Hepatit virüsü dünyanın dört bir yanında açıklanamayan ve şiddetli bir şekilde, çocukları etkilemeye devam ediyor. Kanada’nın en büyük çocuk hastanelerinden birinde altı ay içinde 7 olası şiddetli akut hepatit vakası rapor edildi.

Virüs, karaciğerin iltihaplanmasına sebep oluyor. Akut hepatit, karaciğer fonksiyonunun 6 aydan kısa bir süre boyunca bozulmasına deniyor, kronik hepatit ise iltihaplanmanın 6 aydan uzun sürdüğü vakalara deniyor.

İlk olarak, geçtiğimiz nisan ayının başlarında İskoçya’da 10 açıklanamayan hepatit vakası rapor edildi. Ancak Dünya Sağlık Örgütü son yaptığı açıklamada şu an dünya çapında 5 bölgede, 348 çocukta hepatit görüldüğünü belirtti.

Toronto Çocuk Hastanesi pazartesi günü, hastanenin yedi vakaya rastladığını ve bu vakalardan herhangi birine “yeni bir klinik varlığın neden olup olmadığını” teyit edemediğini söyledi.

Ortak Sağlık Birimi de Manitoba’da son haftalarda görülen bir pediatrik şiddetli akut hepatit vakasını doğruladı.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu (PHAC), CTV News’e yaptığı bir açıklamada hem Kanada’da hem de uluslararası alanda artan hepatit vakalarıyla ilgili devam eden bir soruşturma olduğunu doğruladı. Ancak şu anda, Toronto’daki vakaların açıklanamayan küresel salgının bir parçası olup olmadığı belirsizliğini koruyor. Çocuklarda görülen bu hepatit vakalarının nedeni de hala bilinmiyor.

CTV News

 

CTV News tıp uzmanı Dr. Marla Shapiro salı günü yaptığı açıklamada, “Genellikle böyle durumlarda hepatit A, hepatit B veya hepatit C gibi viral nedenleri düşünüyoruz, ancak bu özel vakalarda tipik viral bağlantıların hiçbirine rastlanmadı.” dedi.

“Yani sebebinin ne olduğunu bilmiyoruz. Dünya çapında bu vakalar, oldukça yaygın bir virüs olan adenovirüsü akıllara getirdi. Bu çocukların bazılarının ise COVID-19 testleri pozitif çıktı, ancak yine de vakaların COVID-19 ile bir bağlantısı olduğunu düşünmüyoruz.”

Adenovirüs Vakalarında Artış

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre mevcut araştırmalar, adenovirüsle bir bağlantı olduğunu düşündürmekte. Adenovirüsler, insanlar arasında yayılan ve soğuk algınlığı, konjunktivit ve barsak enfeksiyonu gibi bir dizi hastalığa neden olabilen geniş bir virüs ailesini oluşturuyor.

Yekililer, son zamanlarda özellikle Birleşik Krallık’ta olmak üzere, adenovirüs vakalarında artış görüldüğünü ifade etti.

Amerika’dakiler de dahil olmak üzere vakaların neredeyse yarısı adenovirüsle ilişkilendirildi. Laboratuvar testleri bazı çocukların barsak enfeksiyonuna neden olan tip 41 adenovirüsle enfekte olduğunu gösterdi. En az 19 vaka da çocukların COVID-19 ile eş zamanlı enfekte olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar, hepatitin ciddiyetinin genellikle nedenine göre belirlendiğinden, bu vakalarda nedenin bulunamamasının endişe verici olduğunu söylüyor. Çünkü çocukların bazıları virüsü hafif atlatırken, bazılarında ise karaciğer nakli gerekti.

Dünya Sağlık Örgütü, salgının dünya çapında 17 karaciğer nakline yol açtığını ve Birleşik Krallık’ta virüse bağlı en az bir kişinin öldüğünü bildirdi.

“Henüz paniğe kapılmayı gerektiren bir durum yok.”

Buna rağmen, Torontolu çocuk doktoru Dr. Dina Kulik, ebeveynlerin paniğe kapılmaması gerektiğini söylüyor.

Kulik, “Dünya genelinde 200’den fazla şiddetli akut hepatit vakası görüldü. Böyle kıyaslandığında dünyada milyonlarca çocuk var. 200’den fazla vaka endişe verici ve kesinlikle araştırılması gerekiyor olsa da bu noktada paniğe kapılmayı gerektirecek bir durum yok.” diye konuştu.

Kulik, hepatit semptomlarının genellikle kendilerini mide üşütmesi ve hatta COVID-19 gibi gösterebildiğini ve çocuklarda ateş, kusma, ishal ve mide ağrısına sebep olduğunu kaydetti.

“Ancak özellikle tipik mide üşütmesi semptomlarından farklı olarak, çocuklarda cildin ve göz akının sararmasına sebep olan sarılık gelişecektir.” ifadesini de sözlerine ekledi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu, Kanada’da akut hepatit vakalarının sayısında bir artış olup olmadığını doğrulamadı, ancak “ulusal vaka tanımını karşılayan vakaları dikkatli ve kapsamlı bir şekilde araştırmaya hazır olduklarını” söyledi ve ayrıca ebeveynlerin çocuklarda koyu renkli idrar, iştahsızlık ve açık renkli dışkı da dahil olmak üzere çeşitli semptomlara dikkat etmesini önerdi.

Kaynak: CTV News

Yorum bırak