Kanada, Gazze’de bulunan Kanadalılarla ilişkili olanlara, aynı zamanda ülkede bulunan İsrailliler ve Filistinlilere geçici vizeler de dahil olmak üzere yeni göç önlemleri başlatıyor.

Gazze’de bulunan sevdiklerinin güvenliği konusunda endişe duyan birçok Kanadalının olduğunu belirten Göç, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Marc Miller, hükümetin Kanada vatandaşları ve kalıcı ikamet sahiplerinin genişletilmiş aile üyelerine üç yıllık geçici ikamet vizeleri vereceğini açıkladı.

“Bu sayede Kanada’ya gelip burada yaşayan aile üyeleriyle bir araya gelebilecekler,” dedi; ancak Kanada’nın Hamas kontrolündeki bölgeden daha fazla tahliye konusunda güvencesi olmadığını da belirtti.

Miller, yeni programın 9 Ocak itibariyle yürürlükte olacağını tahmin ediyor ve önümüzdeki tatillerin bu konudaki bakanlık çalışmalarını engellemeyeceğini taahhüt etti.

İsrail-Hamas Savaşının Tam Kapsamlı Raporu

Yeni göç önlemleri kapsamında Kanada’da başvuruda bulunabilecek uygun aile üyeleri arasında, Kanada vatandaşı veya kalıcı ikamet sahibi olanların eşleri, medeni birliktelik içinde olan partnerleri, her yaşta olan çocukları, torunları, kardeşleri, ebeveynleri ve büyükanne/büyükbabaları ile bunların doğrudan aile üyeleri yer almaktadır. Başvuru süreci, ilişkinin kanıtı ve biyometrik bilgiler gibi belgeleri içerecektir.

Perşembe gününden itibaren federal hükümet, Kanada vatandaşlarının veya kalıcı ikamet sahiplerinin doğrudan aile üyeleri için ücretsiz eğitim izinleri ve açık çalışma izinleri sunmaktadır. Bu, şu anda Kanada’da yaşayan ve 7 Ekim tarihinden sonra İsrail veya Filistin bölgelerinden ayrılan kişileri kapsamaktadır.

Ayrıca, şu anda Kanada’da bulunan ve bu dönemde evlerine güvenli dönemeyeceklerini düşünen İsrailliler ve Filistinliler de, Bakan Marc Miller’a göre ücretsiz eğitim veya açık çalışma izinleri için uygun olacaklardır.

Gazze’deki İnsani Felaket: Kanada, Filistinlilere Kalıcı İkamet Önceliği Tanıyor

Kanada Göç, Mülteci ve Vatandaşlık Bakanı Marc Miller, Gazze’nin şu anda “insanların yaşaması için uygun olmayan” bir durumda olduğunu belirterek, aile temelli başvuru kategorisindeki Filistinlilere yönelik tüm mevcut ve yeni kalıcı ikamet başvurularının öncelikli olarak işleme alınmasını yönlendirdiğini açıkladı. Miller, Ottawa’da düzenlediği bir basın toplantısında, Kanadalıları “İsrail, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki çatışmadan etkilenenler” konusunda bilgilendirirken bu üç önlemi duyurdu.

Miller, “İsrail ve Hamas arasındaki devam eden savaş, Gazze’de eşi benzeri görülmemiş ölçekte bir insanî felakete yol açtı” dedi.

Başbakan Justin Trudeau, bu haberi önceden işaret ettiğinde, hükümetin şu ana kadar 600’den fazla Kanada vatandaşı ve ailelerinin Gazze’den kaçmasına yardım ettiğini, ancak daha fazla çalışma gerektiğini söyledi.

Trudeau, “Açıkçası, son derece zor bir durum” dedi.

Miller, bu önlemlerin, Kanadalıların sevdiklerinin ülkelerine gelmelerine yol açabileceğini, potansiyel olarak sponsorluk yardımıyla gerçekleşebileceğini tahmin etti.

