Bugün, Göçmenlik Bakanı Sean Fraser, Kanada’nın işgücü açığını gidermek için yeni önlemler açıkladı. Bunların başında herkesin merakla beklediği Express Entry çekilişleri bulunuyor.  Bakan Fraser, Express Entry çekilişlerinin Temmuz ayı başlarında devam edeceğini duyurdu.

Herkesin bildiği gibi pandemi nedeniyle başvuruların işlem görmesi geciktirdi ve bu da bekleyen başvuru sayısında ciddi bir artışa neden oldu. Bu durumu yönetmek için, Express Entry çekilişleri (eyalet aday programları dışında) geçici olarak durdurulmuştu. Bu açıklama ile görüyoruz ki, başvuru davetleri Temmuz ayı başlarında devam edecek. Bakan ayrıca yeni başvuruların büyük çoğunluğunun 6 aylık hizmet standardı kapsamında işlem göreceğini belirtti.

Bakan açıklamasında önemli sayılar da paylaştı ve Federal Yüksek Nitelikli (FSW, CEC ve FST) bekleyen başvuru sayısının yarıdan fazla azaltılarak Eylül 2021’deki yaklaşık 111,900 kişiden Mart 2022 itibariyle 48,000 kişiye düşürüldüğü bilgisini paylaştı. Bu sayının Temmuz 2022’ye kadar daha da azaltılacağını belirtti.

Mezunlara Ek Çalışma İzni

Bir diğer önemli açıklama geçici statüleri sona eren uluslararası mezunlar için geldi. 2022 yazından başlamak üzere, Kanada’da bulunan ve Ocak ile Aralık 2022 arasında sona eren mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip kişiler, 18 aya kadar ek açık çalışma izni almaya hak kazanacaklar. Bununla ilgili ayrıntılar önümüzdeki haftalarda paylaşılacak.

Bakan ayrıca Kanada’ya daha da hızlı bir şekilde daha fazla nitelikli çalışan getirmeye yardımcı olmak için, 2022’nin ilk çeyreğinde verilen kalıcı oturum izni kararlarının sayısını 2021’in aynı dönemine kıyasla iki katına çıkardıklarını açıkladı. 1 Ocak 2022’den 31 Mart 2022’ye kadar, 156,000’den fazla başvuru sonuçlandı ve bu sayede Kanada, 2022’nin ilk çeyreğinde 113,000’den fazla göçmene kapılarını açtı.

Son olarak Bakan, geçen yıl TR to PR programından kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmuş olanlar için yeni kararlar açıkladı ve bu program yoluyla gerçekleştirilmiş olan başvuruların bir süre daha işlem görmeye devam edeceğini ekledi.

Bu yaz yürürlüğe girecek olan politika değişiklikleri şunları içeriyor:

  • Başvurusu işlem görmekte olan kişilerin artık Kanada’da kalmaları gerekmeyecek.
  • Kalıcı oturum başvurusunun sonuçlanmasını beklerken açık çalışma izni başvurusunda bulunan adaylar, 2024 yılı sonuna kadar geçerli olan bir çalışma izni alabilecekler.
  • Kanada dışında bulunan ve kalıcı oturum başvurusuna dahil olan birinci derece yakın aile üyeleri de açık çalışma izni başvurusu yapmaya hak kazanacaklar.

Açıklamalar tekrar açılması beklenen TR to PR programıyla ilgili bir detay içermiyor. Diğer taraftan bu açıklamalar da çalışma izni bitmekten olan mezunlar ve Express Entry havuzunda bulunan adaylar için oldukça umut verici oldu.

1 Yorum

  • Avatar
    adem er
    Posted Nisan 25, 2022 6:44 am 0Beğeniler

    Kanada dışında bulunan ve kalıcı oturum başvurusuna dahil olan birinci derece yakın aile üyeleri de açık çalışma izni başvurusu yapmaya hak kazanacaklar. bunu açarmısınız?

Yorum bırak