Geçtiğimiz haftalarda Kanada Göçmenlik Bakanlığı, 23,100 potansiyel sponsora anne baba ya da büyükanne büyükbabasına sponsor olabilmeleri için davet gönderdiğini açıkladı. Bu davet sonucunda 15,000 adet tamamlanmış başvurunun sonuçlandırılması hedefleniyor. Bu davetiyeler sadece programdan faydalanmak üzere ön başvuru yapmış olanları ve 13 Ekim 2020 ile 3 Kasım 20220 tarihleri arasında IRCC internet sitesinden online olarak ‘interest form’ dolduranları kapsıyor.

Anne-baba sponsorluk başvurusunun detayları Kanada’da yaşayan Kanada vatandaşı veya PR yani kalıcı oturum izni sahiplerinin en sık sorduğu sorular arasında yer alıyor. Bu yazıda size başvuru aşamaları ve uygunluk koşullarından bahsedeceğiz.

Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Anne-baba sponsorluk başvurusu yolu ile anne-babanızın da PR statüsü alabilmeleri mümkün. Bu sponsorluk türü, sene içerisinde Göçmenlik Bakanlığı tarafından geçici süre ile açılan ve ‘lottery’ yani çekiliş usulü ile gerçekleştirilen bir program. Bakanlık tarafından tarihler belirleniyor ve  programın açılacağı duyurusu yapılıyor. Duyuruda belirlenmiş olan tarihlerde anne ve babasına sponsor olmak isteyen Kanada vatandaşı veya PR sahipleri, ‘interest form’ adı verilen online bir ön başvuru gerçekleştiriyorlar. Bu form ile sizden istenen bilgileri eksiksiz şekilde dolduruyorsunuz ve ardından bekleme süreci başlıyor. Ön başvurular kapandıktan sonra çekiliş yapılarak çekiliş sonucu sponsorluk başvurusu için hak kazanan Kanada vatandaşı ve PR sahiplerine sponsorluk başvurusu yapabileceğinin haberini veren ve başvuru evraklarını belirli bir süre içinde tamamlamalarını isteyen bir davet gönderiliyor. Bu davet ile artık sponsorluk ve ebeveynler için PR başvurusu süreci başlıyor.

Başvuru İçin Uygun muyum?

Anne ve babanıza sponsor olabilmek için uygunluk koşulları:

Belirlenen süre içinde ‘interest form’ doldurmuş ve yapılan çekiliş sonucunda davet almış olmak (Bu sene kabul edilecek olan başvurular geçen sene ‘interest form’u dolduranlar arasından seçildi yani 2022 yılında yeni bir ön kayıt süreci olmadı.)

  • Kanada vatandaşı veya kalıcı oturum izni sahibi olmak
  • 18 yaş veya üzerinde olmak
  • Kanada’da yaşıyor olmak
  • Son 3 vergi yılı içerisinde minimum kazanç miktarı olarak belirlenen gelir seviyesi (LICO) miktarında ya da üzerinde gelir elde etmiş olduğunuzu ispat edebilmek  (tek başınıza bu miktara ulaşamadığınız takdirde eşinizin ya da bilirkte yaşadığınız partnerinizin gelir miktarını da bu hesaba dahil edebilmeniz mümkün. Bu durumda sponsor olduğunuz anne babanızın maddi sorumluluğunu eş ya da partneriniz de üstlenmiş olacaktır.)
  • Sorumluluk taaahüdü imzalamak
  • Anne ve babanızın PR statüsü almasından itibaren 20 yıl boyunca maddi olarak onları destekleyeceğinizi taahhüt etmeniz. Bu taahhütle sponsor olduğunuz anne-babanızın 20 yıl boyunca herhangi bir sosyal maddi destek alması halinde bunu devlete geri ödeyeceğinizi kabul etmiş oluyorsunuz.
  • Sponsor olarak uygunluğun yanı sıra anne-babanızın PR için gerekli olan koşulları sağlaması yani başvurunun reddine yol açabilecek nitelikte bir sağlık probleminin ve adli sicil kaydının olmaması gerekiyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz koşullar sponsorluk başvurusu  için genel uygunluk şartları olup her başvuru sahibinin koşullarının kendisi özelinde değerlendirilmesi ve diğer özel şartlara uygunluğuna bakılması gerekiyor. Koşullarınızın sponsor olmak için uygun olup olmadığının değerlendirilmesi veya sponsorluk başvurunuzda temsil hizmeti almak için bize northernpathways.ca adresinde bulunan iletişim formu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum bırak