Kanada’da Federal Hükümet Ev Sahipleri İçin İki Yeni Enerji Verimliliği Destek Programı Açıkladı

Kanada’da karbon salınımının yaklaşık %18’i konutlardan ve diğer binalardan kaynaklanıyor. Değişik eyaletler bunu azaltmak için birtakım girişimler yapmış olsa da Ontario ve Toronto çevresinde kapsamlı bir destek programı yok.Bu kapsamda Federal Hükümet’in açıkladığı ilk yeni programın ismi:

“Kanada’da Daha Yeşil Evler Hibe Programı”

Bu kapsamda ev sahiplerine evlerini enerji açısından daha verimli hale getirmeleri amacıyla kullanabilecekleri bir kaynak sunulacak. Toplam 2,6 milyar dolar büyüklükteki bu kaynak geri ödemesiz olacak ve ev başına 5.000 dolara varan bir destek verilecek.

Toronto’da emlak alımında fiyatı etkileyen faktörlerden biri yalıtımın düzgün olması. Bu destekten faydalanabilmeniz için evinizde enerji tasarrufu sağlayacak iyileştirmeler yapmanız gerekiyor ve bu projelerin kapsamı ise şu şekilde olabiliyor:

–       Isı yalıtımı, termostatlar

–       Hava yalıtımı

–       Yüksek verimli ısıtma ve soğutma cihazları

–       Güneş panelleri

–       Enerji verimliliği yüksek pencere ve kapılar

Buna ilaveten evinizde yaptırmanız gerekecek enerji denetimleri (EnerGuide Audit) için 600 dolarlık bir yardım daha veriliyor.

Bu hibe programından 7 seneye yayılacak şekilde 700.000 kişinin faydalanacağı düşünülüyor.

Söz konusu fondan yararlanabilmek için belli şartları yerine getirmek gerekiyor ve başvurular bu linkte görüldüğü üzere Kanada Doğal Kaynaklar Birimi’nin (Natural Resources Canada) websitesinden yapılabiliyor:

Register and book your pre-retrofit evaluation (nrcan.gc.ca)

Programın yürütülebilmesi ve denetimler için 2.000 yeni denetçi alınması planlanıyor ve işe alım, eğitim ve destek için 10 milyon dolar kaynak ayrılmış durumda. Özellikle Toronto gibi büyük şehirlerde oluşacak yoğun talebe cevap vermek çok kolay olmayacak diye düşünüyoruz.

 

Burada önemli görünen noktalar şunlar:

-Ev sahipleri öncelikle kendi ceplerinden projeyi tamamlayıp, denetimden geçtikten sonra hibeyi alabilecekler, önden bir avans ödemesi yok

-Toronto gibi şehirlerde çok sayıda olan Condo tipi konutlar bundan faydalanamayacak

-Sözkonusu konutun evsahibinin kendi oturduğu konut olması şartı var, yani kiralık konut sahiplerinin faydalanması mümkün olmayacak

Daha detaylı bilgi için:

Learn about the initiative (nrcan.gc.ca)

İkinci programda ise bu senenin federal bütçesi içinde hükümet tarafından 4,4 milyar dolarlık ayrı bir fon öngörülüyor. Bu fonun amacı ev sahiplerine enerji verimiliğini artırıcı projeler için 40.000 dolara kadar faizsiz borç para vermek. Bu yaz aylarından başlayarak kullanıma açılacak olan bu fondan 200.000 evsahibinin yararlanacağı düşünülüyor. Program bir Kanada Devleti kuruluşu olan the Canada Mortgage and Housing Corporation (CMHC) tarafından yürütülecek.

Aslında bu iki program yakında Kanada federal hükümeti tarafından ilan edilmesi beklenen çok daha büyük bir enerji verimliliği ve çevre koruma girişiminin ilk parçaları. Ontario eyaleti ve onun en büyük şehri Toronto emlak piyasası bu kaynaklardan en büyük payı alacak diye düşünüyoruz.

Daha farklı detaylar ortaya çıktıkça sizlere Evim Kanada ekibi olarak bilgi vermeye devam edeceğiz. O arada sorularınız için bizimle doğrudan kontağa geçebilir veya bu sayfanın en altındaki “Yorum bırak” kısmından sorunuzu paylaşabilirsiniz.

Toronto ve civarında kiralık veya satılık ev, gayrimenkul yatırımı ve mortgage hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Lisanslı emlak danışmanları en yakın zamanda sizinle irtibata geçecektir.

Yorum bırak