Kanada’da en uygun şehirler hangileridir? Maalesef, hepimiz merak ediyoruz.

Kanada’nın konut ve yaşam maliyeti krizi kontrol dışına çıkıyor ve büyük şehirlerdeki insanlar daha uygun bir yere taşınmaya hazırlar.

“Gayrimenkulde eski bir söz vardır, ‘nitelikli olana kadar sürün.’ Konut uygunluğu kötüleştikçe ve Kanadalılar bir ev satın alırken giderek daha yüksek engellerle karşılaştıkça, bu deyiş daha gerçekçi hale geliyor,” dedi Royal LePage Gayrimenkul Hizmetleri Ltd.’den COO Karen Yolevski.

“Ülkenin en büyük ve en pahalı kentsel merkezlerinde bir ev sahibi olmak isteyen birçok kişi, mülk merdivenine bir adım atmak için daha az maliyetli şehirlere taşınmayı ciddi olarak düşünüyor,” diye ekledi.

Royal LePage son zamanlarda Toronto, Montreal ve Vancouver gibi büyük bölgelerde yaşayan Kanadalıları anket etti ve katılımcıların %50’sinin, bir iş bulabilir veya uzaktan çalışabilirlerse, Kanada’nın en uygun şehirlerinden birinde bir mülk satın almayı düşüneceklerini belirtti.

“Bu bölgelerdeki kiracılar arasında, %60’ı taşınmaya istekli olduklarını söylerken, mevcut ev sahiplerinin %45’i bunu düşüneceklerini belirtti,” uzmanlar not etti.

Gayrimenkul piyasasını titizlikle inceledikten sonra, Royal LePage Kanada’nın en uygun 15 şehri listesini yayınladı.

Bu şehirlerin uygunluk faktörü, ekonomik ailelerin ve ekonomik bir ailede olmayan bireylerin 2022 istatistikleri Kanada genelindeki medyan toplam gelirlerini kullanarak hesaplanmış aylık bir ipotek ödemesini karşılama yüzdesine dayanmaktadır. Ayrıca, Royal LePage’in 2024’ün ilk çeyreğine ait Ev Fiyatı Anketi’nden şehir düzeyindeki toplam ev fiyatı verileri de kullanılmıştır.

“İpotek hesabı, %5,71 faiz oranıyla, 20 yıl boyunca amortisman edilmiş bir kredi ile yapılmıştır,” dedi Royal LePage.

Bir şehrin uygunluk faktörü yüzdesi ne kadar düşükse, o kadar uygun olduğu anlamına gelir.

Hesaplamalar, Thunder Bay, Ontario’nun ülke genelinde yaşanacak en ucuz şehir olduğunu belirledi ve uygunluk faktörü yüzde 22,2. 2024’ün ilk çeyreğinde Thunder Bay’deki ortalama ev fiyatı 300.000 doların altındaydı.

Windsor-Essex, sıralamada yer alan tek diğer Ontario şehri olup, yüzde 36,4 uygunluk faktörü ile 13. sırada yer alıyor.

New Brunswick İkinci en uygun şehir, aylık ipotek ödemelerinin herhangi bir şehirden daha düşük olduğu Saint John, New Brunswick’tir — 1.400 dolar. Buradaki uygunluk faktörü yüzde 25,1 olup, Thunder Bay’in sadece üç puan üzerindedir.

New Brunswick’in Fredericton şehri, 2024’ün ilk çeyreğinde 342.200 dolar olan ortalama ev fiyatı ve yüzde 32 uygunluk faktörü ile en ucuz 11. şehir olarak yer alıyor.

Alberta Red Deer ve Edmonton, listeye giren tek Alberta şehirleri olup, sırasıyla 3. ve 5. sırada yer alıyorlar.

Red Deer’de, 2024’ün ilk çeyreğinde ortalama ev fiyatı 392.900 dolardı. Aylık ipotek ödemesi yaklaşık 2.050 dolar olan şehirde uygunluk faktörü yüzde 25,7 gibi cazip bir oranda.

Royal LePage’in çalışmasına göre, Edmonton, Greater Toronto ve Greater Vancouver sakinlerinin taşınmayı en çok tercih ettiği şehir olarak öne çıkıyor.

Quebec, uygunluk listesinde en çok şehir bulunan eyalet olup: Trois-Rivières (#4), Quebec City (#8), Sherbrooke (#9) ve Gatineau (#15).

Trois-Rivières, eyaletteki en düşük aylık ipotek ödemesine sahip olup, 1.771,21 dolardır ve Gatineau en yüksek, 2.288 dolardır.

Quebec City ve Sherbrooke, uygunluk faktörü açısından aynı olup, yüzde 30,8’dir. Tek gerçek fark, Sherbrooke’daki ortalama ev fiyatının Quebec City’dekinden sadece 100 dolar daha yüksek olmasıdır.

British Columbia Görünüşe göre, hiçbir B.C. şehri artık “uygun” olarak adlandırılamaz. Listede hiçbir B.C. şehri yer almamıştır.

Royal LePage’in yerel anketine göre, Greater Vancouver’da yaşayan insanlar “yerinde kalmayı en çok isteyenler” olup, yüzde 46’sı taşınmayı düşünmeyeceklerini belirtti.

Saskatchewan Başkent Regina, yüzde 29,1 uygunluk faktörü ile Kanada’nın en uygun altıncı şehridir.

Aylık ipotek ödemeleri Regina’da yaklaşık 1.981 dolar olarak hesaplanmış, ancak Saskatoon’da (#12) 2.220,40 dolara yükselmiştir.

Newfoundland and Labrador New Brunswick‘teki Saint John ile karıştırılmaması gereken St. John’s, Kanada’nın en uygun yedinci şehri olup, Royal LePage’in sıralamasında yer alan tek Newfoundland ve Labrador şehridir.

2022’de eyaletin medyan toplam hane geliri 71.200 dolardı ve aylık ipotek ödemeleri 1.786,28 dolardı, bu nedenle şehrin uygunluk faktörü yüzde 30,1 olarak belirlenmiştir.

Manitoba 2022’de Winnipeg’in eyalet medyan toplam hane geliri 77.000 dolardı.

2024’ün ilk çeyreğinde ortalama ev fiyatı 390.900 dolar ve 2.039,48 dolarlık aylık ipotek ödemesi göz önüne alındığında, Manitoba’nın başkenti Kanada’nın en uygun 15 şehri arasında 10. sırada yer alıyor.

Prince Edward Island Prince Edward Island’ın en büyük şehri aynı zamanda en uygun olanıdır.

Charlottetown, ülke genelinde yüzde 36,6 uygunluk faktörü ile 14. sırada yer aldı.

 

kaynak

Yorum bırak