“Çıkardığımız insan sayısından hareketle ve belki de aile ilişkilerine baktığımızda, sayıların yüzleri bulabileceği ancak şu anda net bir kesinlik olmadığını söyleyebilirim” dedi.

Bu gelişme, Liberal Parti’nin Kanadalı ailelerden ve federal NDP’nin baskısından sonra geldi ve Kanadalıların uzatılmış aile üyelerini bölgeden çıkarmak için özel yollar bulma çağrılarına yanıt olarak gerçekleşti. Perşembe günü yapılan duyuruya öncülük eden Kanadalıların savunuculuğunu tanıyan Miller, politika değişikliklerinin aileleri bir arada tutmakla ilgili olduğunu belirtti.

NDP Milletvekili Jenny Kwan, “Yeni Demokratlar, federal hükümetin bu uzun süredir beklenen duyurusunu memnuniyetle karşılıyor” dedi. “Aileler bu günü çok uzun süredir bekliyor.”

Kanada, Gazze’deki Tahliye Çabaları İçin Yeni Vize Önlemlerini Tanıttı, Ancak Savaş Bölgesindeki Zorluklar Devam Ediyor

Kanada Göç, Mülteci ve Vatandaşlık Bakanı Marc Miller, Gazze’deki tahliye çabalarını desteklemek adına yerel konsolosluk personeliyle iletişimde olduklarını, ancak Global Affairs Canada’ya kayıtlı yaklaşık 200 kişinin hala mahsur kaldığını belirtti. Ancak, savaş bölgesindeki durumun hala belirsiz olduğunu vurguladı.

Miller, Kanada’nın yardım etmeye çalışmasına rağmen hükümetin Gazze Şeridi’nden kaçan kişilerin kimin, ne zaman ve ne kadarının Rafah sınır kapısından Mısır’a geçebileceğini belirlemediğini uyardı.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği sürpriz saldırıda 1,200’den fazla kişiyi öldürmesi ve yaklaşık 240 kişiyi esir almasıyla savaş patlak verdi. İsrail, hava saldırıları, Gazze’de kara operasyonu ve temel malzemelere erişimi keserek yanıt verdi. Perşembe günü itibariyle, Hamas’ın yönetimindeki Gazze Sağlık Bakanlığı’nı kaynak gösteren Associated Press’e göre, neredeyse 20,000 Filistinli hayatını kaybetti.

Miller, “Kanadalı vatandaşlar, kalıcı ikamet sahipleri ve uygun aile üyelerinin çıkışını kolaylaştırmak için bölgedeki ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Ortadoğu’da Adalet ve Barış İçin Kanadalılar (CJPME) bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladı, ancak Kanada’yı derhal ateşkes için baskı yapmaya devam etmeye çağırdı ve önlemlerin “savaş başladığından beri birçok Kanadalı için çok geç” olduğunu üzüntüyle dile getirdi.

CJPME Başkan Yardımcısı Michael Bueckert, “Gazze halkı için hiçbir şansı olmayan bu kabustan çıkmalıyız” dedi.

Kardeşini Ekim ayında tahliye etmeye çalışırken kaybeden ve Gazze’de mahsur kalan diğer sevdikleri bulunan Israa Alsaafin, hükümeti yeni vize önlemlerini mümkün olan en kısa sürede uygulamaya koymaya çağırıyor. Miller’ın duyurusunun ardından Ottawa’da gazetecilere konuşan Alsaafin, “Her gün önemli” dedi.

“Buradaki ailemin önceliği, herkesi güvenli bir şekilde getirmek” dedi. “Kanada’da birçok kişi, aileleri hakkında her gün acı ve endişe içinde yaşıyor, ve hiç kimse bu duyguları yaşamayı hak etmiyor.”

Kanada Göçmenlik Departmanı, bu önlemlerle ilgili sorular için özel bir telefon hattı açtı: 613-321-4243. Çevrimiçi bir soruyu önceliklendirmek için hükümet, formu doldururken “MOME2023” anahtar kelimesini kullanmayı önermektedir.

 kaynak

 

Yorum bırak