Yüksek fiyatlar, şarj istasyonlarına olan ihtiyaç, geri ödemelerin eksikliği, satışları etkileyen faktörler olarak gösteriliyor.

Elektrikli araç satışları her yıl rekor kırıyor, elektirikli araç savunucularına göre talep oldukça açık.

Electric Mobility Canada adlı ulusal bir endüstri birliği olan Elektrikli Mobilite Kanada’nın politika direktörü Louise Lévesque, “Şu anda çok yüksek bir ilgi var ve bu ilgi artıyor” dedi.

Çevre Bakanı Steven Guilbeault, geçen hafta federal hükümetin elektrikli araç satış hedefi düzenlemelerini açıkladı; bu da 2035’e kadar yüzde 100 sıfır emisyonlu araç satışını içeriyor. Guilbeault, duyurusunu yaparken Kanada pazarının zaten “sıfır emisyonlu araçlara hızlı bir geçiş yaşadığını” belirtti.

Ancak bazı gözlemciler, Elektirikli Araç (EA) pazarının ve talebinin daha karmaşık olduğunu, verilerin çoğu Kanadalının hala bir tane satın almak konusunda özellikle istekli olmadığını ve Guilbeault’nun ortaya koyduğu hedeflere ulaşmanın zor olabileceğini söylüyor.

“2035’e kadar yeni araç satışlarının yüzde 100’üne ulaşmamız gerekiyorsa, şu anda üzerinde olduğumuz yol bizi oraya götürmeyecek” diyen Clarify Group Inc. adlı Kanada merkezli bir otomotiv araştırma ve danışmanlık firmasının başkanı Niel Hiscox. “Araçlar orada değilse, uygun fiyatlı değilse geçiş yapamazsınız.”

Aralık ayında yayımlanan bir İstatistik Kanada raporuna göre, üçüncü çeyrekte kaydedilen yeni sıfır emisyonlu araçların toplam yeni motorlu araç kayıtlarının %12.1’ini oluşturduğu belirlendi. Bu, 2022’nin üçüncü çeyreğine kıyasla, ZEV’lerin tüm motorlu araç kayıtlarının %8.7’sini oluşturduğu bir artışı temsil ediyordu.

British Columbia ve Quebec gibi bölgelerde, yeni elektrikli araçlar satışların beşte birini oluşturuyor. Bu arada, bazı elektrikli araçlar için hala bekleme listeleri olduğuna dair raporlar devam ediyor.

Elektrikli araç pazarı ‘eski hızında büyümüyor’

Ancak, bazı analistlere göre toplam satışlar sektörün gücünü yansıtmıyor.

“Hakiki rakamlar açısından, satışlar düz değil,” dedi Hiscox. “Ancak büyüme oranı düştü.”

Elektrikli araçlar “rekora ulaştı. Kesinlikle doğru,” dedi. “Ancak unutmayın, çok düşük bir seviyeden başlıyoruz.”

Pazarda büyüme var, ancak eskisi kadar hızlı değil, dedi. Ayrıca, bazı son anketler, Kanadalıların hala elektrikli araç satın almaya pek istekli olmadığını gösteriyor gibi görünüyor. AutoTrader’ın yaptığı bir çalışma, elektirikli araç satın alma niyetinin düştüğünü ortaya koydu.

2023 yılında, sadece elektirikli araç sahibi olmayan araba alıcılarının yüzde 56’sının bir sonraki araçları için bir tane satın almak istediği belirlendi – bir önceki yıl yüzde 68’e idi. Ayrıca, elektirikli araçlarla ilgili çevrim içi aramalar, otomotiv pazarındaki genel aramaların yüzde üçünden azını oluşturdu. Elektirikli araçlardan kaçınma nedenleri arasında fiyatlar, faiz oranları ve enflasyon yer alıyordu.

Kanada’da tüm yeni araçların ortalaması şu anda Canadian Black Book tarafından sağlanan değerleme verilerine göre yaklaşık 66,000 dolar. Ancak bir elektrikli araç (EA), yaklaşık 73,000 dolara denk geliyor.

Hiscox, EA satın alanların genellikle “erken benimseyen” tüketiciler olduğuna inandığını söyledi – yenilikçi ürünleri benimsemeye istekli daha varlıklı alıcılar. “”Ve burada gerçekten önemli olan şey, erken benimseyen tüketicilerin, yenilikçi ürünleri benimsemeye istekli daha varlıklı alıcılar olduklarıdır. Ve bu, erken benimseyenlerden sonraki tüketiciler için tamamen farklı bir durum, çünkü bunlar EA seçeneğini içten yanmalı motor seçeneği ile aktif olarak karşılaştıracaklar,” dedi.

