Federal hükümetin COVID-19 mücadelesini sona erdirme ve Kanadalılar için iş ve büyüme yaratan dirençli bir ekonomik iyileşme sağlama planı doğrultusunda açıkladığı Bütçe 2021, Kanada göçmenlik sistemini güçlendirmek için de bir takım değişiklikler öneriyor. Bu değişiklikler şu başlıklar altında toplanıyor:

  • Modern bir başvuru platformu geliştirmek, IRCC Müşteri Destek Merkezi’ndeki kapasiteyi artırmak ve hizmet standartlarını iyileştirmek
  • Geçici Yabancı İşçi Programını geliştirmek
  • Irkçılığa maruz kalan yeni göçmen kadınları desteklemek
  • Kalıcı oturuma giden yolları hızlandırmak
  • Express Entry’yi daha etkili ve verimli hale getirmek

Başvuru Platformunun Modernizasyonu

Bu bölümde Kanada’nın göçmenlik sistemini destekleyen dijital altyapının, halkın güvenini sağlamak ve artan ziyaretçi, göçmenlik ve mülteci seviyelerini desteklemek için güvenli, esnek, kullanımı kolay ve istikrarlı olması gerektiğinden bahsediyor. Bu alanda önümüzdeki 5 yıl içinde yaklaşık 430 milyon dolar yatırım yapılması öneriliyor. 2023’ten itibaren bu değişikliklerin başvuru sahiplerine daha gelişmiş başvuru işleme süreci ve desteği olarak yansımasının hedeflendiği belirtiliyor.

Geliştirilmiş Geçici Yabancı İşçi Programı

Bütçe, önümüzdeki üç yıl içinde Geçici Yabancı İşçi Programı (TFWP) için 110 milyon dolarlık ek harcama yapılmasını hedefliyor. Bu bütçe, savunmasız yabancı işçilere bilgi ve destek sağlanması, yabancı işçilere iyi muamele edilmesini sağlamak için işveren denetimlerinin artırılması ve önceki işverenleri tarafından istismar edilmiş olan işçilerin daha çabuk açık çalışma izni alabilmelerini sağlamayı kapsıyor.

Irkçılığa Maruz Kalan Yeni Göçmen Kadınlara Destek

2021 bütçesi, birçok yeni gelen kadının karşılaştığı istihdam engelini en aza indirmek için istihdam sonuçlarını ve kariyer gelişimlerini iyileştirmeye devam edecek ‘’Irkçılığa Maruz Kalan Yeni Gelen Kadın Pilot Girişimi’’ni genişletmek için 2021-22’den başlayarak iki yıl içinde 15 milyon dolar sağlamayı öneriyor.

Kalıcı Oturuma Giden Hızlandırılmış Yollar

Bu başlık Kanada hükümetinin kısa süre önce uluslararası mezunlar ve temel mesleklerde çalışanlar için başlattığı iki yeni hızlandırılmış göçmenlik yoluna değiniyor. Bu programlar, Kanada ekonomisine hali hazırda katkıda bulunmakta olan yabancı uyruklu kişileri Kanada’da tutmayı hedefliyor.

 

Son olarak da yazımızın başlığı olan Express Entry sisteminden Bütçe 2021’de ne şekilde bahsedildiğine değinelim:

Express Entry Sisteminde Reform

Express Entry, altında bulunan üç ekonomik göçmenlik programıyla Kanada’nın 2021-2023 Göçmenlik Seviyeleri hedefine ulaşabilmesi için en önemli sistemlerin başında yer alıyor. Bu sistemde planlanan değişikliklerle, Express Entry aday havuzundan Kanada’nın işgücü piyasası ihtiyaçlarını en iyi karşılayan adayları seçmenin mümkün olması hedefleniyor. Bu kapsamda Göçmenlik ve Mülteci Koruma Yasasında da değişiklikler yapılması planlanıyor. Bütçede bu değişikliklerle ilgili daha fazla detay belirtilmiyor, ancak Express Entry sistemindeki bu reform önerisi, aday havuzunda en yüksek puanlara sahip olan kişilerin başvuru daveti almasına dayalı olan genel çekilişlere ek olarak, kişilerin iş deneyimleri baz alınarak, işgücü piyasası ihtiyaçlarına yanıt olabilecek belirli başvuru sahiplerinin seçilmesine de olanak tanıyan çekilişler yapılabileceği olarak yorumlanabilir.

Önümüzdeki zamanların Kanada göçmenlik sistemi açısından hareketli geçeceğini söylemek mümkün. Her zamanki gibi tavsiyem tüm gelişmeleri resmi ve güvenilir kaynaklardan takip etmeniz ve resmi kaynaklara dayanmayan yorum ve paylaşımlara itibar etmemeniz olacaktır.

Kanada göçmenlik değerlendirme formunu doldurarak lisanslı göçmenlik danışmanımıza ulaşabilirsiniz. Uygun bulunması durumunda en yakın zamanda sizinle iletişime geçilecektir!