Federal hükümet, 2023-2024 mali yılı bütçesini açıkladı ve Kanada için yepyeni bir diş bakım planı dahil etti.

Chrystia Freeland, düzenlenen bir basın toplantısında, “Sigortası olmayan 9 milyona kadar Kanadalıyı kapsayan bir diş bakım planını devreye sokacağız” dedi.

“Bunun anlamı, Kanadalıların artık dişlerine bakım ve faturalarını ödeme arasında seçim yapmak zorunda kalmayacakları anlamına geliyor. Bu, birinin maaşını gülüşünden anlayamayacağımız anlamına geliyor.”

Bu hamle, geçen yıl aralık ayında tanıtılan başka bir diş planının başarısından sonra geldi. Ancak, o plan sadece çocukları kapsıyordu.

Şimdiye kadar, çocukların sağlıklı kalmasına yardımcı olarak, 240.000’den fazla çocuğun velilerinin ve ailelerinin finansmanını etkilemeden sağlık sigortası sağladı.

Yeni Kanada Diş Bakım Planı, bu yılın sonuna kadar kullanıma sunulacak ve beş yıla yayılacak.

2023 bütçesi, Kanadalılara diş sağlığı hizmeti sağlamak için 5 yılda 13 milyar dolar ve sürekli olarak 4,4 milyar dolar sağlayarak “dönüştürücü bir yatırım” sağlayacak.

Freeland, “güçlü ve etkili bir halk sağlığı sistemi, güçlü ve sağlıklı bir Kanada iş gücü için zorunlu bir yatırımdır” dedi. “Çünkü enflasyonla başa çıkarken, Kanada aynı zamanda küresel ekonominin temel değişimleriyle de mücadele etmek zorundadır.”

Federal hükümetin bir açıklamasına göre, yeni diş planı, yıllık aile geliri 90.000 dolardan az olan sigortası olmayan Kanadalılar için diş sigortası sağlayacak ve aile geliri 70.000 doların altında olanlar için katkı payı olmayacak.

“2023 Bütçesi, zor durumdaki topluluklar arasındaki ağız sağlığı açıklarını gidererek, diş bakımına erişim engellerini azaltarak ve kırsal ve uzak topluluklarda da dahil olmak üzere diş bakımına erişimde engelleri azaltarak, bir Ağız Sağlığı Erişim Fonu oluşturmak için 3 yıl boyunca 250 milyon dolar ve sürekli olarak 75 milyon dolar sağlamayı öneriyor” şeklinde açıklandı.

Yorum bırak