Ancak bu erken benimseyenlerin ötesine geçildiğinde, EA seçeneğini içten yanmalı motor seçeneği ile aktif olarak karşılaştıracak çok farklı tüketiciler var, dedi Hiscox. Bir aracın ömrü boyunca bir tüketici EA için daha az masraf ödeyecek olsa da, dediği gibi, aracın yüksek başlangıç maliyetleri “birçok” tüketicinin bunu satın almamaya karar vereceği anlamına geliyor.

Fiyatların dramatik bir şekilde düşmesi gerekecek

Ekim ayında Scotiabank’ın analistleri Rebekah Young ve John Fanjoy, mevcut Kuzey Amerika elektrikli araç (EA) fiyatlarının birkaç lüks modelin hakimiyeti tarafından çarpıtıldığını belirtti.

Daha uygun fiyatlı marka ve modellerin beklenen yaygın kullanımıyla birlikte fiyatlar üzerindeki baskının bir kısmının azalması gerektiğini öngördüler.

Ancak, “Ancak tedarik zincirlerinin genellikle Çin dışında henüz emekleme ve kırılgan bir durumda olması nedeniyle inovasyonun yalnızca maliyet eğrisini önemli ölçüde bükme olasılığı verilmiyor” dediler.

Bunun yerine, Fanjoy röportajında CBC News’a şunları tahmin etti: “Elektrikli araçların 2035’e kadar kitlesel pazarı hedeflemek için bugünkü fiyatların bir kısmı olması gerektiğini bulduk. İstatistiklere göre, yeni kaydedilen tüm araçların payı içinde elektrikli araçların önemli bir şekilde artmadığını gösteriyor.” Huw Williams, Kanada Otomobil Satıcıları Birliği adına bir sözcü, bayilerin ve ulusal odak gruplarının, hükümetin EA hedeflerinin gerçekçi olmadığını söyledi.

“Ve bu, EA’lara karşı olduğumuz anlamına gelmiyor. Geçişin geldiğini düşünüyoruz, ancak bunu düzenli, çalışabilir bir şekilde yapmanın zaman çerçevesi mümkün değil,” dedi.

Şarj istasyonları ve geri ödemeler talebi artırabilir

Şu anda, birçok insanın elektrikli araçları satın almasını engelleyen temel sorunlardan biri, şarj istasyonlarının ve altyapısının yetersizliğidir. Elektrikli araç sahibi olmanın, bir kişiye uygun olmadığı durumda, müşteri kaybına neden olacağını söyleyen Williams, bu durumun yüzlerce başka müşterinin, “Hey, benim için işe yaramadı” mesajını yaymasına neden olacağını belirtti. Williams, insanların eski, daha fazla kirleten araçlarına tutunacaklarını ve bu durumun düşük emisyonların temel amacını boşa çıkaracağını ifade etti.

Hiscox, piyasanın genişlemesi için üç bağımlı unsurun gerektiğini söyledi: uygun fiyatlı elektrikli araç ürünlerinin bulunabilirliği, şarj altyapısının bulunabilirliği ve tüketici talebi. Elektrikli araç maliyetleri, hacimler arttıkça düşmeye devam edecek, ancak bu zaman alacak, bu nedenle hükümetin devreye girmesi gerekecek dedi.

Quebec ve B.C.’deki EA penetrasyonunun gerçek kanıtı, federal hükümetin sunduğu 5.000 dolarlık ek primlere ek olarak Quebec ve B.C.’de ek primler sunulduğunda görülür. Ancak Hiscox’a göre, Ontario’daki teşvik 2018’de Ford hükümeti tarafından iptal edildiğinde, satışlar çöktü. Bu nedenle, şu anda içten yanmalı motorlu bir araç ile bir elektrikli araç arasında bir fiyat farkı bulunsa da, tüketici teşviklerinin bu farkı kapatmada büyük bir rol oynadığını ve talebi canlandırmada bir katalizör olduğunu gösteren net verilere sahibiz.

Bilgi arttıkça ilgi de artar

Lévesque, Electric Mobility Canada’nın, EA satın alma ilgisinin aracın hakkında bilgi eksikliği nedeniyle etkilendiğini öne sürdü.

Örgütün yaptığı anketlerde, insanların EA’lar hakkında ne kadar çok şey öğrendiklerini, araçlara yönelik tutumlarının o kadar değiştiğini bulduklarını söyledi. Örneğin, anketi yapan kişilere EA’lar hakkında 10 veya 15 dakika konuştuktan sonra, aracı bir sonraki otomobil satın alma seçenekleri olarak düşünme oranlarının 20 puan arttığını belirtti.

“Ve insanlar EA sahiplerinden EA’lar hakkında daha fazla şey öğrendikçe – çünkü bundan daha fazla olacaklar – bu ilgi artacak,” dedi.

kaynak

Yorum bırak