GTA ve özellikle Toronto emlak piyasasında çoğumuzun bildiği, bilmeyenlerin ise hızlıca öğrendiği bir gerçek var: Toronto’da kiralık daire fiyatları halihazırda çok yüksek ve bu haliyle Millennial’ların ve Z Jenerasyonu’nun küçük bir daireyi bile alabilecek peşinatının olması hiç kolay değil. Peşinat bir şekilde bulunsa dahi bu defa da bankaların görmek istediği seviyede bir gelir sahibi olmak hiç mümkün değil.

Bu arkadaşların tek bir çıkış yolu var: Toronto’da ev kiralamak. Öyle değil mi? Ama size kötü bir haberimiz var: COVID-19’un bir etkisi olarak 2020’de düşen kira seviyeleri kiracılara bir miktar nefes aldırsa da GTA ve Toronto’da durum hızla değişiyor. Elimizdeki bilgilere göre son çeyrekte Toronto’da yaklaşık 15 bin adet yeni kira sözleşmesi gerçekleşti ve her seferinde seviye biraz daha tırmandı.

Toronto’da Kiralık Daire Kalmadı!

Çok değil daha Mayıs ayında Toronto şehir merkezinde 6 bin civarında kiralık daire varken bugün yalnızca 1.500 kadar daire kiracısını bekliyor. Toronto’da emlak piyasası konusunda danışmanlık hizmeti veren Bullpen Research firması sınırların açılması, turizmin canlanması ve yabancı öğrencilerin okula geri dönmesiyle birlikte kiralarda %12-%14 civarında bir artış öngörüyor.

Bizim de aracılık ettiğimiz işlemlerde çok net gördüğümüz bir gerçek var:

Toronto emlak piyasasında kiraya çıkan bir daireye önceki fiyatının daha üzerinde bir teklif vermek, özellikle öğrenci kiracı adaylarında 12 ay peşin kira vermek neredeyse standart bir hal aldı.

Bir de özellikle Uzakdoğulu öğrencilerin emlakçıları yardımıyla daireyi hiç görmeden uzaktan teklif vermeleri üniversitelere yakın dairelere erişimi neredeyse imkansız kıldı. Biz sabahtan çıkan bir kiralama ilanına randevu alıp, gördükten sonra bir teklif hazırlayana kadar dairenin daha öğlen saati olmadan 5-6 teklif aldığına ve kiralandığına çok şahit olduk. Hem de ilan fiyatının %20-%30 üzerine bir teklif alarak! Yani kısacası daha önce pek görülmemiş bir şekilde kiralama piyasasında fiyat savaşları görmeye başladık.

Toronto'da Kiralık Daire
Toronto’da Kiralık Daire Pazarı Genel Görünümü

Burada büyük resme baktığımızda çözülmesi gereken asıl ikilem şu: Toronto çok ciddi anlamda göç alıyor, nüfusu artıyor ve bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Bu da fiyatları hep yukarı taşıyor. Öte yandan Ontario bir hükümet politikası olarak genç, eğitimli ve çalışkan beyinleri çekmeye çalışıyor, kendini teknolojinin yeni merkezi olarak konumlandırıyor.

Ama bu kadar pahalı yaşam koşulları sunarak bunu yapması çok mümkün de görünmüyor. Kısa vadeli bir çare ne yazık ki yok, en kalıcı çözüm ise daha uygun fiyatlı, kiralık büyük binalar inşa etmek (buna purpose-built rental buildings deniyor). Öte yandan Ontario ve belediyelerin onay süreçlerini kısaltıp, gerekli süreçleri standardize edip bu tür inşaatçıların önünü açması gerekiyor.

Aksi halde kiraların ve doğal olarak emlak fiyatlarının artışını durdurmak mümkün olacak gibi gözükmüyor.

Youtube’da paylaştığımız Toronto’da Ev Kiralamak videomuzu izlemeyi unutmayın!

Ontario’da emlak konusunda desteğe ihtiyacınız olursa bize [email protected] email adresinden ulaşabilirsiniz. Bu linke tıklayarak daha önce paylaşmış olduğumuz yazılara da mutlaka göz atın!

Kapak Fotoğrafı: Alex on Unsplash