Calgary’de insanların yüz yüze çalışmaya geri dönmesiyle işverenler de çalışanların evcil hayvanlarını yanlarında getirmesine izin vermeye başladı.

Calgary’de bir veri yönetim şirketi olan Arbor’da üretim müdürü olarak görev yapan Jordan Dobrescu, 1 yaşındaki golden doodle cinsi köpeği Penny’yi her gün yanında işe getiriyor.

Dobrescu bu durumu, “Penny bizden biri. Hatta ona ‘Pozitiflik (Paw-sitivity) Baş Memuru’ diyoruz. Bence bu hem sıcak bir ortam yaratıyor hem de insanların eğlenmesini sağlıyor. Evet, elbette bu bir iş ama yine de insanların işteyken de eğlenmesini istiyoruz.” diyerek açıklıyor.

Ofiste bir köpeğin olmasının dikkat dağıtıcı olduğunu düşünenler olabilir ama Dobrescu, evcil hayvan dostu bir ortamın tam tersi bir etki yarattığını ifade ediyor.

“İşime daha daha rahat odaklanabiliyorum ve gerçekten ofise gelmek istiyorum hem de Penny evde yalnız kaldığı için sürekli endişelenmiyorum.”

“Herkes Penny’yi görmeye bayılıyor, sürekli insanları gülümsetiyor.”

Teri Fikowski/ CTV News

Çalışanların Çoğu Durumdan Memnun

İzolasyon sırasında insanlar arkadaşlık aradığından evcil hayvan sahiplenme oranlarında da büyük bir artış yaşandı.

PetSafe’in, Kanadalı pazar araştırma şirketi olan Léger’e, yakın zamanda yaptırdığı bir ankete göre Kanadalıların çoğu (%51) işverenlerin işyerlerini evcil hayvan dostu hale getirmesi gerektiğine inanıyor.

Ankete katılanların %73’lük bir kısmı da işyerinde köpek ya da kedi bulunmasının streslerini azalttığını ve morallerini yükselttiğini ifade ediyor. %33’lük bir kesim, bu durumun üretkenliklerini artırdığını düşünüyor.

12 yaşındaki köpeği Bear’ı Calgary’deki Thin Air Laboratuvarlarında yanında işe getiren Crystal Phillips, “Bir dönem evde her gün yan yana çalıştıktan sonra ofise dönüş başlayınca ayrılma fikri beni çok geriyordu. Hangimizin anksiyetesi daha kötü durumda bilmiyorum ama onu işe getirmek tüm sorunu çözüyor.” dedi.

Teri Fikowski/ CTV News

Phillips’in ifadesine göre Bear günün çoğunu masasının yanında uzanıp kimseyi rahatsız etmeden geçiriyor. “İnsanlar kötü bir gün geçiriyorsa ya da sıkıntılı bir toplantı yapıyorsa, gelip Bear’ı birkaç dakika okşayıp sonra tekrar işe dönüyorlar.”

ATB Financial da nisan ayının sonunda artık evcil hayvanların ofise kabul edildiğini duyurdu. Pandemiden önce ise Calgary’deki kampüslerinde günlük köpek bakım hizmeti sunuyorlardı.

Şirket, hem personel hem de evcil hayvanlar için geçiş dönemini kolaylaştırmak da dahil olmak üzere, işyerinde belirli hayvanlara izin vermenin faydalarının altını çiziyor.

Ofise evcil hayvan getiriyor olmanın da belli kuralları olmalı

Artık pek çok şirket evcil hayvan dostu bir ortam yaratıyor ancak Mount Royal Üniversitesi’ndeki bir insan kaynakları profesörü, işverenlerin evcil hayvanlarını işe getiren personel için bir plan oluşturmasının gerekli olabileceğini söylüyor.

Christian Cook’a göre “Kulağa fazla İK geldiğinin farkındayım ama bu konuyla ilgili kesinlikle bir politikaya ihtiyaç var. Yani işverenlerin tüm kapıları açıp “tüm evcil hayvanlar kabul edilir’ demeden önce düşünmesi gereken birkaç şey var.”

Cook, işverenlerin ne tür evcil hayvanların ofise gelebileceği, diğer çalışanların alerjisi veya fobisi olup olmadığı hakkında düşünmesi gerektiğini ve temizlik konusunda daha titiz davranmak isteyebileceklerini belirtti.

Ayrıca Cook bunun, insanları işe döndürmenin benzersiz bir yolu olsa da tek çözüm olmaması gerektiğini de ifade etti.

Cook, “Bence bu oldukça güzel ve yenilikçi bir fikir. Yine de bunu çalışanlarınızla olan diğer durumlarda da dengelemeniz gerekiyor. Yani mesela çalışanlarınızın işe evcil hayvanlarını getirmelerine izin veriyor ama çocuklarını okuldan almak için mesai bitiminden yarım saat önce ayrılmalarına müsaade etmiyorsanız, çalışanlarınıza karışık mesajlar veriyorsunuz demektir.” dedi.

Kaynak: CTV News Calgary

Yorum bırak