Nanaimo ve Prince George’daki Olaylar, Evsiz İnsanların Refahıyla İlgili Soruları Gündeme Getiriyor.

B.C.’deki evsiz kamp ve çadır kentlerinde meydana gelen son olaylar, şiddet içeren saldırı dahil, bu durumun sorumluları kim ve eyaletteki evsizlere yardım etmek adına neler yapılıyor sorularını gündeme getirdi.

Pazartesi günü, Vancouver Adası’ndaki Nanaimo’da bir kişi, iddiaya göre orada yaşayan birinin çaldığı bir eşyayı geri almaya çalışırken vuruldu.

Bir gün sonra Prince George şehri, kampların şehir genelinde yayılmasını önlemek amacıyla Moccasin Flats bölgesinde merkezi bir evsiz kamp oluşturma kararı aldı, bu kamu güvenliği endişelerinden kaynaklanıyor.

Olaylar, evsizlikle karşılaşan kişilere hangi hakların tanındığı ve refahlarından kimin sorumlu olduğu gibi karmaşık soruları gündeme getiriyor.

B.C.’de evsiz olmak yasal mı?

Hayır. Kanada Ceza Kanunu’nda evsiz olmayı suç sayan herhangi bir madde bulunmamaktadır; Haklar ve Özgürlükler Bildirgesi, insanlara genel alanlarda koruma sağlamaktadır.

Pivot Legal Society’de evsiz insanlarla çalışan avukat Anna Cooper, “Şartlar dışında barınan insanlar bağlamında uygulanan temel bölümümüz, 7. madde,” diyor. “Bu, temel olarak kişinin güvenliğini ve malvarlığını korur.”

Ancak, şehirlerde çadırlarda veya geçici barınaklarda yaşayan insanlar, bölgeleme, açık hava kamp veya yangın güvenliği etrafındaki belediye yönetmeliklerine aykırı olabilirler.

Ek olarak, Cooper’a göre, polis bir kişiyi dışarıda uyuyan birinin barış memurunu engelleme suçuyla suçlayabilir. Polis ayrıca özel mülkiyete tecavüzün sivil cezasını uygulayabilir.

Neden evsiz kamplar ve çadır kentlere izin veriliyor?

Çoğu evsiz kamp, belediye yönetmeliklerine veya ihlal eylemlerine aykırı olmasına rağmen, mahkemeler önceki kararlarında, şehirlerin sakinlere uygun konut sağlamadan onları tahliye edemeyeceğine hükmetmiştir.

Örneğin, B.C. Yüksek Mahkeme yargıcı Christopher Hinkson, 2021’de Prince George Şehri’nin Moccasin Flats kampını sakinler için uygun alternatifler olmaksızın dağıtamayacağına karar verdi. “Daha önce evsiz insanların ilk aşamada kazandığı durumlar yaşadık, ancak şehir, insanları hiçbir yere sürüklemek için mahkeme sisteminden geçene kadar onları tahliye etme izni alana kadar sürekli olarak itiyor,” diyor Cooper.

Cooper’a göre, Kanada’da konut hakkını garanti eden özel bir yasa bulunmamaktadır.

Kanada’nın Bildirgesi ve federal yasaların, hükümetin imzaladığı konut hakkını ve zorla tahliye edilmeme hakkını öngören uluslararası insan hakları sözleşmelerine henüz uyum sağlamadığını belirtiyor. “Buna rağmen, hükümetlerin insanlara karşı ayrımcılık yapmama gibi yükümlülükleri bulunmaktadır,” diye ekliyor. “Evsizlik biçimlendiğinde… bu, bu kodlar tarafından korunan marjinalleşmiş grupları orantısız bir şekilde etkiliyor.

“Hükümetlerin konut gibi hizmetleri sunma şeklinde ayrımcılık yaptığı şeklinde bir argüman bulunmaktadır.”

Bu konuda eyalet ve şehirler ne yapıyor?

B.C.’nin Yerel Yönetim Yasası’na göre, şehirler konut konusunda zonlamadan mülkiyet vergilerine kadar geniş bir yetkiye sahiptir, ancak kendi konutlarını finanse etme ve inşa etme yeteneğine sahip değillerdir.

Bu konu genellikle B.C. Housing gibi Taç şirketleri altında eyalet düzeyinde ele alınmaktadır.

Moccasin Flats kampı etrafındaki endişelere yanıt olarak, Başbakan David Eby, B.C.’nin eyalet genelindeki topluluklarla işbirliği yaparak konutları açmak ve kampları kapatmak için “onlara kaynakları sağlamak” için çalıştığını söyledi. “Kamplar, evsizliğe bir çözüm değildir,” dedi. “İnsanları içeri, saygın konutlara yerleştirmek birinci önceliktir.”

Evin evsizlikle ilgili yerel kararlara karşı çıkıp çıkmayacağı sorulduğunda, 2021’de bir Penticton barınağının açık kalmasını emrettiğinde yaptığı gibi, Eby yalnızca “büyük bir sorun” varsa bunu yapacağını söyledi.

B.C. Housing’in şehirde konut yaratmak için binalar edindiğini ancak işgücü ve tedarik zinciri sorunlarının inşaatı geciktirdiğini belirtti.

Bir B.C. Housing sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 2017’den bu yana 40.000’den fazla yeni evin inşa edildiği veya devam etmekte olduğu, bunların 5.000’den fazlasının düşük gelirli insanlar için destekli evler olduğu ve bunlardan 2.200’ünün inşaat halinde olduğu ifade edildi.

Toplu evsiz kampları bir çözüm müdür?

Cooper, polis tarafından denetlenen, onaylı ve merkezi bir evsiz kampının – ki bu da Prince George’da önerilmekte olan bir plan – evsiz insanların tek bir yapıya indirgenemeyecek kadar çeşitli olduğu gerçeğini göz ardı ettiğini belirtti.

“Şehirlerin evsiz insanları tüm kamusal alanlardan uzaklaştırmak için tek yönetimli kamp alanlarını kullanma eğiliminden büyük endişe duyuyorum,” dedi.

Federal konut savunucusu Marie-Josee Houle da plan hakkında endişelerini dile getirerek, bu planın yerli haklarını ihlal edeceğini söyledi.

Eby’nin yanıtında, savunucunun noktasını anladığını ancak federal hükümetin konut finansmanı konularında masaya oturup katkıda bulunmasının “çok daha yapıcı” olacağını söyledi.

“Burası federal hükümetin bir süredir bulunmadığı bir alan,” dedi.

kaynak

 

Yorum bırak