Başbakan Danielle Smith’in ilkbaharda Alberta Sağlık Hizmetleri’ni kapatmaya yönelik yasal düzenlemeleri başlatması bekleniyor.

Başbakan Danielle Smith, 2024 yılında Alberta’nın 17 milyar dolarlık sağlık hizmeti sistemine cerrahi müdahalelerde bulunmayı ve aynı zamanda daha fazla aile doktorunu elde tutmaya ve bulmaya çalışmayı planlıyor.

Smith, son yılın son röportajında, “Bir hedef diğerini bekleyemez” dedi.

“Masabaşı problemleri büyük bir yeniden yapılanma olmadan çözemeyiz,” diye açıklama yaptı Smith.

“Kardeşlerimiz iki yılın sonunda tükeniyor ve sistemimizi terk ediyor. Paramedikler ortalama beş yıl dayanabiliyor. Doktorlar özel pratiği azalttılar ve yeterince çok sayıda birinci basamak bakıma yönlendirilmiyor.

“Bu bir yönetim sorunu, ya karar alınamayan, ertelenen ya da yanlış kararlar alınan. Ve bu morali büyük ölçüde etkiliyor.”

Smith’in Birleşik Muhafazakâr Partisi hükümeti, ilkbahar oturumunda, Alberta Sağlık Hizmetleri’ni, akut bakımdan toplum bakımına kadar sağlık hizmetini denetleyen merkezi bir kuruluşu ortadan kaldırma planını hayata geçirmek üzere yasaları yürürlüğe koymaya başlaması bekleniyor.
AHS, dört ajans tarafından değiştirilecek ve aynı zamanda akut bakımda hizmet sağlayıcı rolüne indirgenecek.

Bu model, birinci basamak bakım, akut bakım, sürekli bakım ve ruh sağlığı ile bağımlılık alanlarının dört ayrı alana ayrılmasıyla ilgili endişelere neden oldu ve bu durumun bakımı riske atabileceği düşünülüyor.

Bu arada, Smith, eyaletin sahip olduğu doktorları kapatmaktan kaçınarak daha fazla aile doktoru bulma çabalarının devam ettiğini söyledi.

Alberta, diğer eyaletler gibi, aile hekimlerinde ciddi bir eksiklikle karşı karşıya, bu da birinci basamak bakımı olmayan daha fazla hasta, kalabalık acil servislerde yardım arayışında olduğunda sağlık sistemi üzerinde felaket niteliğinde bir etkiye neden oluyor.

Smith, yılbaşından hemen önce, birinci basamak bakım doktorlarının uygulamalarını açık tutmalarına yardımcı olmak için iki yıl boyunca 200 milyon dolarlık bir fon açıkladı.

Bu arada, eyalet ve Alberta Tıp Derneği, hastaların sayısındaki artışı, enflasyonu, yüksek işletme maliyetlerini ve daha kapsamlı bakımı yansıtmak üzere yeni bir ödeme modeli üzerinde çalışıyor. Bakım, hastalarla yüz yüze geçirilen zamanı ve hastaların görüldükten önce ve sonra geçirdiği süreyi içerir.

Smith Tarafından Bu Yıl Açıklanan Hırslı Politika Gündemi

Bu yıl Smith tarafından açıklanan politika gündemi oldukça iddialı. Ayrıca, Kanada Emeklilik Planı’ndan ayrılma konusunda bir tartışmayı yönetiyor; Ottawa ile enerji sınırları konusunda anlaşmazlık yaşıyor; yeşil elektrik projeleri üzerine yeni bir planı hayata geçiriyor ve vaat ettiği vergi indirimini uyguluyor.

Ayrıca, Smith, hükümetinin bu projelerin tamamlandıktan sonra temizlenebilmesini sağlamak için yeni kuralları araştırdığı bu dönemde, büyük yeşil elektrik projelerine yönelik altı aylık moratoryumun bu ilkbaharda sona ereceğini vaat etti.

Ve Alberta’nın petrol ve gaz ekonomisine anayasaya aykırı müdahaleler olarak değerlendirdiği konuda Ottawa ile yeniden mücadele etmeyi taahhüt etti.

