20 Ekim 2021 tarihinde Kanada İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre yıllık enflasyon Eylül 2021 itibarıyla %4,4’e ulaştı ve 2003 yılından beri görülen en yüksek seviyeye çıktı. (Eylül 2020’de yıllık enflasyon %0,5 idi!)

Bu yükselişte en büyük kalem 2020 Eylül’den beri %33 oranında zam gören enerji fiyatları oldu. Barınma ve gıda fiyatları da yine artış gösteren en önemli kalemlerdendi.

Artışların başlıca sebepleri olarak artan tüketici talebi, tedarik zincirinde bir türlü çözülemeyen sıkışıklık, nakliye maliyetlerindeki anormal yükselme gösteriliyor.

BU DURUM KONUT FİYATLARI ÜZERİNDE NASIL BİR ETKİ YARATABİLİR?

Kanada ve özellikle Toronto ve çevresindeki ciddi seviyede emlak Arz-Talep dengesizliğini düşündüğümüzde enflasyonun konut fiyat artışında tek başına çok önemli bir kriter olmadığını düşünüyoruz. Son dönemde de bu dengesizliğin bir sonucu olarak kira seviyesindeki artışlar da zaten enflasyonu yükselten etkenlerden biri oldu.

Seçim sonuçları, enflasyon ve diğer gelişmelere bağlı olarak Toronto emlak piyasasında önümüzdeki dönem fiyat beklentilerimizi Evim Kanada YouTube kanalımızda yayınladığımız bu video’muzda daha detaylı izleyebilirsiniz:

MORTGAGE FAİZ ORANLARI NE SEVİYEDE VE ENFLASYONUN ETKİSİ OLDU MU?

Öte yandan Kanada içerisinde mortgage faiz oranlarına bakıldığında, bankaların 5 yıllık sabit (fix) faizi belirlemede kullandıkları Kanada Devlet Tahvili faiz oranları Eylül başındaki %0,80 seviyesinden 20 Ekim itibarıyla %1,30 seviyesine yükseldi. Buna bağlı olarak bankalar da %0,25-%0,35 civarında artışa gittiler ve 5 yıllık sabit faizli motgage kredisi için oranlar bugün itibarıyla %2,30 – %2,40 civarında.

Değişken (Variable) faiz oranları için ise bankalar Kanada Merkez Bankasının (Bank of Canada) belirlediği gecelik faiz oranını baz alıyorlar ve buna Prime Rate deniyor.

Bu oran COVİD-19 salgınının başladığı Mart 2020’deki seviyesinde devam ediyor, o sebeple bankalar tarafında da değişken mortgage faiz oranları hala düşük, %1,30 – %1,40 gibi bir seviyede.

Ancak önümüzdeki dönemde ekonomik gelişmeler, artan enflasyon, işsizliğin ve gelir seviyesinin pozitif yönde hareketi neticesinde değişken mortgage faiz oranlarında 2022 içinde kademeli olarak %0,50 gibi bir artış görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

Tabi Sabit veya Değişken faiz tipinin seçiminde mutlaka her müşterinin durumuna özel bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Yakın zamanda mortgage kredisi kullanmayı düşünenler veya varolan mortgage kredisinin vadesi gelenler daha detaylı bilgi için bizimle temasa geçebilirler.

AMERİKAN DOLARI (USD) – KANADA DOLARI (CAD) PARİTESİ NE DURUMDA?

Bu arada parasını Amerikan Doları (USD) olarak tutup Kanada Doları (CAD) cinsinden yatırım için özellikle COVID-19’un başından beri daha uygun bir parite seviyesini bekleyenlere de kötü bir haberimiz var:

USD/CAD paritesi şu anda 1,23 civarında, yani 2017 yılının son çeyreğindeki seviyesinde. Hep anlatmaya çalıştığımız gibi: Kanada doları cinsinden yatırım yapmak için piyasayı zamanlamaya çalışmak fırsatların kaçmasından başka bir sonuç vermeyebilir.

Yorum bırak