İki polis memuru ve bir şüpheli, Salı gecesi Barrie’nin güneyinde yer alan Innisfil’de çıkan çatışmada hayatını kaybetti.

Çarşamba sabahı erken saatlerde The South Simcoe Police Service tarafından yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 43,000 kişinin yaşadığı kasabada “evde bir rahatsızlık” şikayetine yönlendikleri sırada iki polis memuru ağır bir şekilde yaralandılar.

Polis memurları, Innisfil’de 25th Sideroad ve 9th Line yakınlarında bulunan olay bölgesine akşam saat 8’den biraz erken ulaştılar.

Bir polis memuru olay bölgesinde yaralarına yenik düşerken diğeri ise, kritik yaralarla hava yolu ile Toronto şehir merkezindeki St. Michael Hastanesine kaldırıldı.

South Simcoe Police’in yaptığı açıklamaya göre, hastaneye kaldırılan polis memuru Çarşamba sabah 7:30’da hayata gözlerini yumdu.

Ayrıca “Bugün, 12 Ekim 2022 Çarşamba günü saat 13:00’te Innisfil Belediye Binası’nda bir medya konferansı yapılacak.” diye eklediler.

Bu sabah, St. Mike’da büyük bir polis topluluğu görülebiliyordu. Birçok polis hayatlarını kaybeden memur arkadaşlarına Adli Tıp Kurumu’na kadar eşlik etmek için hazırlanıyordu.

Polis, bugünkü medya konferansında önceden hazırlanmış olan açıklamayı okuyacaklarını ve hiçbir soru kabul etmeyeceklerini söyledi.

Acil müdahale ekiplerinin ilk olarak Innisfil’deki ikametgaha neden çağrıldığı henüz açıklanmadı, ancak polis evdeki bir şüphelinin daha sonra hayatını kaybettiğini doğruladı.

Şüpheli polisle yaptığı bir etkileşimin ardından hayatını kaybettiğinden, polis memurlarının karıştığı bir olay sırasında birinin ciddi şekilde yaralanması, saldırıya uğraması veya öldürülmesi durumlarındaki protokolden dolayı, şehrin Özel Soruşturma Birimi (SIU) soruşturmanın bu bölümünü devraldı.

Bu sırada York Bölge Polisi, silahlı çatışmada hayatını kaybeden iki polisin vurulmasıyla ilgili ayrıntıları araştırıyor.

Ontario Başbakanı Doug Ford, “İki @SouthSimcoePS polis memurunun görev sırasında hayatını kaybettiğini duymak beni çok üzdü,” dedi.

“Hayatını kaybeden polislerin aileleri ve hayatını riske atan bütün polis memurlarımız için dua ediyoruz.”

Başbakan Justin Trudeau ise “Bu sabah, görev başında öldürülen iki subayın yasını tutan @SouthSimcoePS’ye en derin taziyelerimi gönderiyorum.” dedi.

“Aklım bu memurların ve tüm Innisfil topluluğunun sevdikleriyle birlikte.”

Bu kalp kırıcı haber, 48 yaşındaki Toronto Polis Memuru Andrew Hong’un 12 Eylül’de Tim Hortons’da vurularak öldürülmesinin üstünden daha bir ay bile geçmemişken geldi.

Birkaç hafta sonra, Andrew Hong için çeşitli kurumlardan binlerce polis memurun katıldığı bir anma töreni yapılmıştı.

Kaynak

Yorum bırak