Smith, Aralık ayının başlarında, Çevre Bakanı Steven Guilbeault’u yeşil gündemi nedeniyle “ihanetle” suçlayarak kişisel bir çıkış yaptı.

Smith, röportajda dilini savundu ve diğer federal bakanlarla çalışma ilişkisi olduğunu söylerken, Guilbeault’un sınırları aştığını ve ilişkilerinin onarılamaz bir noktada olduğunu belirtti.

“O, kutuyu işaretlemek için yapılan formalite danışmanlıkları yapar ve dinlemez, yönde değişiklik yapmaz, aldığı geri bildirimlerle ilgilenmez,” diye konuştu Smith.

“Çevre konularında yapıcı bir ilişkimizin olması için, onun çevre bakanlığından alınması gerektiğini düşünüyorum.”

Ekonomik Erişilebilirlik Sorunları

Smith, yeni yılda uygunluk sorunlarına da odaklanacağını söyledi. Benzin istasyonlarındaki vergi kesintisinin bir kısmının geri döneceği, Alberta’nın hala yüksek otomobil sigorta primleri ve yüksek elektrik fiyatlarıyla karşılaşan vatandaşları için başka bir zorluk.

Bu acıyı biraz hafifletmek için, Smith seçim kampanyasının ilk gününde referandum olmaksızın gelecekteki şirket ve kişisel vergi artışlarının sözünü verdi.

Ayrıca, UCP’nin vergi kurallarında değişiklik yaparak 60.000 doların üzerinde geliri olan herkes için yılda yaklaşık 760 dolar daha fazla sağlayacağına dair bir söz verdi ve bunun hazineye maliyetinin yaklaşık 1 milyar dolar olacağını tahmin etti.

Vergi artışı tasarısı söz verildiği gibi geçti, ancak vergi kesintisi gerçekleşmedi.

Smith, petrol ve gaz fiyatlarındaki mali zorlukların bu taahhüdü bütçelerin dengeli tutulması taahhüdüyle çakışmaya zorladığını söyledi.

Smith’in seçim vaadi petrol fiyatı bir koşul içermiyordu.

Eğer çok aceleci bir taahhütte bulundu mu sorulduğunda, Smith, kesintinin aşamalı olarak uygulanacağını ve programın 29 Şubat bütçesinde açıklanacağını söyledi.

“Gerçekleşecek,” dedi.

Smith’in önerisinin beklemekte olduğu devam eden bir politika meselesi, Alberta’nın Kanada Emeklilik Planı’ndan ayrılma önerisidir. Bu, Alberta’nın kendi planını yönetmek üzere ayrılırsa elde edilecek büyük bir gelire işaret eden hükümet tarafından komisyonlaştırılan bir rapora bağlıdır – bu rapora göre Alberta’nın bütün CPP’nin %53’ü kendisine aittir.

CPP yatırım kurulu ve ekonomistler, gerçek rakamın çok daha düşük olacağını söylüyor. Federal hükümet, baş aktüerini bir hesaplama yapmakla görevlendirdi. Smith, bu rakam üretilene kadar CPP’den çıkma konusundaki kamu danışmalarını beklemeye aldı.

Ancak, bir kamu katılım paneli, duyduğu yarıdan fazla Albertalının federal planla kalmaktan memnun olduğunu söylüyor.

Bu çıkış önerisini bırakmak için yeterli mi? Smith’e soruluyor.

“Bence henüz erken,” diyor.

Smith, Alberta’nın CPP’den ayrılmadan önce bir referandum yapılmasını zorunlu kılan bir yasa çıkardığı için Albertalıların son söz sahibi olacaklarını tekrarlıyor.

“Albertalılar, fazla ödeme yaptığımızı biliyorlar. Daha yüksek faydalara sahip olabileceklerini biliyorlar. Daha düşük katkılarda bulunabileceklerini biliyorlar. Bu yatırım dolarlarını geri alabileceğimizi biliyorlar.

“Eğer hâlâ hayır derlerse, o zaman bu Albertalılar üzerinde olacak. Bu onların tercihi.”

 

kaynak

 

 

Yorum bırak