniz’in bu şartlarda puanı 70 oluyor. 

Deniz’in okulu ve iş teklifi aldığı yer Greater Toronto Area dışında olsaydı +8 puan alacaktı. 

Örnek 2-

İlkay 43 yaşında. Türkiye’de lisans derecesi var. Ottawa’da 2 yıllık Computer Programming eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Bilgisayar Programcısı olarak çalışmaya başladı. Saatlik $25 kazanıyor. İlkay’ın IELTS puanı: Reading: 6, Listening: 6, Speaking: 6, Writing: 6

İlkay’ın bu şartlarda puanı 74 oluyor. 

İlkay IELTS’ten Deniz’in aldığı puanı alsaydı +6 puan alacaktı.

Bu profilleri fikir verebilmesi açısından örnek olarak paylaştım. Yaşınız bu programda belirleyici bir faktör değil. Aşağıdaki puan tablosunda puanlama faktörlerinin tümünü göreceksiniz. 

Peki bu puanların şansı olup olmadığını nereden anlayabilirsiniz? Bunun için gerçekleşen çekilişleri takip etmeniz gerekiyor. Şimdiye kadar gerçekleşen çekilişlerin taban puanları şu şekilde:

1 Mart 2022 çekilişi: 72 puan ve üzeri

11 Ocak 2022 çekilişi: 59 puan ve üzeri

7 Aralık 2021 çekilişi: 62 puan ve üzeri

21 Eylül 2021 çekilişi: 61 puan ve üzeri

13 Temmuz 2021 çekilişi: 62 puan ve üzeri

16 Haziran 2021 çekilişi: 66 puan ve üzeri

26 Mayıs 2021 çekilişi: 73 puan ve üzeri

18 Mayıs 2021 çekilişi: 77 puan ve üzeri

Başvuru davetlerini takip edebileceğiniz OINP sayfası: https://www.ontario.ca/page/ontario-immigrant-nominee-program-oinp-invitations-apply

Programın puanlama faktörleri ise şu şekilde:

Umarım bu yazı Ontario’nun Employer Job Offer: International Student programını tanımanız için yeterli olmuştur. Programla ilgili ayrıntılı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. PR stratejinizi belirleyebilmeniz için tüm seçeneklerinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Kişiler bazı durumlarda seçeneklerinden haberdar olmadıkları için ciddi zaman kaybı yaşayabiliyorlar. PR stratejinizi belirlemek için northernpathways.ca bağlantısında bulunan ön değerlendirme formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırak