Kanada Göçmenlik Bakanı Sean Fraser’in 18 Mart’ta yaptığı açıklamanın ardından detaylar bugün paylaşıldı. Paylaşılan bilgiler çok ayrıntılı olmamakla beraber bu önlemlerin kapsamını anlayabileceğimiz kadar açıklayıcı.

Destek önlemleri 29 Mart 2023 itibariyle başladı ve 25 Eylül 2023’te sona erecek.

Öncelik verilen başvuru türleri şu şekilde listelenmiş:

 • Kanada vatandaşları veya kalıcı oturum izni sahiplerinin aile üyeleri başta olmak üzere, depremden etkilenen bölgelerden yapılan geçici ikamet başvuruları
 • Depremden etkilenen bölgelerden hali hazırda yapılmış olan kalıcı oturum izni başvuruları

Destek önlemleri kimleri kapsıyor?

1-Kanada’da geçici ikamet izni ile (öğrenci, çalışan, ziyaretçi) bulunan Türk ve Suriye vatandaşları.
Bu kişiler başvuru sırasında IRCC işlem ücreti ödemeyecekler.

2-Kanada dışından kalıcı oturum için başvurmuş olan Türk ve Suriye vatandaşları
Bu kişilerin pasaportlarını kaybetmiş olmaları başvurularının onaylanmasına ve PR vizesi almalarına engel olmayacak

3-Türkiye ve Suriye’de bulunan Kanada vatandaşları
Bu kişiler Kanada vatandaşlık sertifikası, geçici Kanada pasaportu, acil seyahat belgesi başvurularını ücretsiz yapabilecekler.

4-Türkiye ve Suriye’de bulunan Kanada kalıcı oturum izni sahipleri
Türkiye ve Suriye’de bulunan ve PR kartı olmayan kalıcı oturum izni sahipleri ücretsiz olarak seyahat belgesi için başvurabilecekler.

Maalesef açıklamanın yapıldığı ilk günden bu yana destek önlemleri hakkında doğru olmayan pek çok haber paylaşıldı. Bu önlemler kapsamında şimdiye dek yapılan açıklamalarla ilgili bir özet ve değerlendirme yapacak olursak durumu 10 maddede şu şekilde anlatmak mümkün:

1-Kanada’nın depremden etkilenen kişilere koşulsuz kalıcı oturum izni vermesi gibi bir durum ya da kalıcı oturum izni şartlarında herhangi bir değişiklik ya da kolaylaştırma söz konusu değil.

2-Hali hazırda kalıcı oturum izni şartlarına uygunluğu olan ve başvuru yapmış kişilerin pasaportları depremde kaybolduysa, bu durum onların başvurularının onaylanmasına ve PR vizesi alabilmelerine engel olmayacak.

3-Deprem bölgesinden yapılan geçici ikamet başvuruları koşulsuz şartsız onaylanacak gibi bir yorum yapmak doğru değil. Deprem bölgesinden yapılan başvuruların hali hazırda hızlı bir şekilde değerlendirildiğini görüyoruz ve açıklamada da bu başvurulara işlem önceliği verileceği paylaşılmış.

4-Kanada’da aile bireyleri bulunan kişiler burada bir destek mekanizmasına sahip olduğu için değerlendirme kriterlerinin onlar için katı olmayacağını düşünüyoruz. Ancak Kanada ile hiçbir bağı bulunmayan kişilerin başvurularının değerlendirilmesinde mevcut şartlara kıyasla bir kolaylaştırma olacağı gibi bir bilgi bulunmuyor.

5-Başvuru yapılan vize türü ‘geçici ikamet’ kapsamında olacağından kişiler bu vizeyi Kanada’ya kalıcı olarak yerleşmek için bir yol olarak görmemeli ve maddi yeterlilik ve ülkeyle bağlar gibi şartların karşılandığına dair bilgi ve kanıt mutlaka sunulmalı.

6-Hali hazırda Kanada’da öğrenci, çalışan veya ziyaretçi statüsünde bulunan kişiler statülerini uzatma ya da statü değiştirme başvurularını IRCC işlem ücreti ödemeden yapabilecekler.

7-Normal şartlarda ziyaretçi statüsünde bulunan kişilerin ‘inside Canada’ study permit başvurusu yapabilmelerine birkaç istisna dışında izin verilmiyor, ancak bu destek önlemleri kapsamında bunun yapılabileceğini anlıyoruz.

8-Hali hazırda Kanada’da öğrenci, çalışan veya ziyaretçi statüsünde bulunan kişiler IRCC işlem ücreti ödemeden açık çalışma izni başvurusu yapabilecekler. Bakan açıklamasında üç yıla kadar çalışma izni verileceğini belirtti. Bu opsiyonu değerlendirerek çalışma izni başvurusu yapacak olan ve hali hazırda burada öğrenci olan kişilerin eğer böyle bir niyetleri varsa çalışma izni ellerine geçmeden okullarını bırakmamalarını tavsiye ediyoruz.

9- 6. ve 8. maddeler için başvuru sahibinin depremden etkilenmiş olması şartından bahsedilmiyor.

10- Kanada’da olan ve statüsünü kaybetmiş kişiler bu destek önlemlerinden faydalanamıyorlar. Bu kişiler 90 günlük restorasyon süresinin içindelerse normal prosedürlere göre statüyü geri kazanma başvurusu yapmalılar. Bu başvuruları onaylanırsa destek önlemlerinden faydalanabilecekler.

Eğer Kanada’da bir aile bireyiniz varsa ve depremden etkilendiyseniz ya da Kanada içinden statü uzatma ya da değiştirme başvurusu yapmak istiyorsanız web sitemizde bulunan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Not: Şirket kararımız gereği bu destek önlemleri kapsamında Türkiye’de bulunan ve Kanada ile herhangi bir aile bağı bulunmayan kişilerin geçici ikamet başvuru dosyalarını almamaktayız.

1 Yorum

 • Avatar
  Okan YILMAZ
  Posted Nisan 4, 2023 11:58 pm 0Beğeniler

  Merhaba,

  IRCC de başvururken, What is your current immigration status in Canada? sorusuna STUDENT olarak cevap verirsek Open Work Permit e başvuramıyoruz. ÖĞRENCİ OLARAK bu yeni önlemler kapsamında Open Work Permit e başvurmamız için IRCC de çıkan sorulara nasıl cevap vermemiz gerekiyor? Lütfen yardım edin.

Yorum bırak