Kanada Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino Perşembe günü Reuters’e verdiği demeçte, Kanada’nın kilit sektörlerde çalışan geçici sakinlere kalıcı oturum izni yolu sağlamak için bu yıl açılan programın başvuru süresinin uzatılabileceğini söyledi.

Nisan ayında açıklanan TR to PR programının sağlık çalışanları kategorisine 20,000 kişilik kontenjan verilmişti ancak bu programa yalnızca 6,000 civarında başvuru yapıldı. Benzer şekilde Fransızca yeterliliği belgeleyen kişilerin başvurabileceği programlara oldukça az başvuru oldu. Bu programlarda herhangi bir kontenjan limiti bulunmuyor. Programların 5 Kasım’da kapanacağı duyurulmuştu.

Bakan Mendicino kendisi ile yapılan röportajda, “başvuru süresini uzatıp uzatmama konusunda açık fikirli olmalıyız.” dedi. Mendicino, yeni gelenler için daha fazla “geçiş fırsatı” sağlamanın önemli olduğunu, ancak statüsü ne olursa olsun çalışan haklarının korunmasının zorunlu olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca göçmenlik statüsünün herhangi bir bireyi sömürmek için kullanılmaması gerektiğine inandığını ve geçici statüden kalıcı statüye geçiş geçebilmenin daha fazla denge yaratarak işveren ve çalışan arasındaki ilişkiyi güçlendiren faktörlerden biri olduğundan bahsetti.

Bu noktada, önümüzdeki günlerde yeni program duyurularına ya da mevcut programların süresinin uzatıldığı haberlerine hazırlıklı olmalıyız. Olacak değişiklikleri bilmesek de Kanada’da öğrenci ya da çalışan statüsünde bulunan herkesin geçerli bir dil sınavı sonucunun bulunmasında (IELTS General, CELPIP General, TEF Canada, TCF Canada) fayda var diyebiliriz.

Yorum bırak