Kanada Göçmenlik Bakanı Sean Fraser, bugün Humber College’da gerçekleştirdiği basın açıklamasında mezuniyet sonrası çalışma izni 31 Aralık 2023 ya da öncesinde biten kişilerin çalışma izinlerinin 18 ay uzatılacağını duyurdu.

İzinlerinin süresi 2023’te dolmuş olan ve 2022 PGWP uzatma uygulamasında uygunluğu olan kişiler de 18 aylık ek çalışma izni için başvurabilecekler. Çalışma izni süresi dolanlar, 90 günlük restorasyon süresini aşmış olsalar bile statülerini geri kazanabilecek ve yeni çalışma izni başvurusunun işleme alınmasını beklerken geçici çalışma izni alabilecekler.

Bu uzatma için uygun olan PGWP sahipleri, 6 Nisan 2023’ten itibaren IRCC’den konuyla ilgili bilgilendirme alacaklar.

Bu uygulama kapsamında kalan kişiler pasaport geçerlilik tarihlerinin verilecek olan ek süreyi kapsadığından emin olmalılar. Eğer pasaportlarında yeterli süre yoksa pasaport yenileme işlemlerini vakit kaybetmeden gerçekleştirmeliler.

IRCC’nin verilerine göre, 2023’te yaklaşık 127,000 PGWP’nin süresi doluyor, ancak yaklaşık 67,000 PGWP sahibi zaten kalıcı oturum için başvurdu ve bu önlem kapsamında çalışma izinlerini uzatmaları gerekmeyecek.

PGWP programı, normal şartlarda uygunluğu olan öğrenim programlarından mezun olan uluslararası öğrencilerin Kanada’da en fazla üç yıl süreyle çalışmasına izin veriyor ve bu çalışma izni uzatılamıyor ya da tekrar alınamıyor.

Mezuniyet sonrası kazanılan Kanada deneyiminden sonra Express Entry puanında gerçekleşen artış pek çok mezunun kalıcı oturum başvurusu yapabilmesine olanak sağlıyordu. Ancak şu anda çekilişlerde yaşanan değişiklik ve düzensizliklerden dolayı artan puanlar nedeniyle iyi bir puan seviyesinde olduğu söylenebilecek adaylar başvuru daveti alamıyorlar. Uzatma haberi bu nedenlerle belirsizlik yaşayan binlerce mezun için büyük bir rahatlama anlamına geliyor.

IRCC tarafından başvuru sürecine ilişkin detaylı bilgilendirme paylaşıldığı zaman biz de aktarıyor olacağız.

 

 

 

Yorum bırak