2 Mart Çarşamba günü, Kanada Merkez Bankası faiz oranını %0,25’ten %0,50’ye yükseltti, bu da mali durumunuza bağlı olarak cüzdanınızı kesinlikle etkileyebilecek bir durum.

Kanada Merkez Bankası tarafından belirlenen bu oran, bankalar arasındaki yatırım ve kredi maliyetini belirliyor ve bu da ülke genelindeki insanlar için borçlanma maliyetini etkiliyor. Bu da demek oluyor ki faiz oranları yükseldiğinde krediler daha da pahalı hale geliyor.

Mortgage uzmanı Leah Zlatkin’e göre bu durum özellikle yeni ev alacaklar ve mortgage yenileyecek olanlar için sorun teşkil edebilir. Ancak Zlatkin bu ani yükselişin sabit faizde mortgage ödemesi yapanlar için ani bir değişiklik anlamına gelmeyeceğini de belirtiyor. Yine de sabit oranların artması 2020 veya 2021’de faiz oranlarını %2’nin altına sabitleyenler için mortgage yenileme döneminde problem olabilir. Mortgage alırken faiz oranınız sabitlendiyse mortgage döneminiz boyunca aynı kalacak, yani yenileyene kadar içiniz rahat olabilir.

Değişken faiz oranına sahipseniz de bu gelişme tamamen kötü bir durum değil. Zlatkin’in ifadesine göre değişken faiz oranları hala çok düşük. Bu yüzden değişken oranları sabit oranlarla karşılaştıracak duruma getirmek için birkaç defalık bir artış gerekecek.

CBC News’e göre bu artış, Kanada Merkez Bankası’nın Ocak 2022’de 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ve şu anda yüzde 5,1’de olan enflasyonla mücadele için bir stratejisi.

Kaynak: Narcity

Yorum bırak